[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Aký je vianočný odkaz svätého Františka z Assisi? Čítajte nový Posol
P:3, 20. 12. 2023 08:15, DOM

Bratislava 20. decembra (TK KBS) Čo prináša decembrové číslo časopisu Posol? V rubrike Stále aktuálne slová nájdete úvahu Svätého Otca Františka o betlehemskom Dieťati Ježišovi – o Bohu, ktorý si vybral cestu malosti, aby sa dotkol nášho srdca.

Vianočný odkaz svätého Františka z Assisi prináša páter Juraj Mihály, františkán. Vo svojom úvodníku približuje udalosť v horách pri mestečku Greccio, kde svätý František dal postaviť prvé jasličky a pri nich prežíval svätú omšu na Vianoce roku 1223. Je to pre nás pozvanie žiť tak, aby Kristova prítomnosť v nás bola živá a oživujúca; aby sme boli vnímaví aj na biedu iných ľudí.

Nový pohľad na úctu k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu ponúka vo svojom krátkom a výstižnom článku Mons. Walter Kern. Okrem iného píše: „Pravá úcta k Ježišovmu Srdcu môže mať podobu napodobňovania Krista, podobu adorácie, častého svätého prijímania aj apoštolského nasadenia v službe a evanjelizácii.“

Rubrika Apoštolát modlitby pozýva čitateľov k spoločnej modlitbe za aktívny život zdravotne postihnutých. Autor páter Jozef Bartkovjak SJ ponúka podnetné myšlienky pápeža Františka a pridáva aj vlastnú skúsenosť s „inak obdarovanými“, duchovne krásnymi ľuďmi. Vyzdvihuje ich osobitné miesto: obetovaním vlastného utrpenia sa môžu stať „záchranármi zdravých“.

Darček pre slzy i smiech našli pod stromčekom dve mladé nádejné klaviristky. Ako prežívali radosť z tohto daru v rodine a ako si spomínajú na Vianoce svojho detstva, to vyrozprávala Mária Irma Danieliszová.

Rubrika Naši nebeskí priatelia približuje prvého indiánskeho svätca: Juana Diega. Žil na území dnešného Mexika a v roku 1531 dostal milosť vidieť Božiu Matku. Vďaka nemu poznáme obraz Guadalupskej Panny Márie, plný symbolov. Do známej mariánskej svätyne v súčasnosti putuje 20 miliónov pútnikov ročne.

V cykle Biblia a morálka páter Ján Ďurica SJ vysvetľuje, ako je to s rozlišovaním, ktoré sa týka jednotlivých osôb, zvlášť v manželskom zväzku. Opiera sa pritom o slová apoštola Pavla z jeho Prvého listu Korinťanom a vyzýva manželov ku vzájomnému odpúšťaniu i k spoločnej modlitbe.

Obed od Ježiška nielen na Vianoce môžu dostať hladujúce deti v Afrike, a to aj vďaka dobrodincom z našej vlasti a občianskemu združeniu Dobrota pre Afriku. Viac sa dozviete v článku od koordinátorky projektu Márie Gálikovej, ktorá spolupracuje s indickými rehoľnými sestrami pôsobiacimi v Stredoafrickej republike.

Dostali sme dar z neba. K tomuto poznaniu dospeli manželia Janka a Ľuboš, ktorí podľa úsudku lekárov vôbec nemali šancu mať vlastné dieťa. Krátko pred Vianocami v roku 2019 však dostali ten najkrajší dar: „A my vieme, že je to dar od Boha, ale na príhovor biskupa Vojtaššáka,“ hovorí vďačná matka. Viac sa dozviete v príbehu, ktorý chce oživiť vieru a nádej u podobne skúšaných manželských párov...

Cenné zamyslenie pre duchovný rast na tému Ježišovo narodenie ponúka páter Milan Hromník. Uvažuje nad poslaním anjela – Božieho posla, ktorý pastierom ohlásil radostnú zvesť o narodení Spasiteľa. Dáva nám za príklad pastierov, ktorí ochotne a rýchlo sa vybrali hľadať Ježiša a potom velebili Boha za všetko, čo videli a počuli.

Páter Ladislav Csontos SJ sa v rubrike Z našich dejín venuje osobnosti jezuitského pátra Štefana Zvolenčáka (1915 – 2001), ktorý za totalitného režimu tajne vykonával kňazskú službu. Pomáhal skrývajúcim sa prenasledovaným kňazom, aj dr. Štefanovi Náhalkovi, či pátrovi Akvinasovi Gaburovi. Po zmene režimu pôsobil v charitnom dome sestier vincentiek v Brehove.

Rubrika Čítanie z Dobrej knihy dáva do pozornosti knihu Život Krista od amerického arcibiskupa Fultona Sheena, čakateľa na blahorečenie. Jednotlivé kapitoly sú ovocím dlhých rokov modlitieb i štúdia. Dramaticky a pútavo rozpráva o známych udalostiach Ježišovho narodenia, života, ukrižovania a zmŕtvychstania. Predstavuje nám Bohočloveka, učiteľa, uzdravovateľa, no predovšetkým Spasiteľa.

Decembrové vydanie Posla prináša aj vyhodnotenie súťaže pre deti, ktoré rady a pozorne čítajú detskú rubriku. Svedčia o tom ich odpovede a kresby.

Ježiš hovorí o deťoch a o poklade v nebi. Takto nazvala svoj príspevok v rubrike Posol deťom malým i veľkým skúsená autorka Gabriela Spustová. Evanjeliové príbehy rozpráva zrozumiteľným, živým štýlom, pripája motivačné otázky pre deti.

O viacerých zaujímavostiach a udalostiach z Cirkvi u nás i vo svete sa čitatelia dozvedia v tradičnej rubrike Letom svetom.

Poďakovanie patrí všetkým čitateľom, šíriteľom a dobrodincom Posla. Zodpovedný redaktor časopisu páter Ján Ďurica SJ im vyslovuje vďaku za priazeň, modlitby i duchovné spoločenstvo. Pripomína 350. výročie prvého zjavenia Ježišovho Srdca svätej Margitte Márii Alacoque (27. decembra) a pripája svoj vianočný vinš.

Časopis Posol je mesačník slovenských katolíkov, vydáva ho Spoločnosť Ježišova vo vydavateľstve Dobrá kniha v rámci tlačového apoštolátu. Zakúpiť si ho môžete v predajniach Dobrá kniha, Lúč, Spolok sv. Vojtecha i v katolíckych kostoloch, predplatiť vo vydavateľstve Dobrá kniha.  Ďalšie informácie nájdete na internetovej stránke www.jezuiti.sk

TK KBS informovala Irena Kostolanská( TK KBS, iko, ml; pz ) 20231220009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]