[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 19. 05. 2024   Meniny má Gertrúda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Mŕtvi a ranení po ostreľovaní katolíckeho farského areálu v pásme Gaza
P:3, 20. 12. 2023 10:20, ZAHFoto: Holy Family Parish, Gaza


Gaza 20. decembra (TK KBS) V sobotu 16. decembra ostreľovači zastrelili dve ženy v areáli katolíckej farnosti Svätej rodiny v meste Gaza. Oznámil to Latinský patriarchát v Jeruzaleme vo vyhlásení, ktoré dostala medzinárodná nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi. Ďalších sedem ľudí bolo zranených.

Spolupracovníci ACN uviedli, že ostreľovači zabili Samar Antonovú a jej matku Nahidu. Obe boli smrteľne zranené, keď sa pokúšali utiecť do bezpečia vo farskej budove. Latinský patriarchát v tlačovej správe uviedol, že ostreľovači boli príslušníkmi izraelskej armády. „Sedem ďalších ľudí bolo zranených, keď sa snažili chrániť ostatných ľudí v areáli kostola,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.

Prišli o prístup k dýchacím prístrojom

V to isté ráno, 16. decembra, niekoľko rakiet zasiahlo aj kláštor Misionárok lásky – sestier Matky Terezy, ktorý sa nachádza na tom istom mieste a v ktorom žije viac ako 50 zdravotne postihnutých ľudí.

Raketové útoky zničili okrem iného generátor elektrickej energie v kláštore; v izbách vypukol požiar. Budova je teraz neobývateľná. Rehoľníčky a ľudia so zdravotným postihnutím, o ktorých sa starajú, stihli utiecť do bezpečia. „Museli sa evakuovať a stratili prístup k dýchacím prístrojom, ktoré niektorí z nich potrebujú na prežitie,“ píše patriarchát.

Miestne kontakty informovali ACN, že dvaja robotníci, ktorí sa snažili opraviť ostreľovaním poškodené vodné nádrže farskej budovy, boli už vo štvrtok postrelení ostreľovačmi a na následky zranení zomreli. Jedna z kontaktných osôb napísala ACN: „Prosíme vás, aby ste posilnili svoje modlitby za nás. Len Boh vie, ako sa nám dostane pomoci.“

Pomoc kresťanom v Izraeli a na palestínskych územiach

Farnosť Svätej rodiny je jedinou katolíckou farnosťou v pásme Gazy. V súčasnosti žije na území kostola a priľahlých budov niekoľko stoviek kresťanov, medzi nimi deti, seniori a ľudia so zdravotným postihnutím. Pred vojnou sa počet kresťanov v Gaze odhadoval na približne 1000.

Nadácia ACN v spolupráci s Latinským patriarchátom v Jeruzaleme zásobuje komunitu v pásme Gazy potravinami a liekmi. Ďalšia pomoc sa týka kresťanov vo východnom Jeruzaleme a na Západnom brehu Jordánu, ktorí sú tiež postihnutí dôsledkami vojny, ako aj kresťanských migrujúcich pracovníkov v Izraeli.

Zdroj: ACN, Tobias Lehner/Dorota Luteránová( TK KBS, acn, tl, dl, ml; pz ) 20231220019   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]