[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nové Katolícke noviny vychádzajú ako vianočné dvojčíslo aj s prílohou
P:3, 20. 12. 2023 08:00, DOM

Bratislava 20. decembra (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny vychádzajú ako vianočné dvojčíslo (51-52), ktoré prináša príjemné a pohodové čítanie. Súčasťou sviatočného vydania je 24-stranová magazínová príloha, ako aj nástenný kalendár na rok 2024.

V prílohe Vianoce nájdete rozhovor s hercom Marekom Rozkošom (s. 4 – 7), reportáž z Terchovej, kde je najväčší pohyblivý Betlehem na Slovensku (10 – 11). Tiež rozhovor s laureátom ceny Svätej Matky Terezy Ľubomírom Matejovičom (s. 16 – 17), ale aj tipy na dezerty na váš štedrovečerný stôl (s. 20 – 21).

Vo vianočnom čísle Katolícke noviny prinášajú rozhovor s jadrovým fyzikom Jozefom Masarikom. Porozprával o Vianociach, záhrade, ale aj o svojej viere. „Veda a viera z môjho pohľadu nie sú v konflikte. Sú to dve cesty vedúce k hľadaniu pravdy. Človek dostal do srdca aj mozgu túžbu poznať pravdu. Na tejto ceste cez lepšie spoznávanie Boha spoznáva lepšie aj seba samého a prostredie, v ktorom je zakotvený. Ale aj opačne: čím viac vie o sebe a svojom prostredí, tým môže preniknúť hlbšie aj do Božej pravdy,“ hovorí Jozef Masarik.

Sprevádzajú celým životom a zvestujú nám smutné i veselé. Reč je o zvonoch, a konkrétne tých, ktoré vyrábajú Ivákovci v Liptovských Sliačoch. Jej zakladateľ Albín Ivák, ktorý je ma dôchodku a štafetu prebral jeho syn Bystrík Ivák. „Je to proces náročný na čas a presnosť. Aj malá chybička môže byť pre zvon fatálna. Až keď je zvon už vo veži a prvýkrát zaznie, ukáže sa, či sme odviedli dobrú prácu,“ približuje Bystrík Ivan v reportáži Katolíckych novín.

Nikto nie je dokonalý, ani naša predstava dokonalých vianočných sviatkov nemusí byť. Inak sa to podpíše na našom duševnom zdraví. Psychologička Janka Bieščad Vindišová radí, ako si s tým poradiť.

Katolícke noviny navštívili majestátny kláštor, ktorý upúta na prvý pohľad. Je ním Premonštrátsky kláštor v Jasove. Kláštorný areál Rádu premonštrátov s Chrámom sv. Jána Krstiteľa je národná kultúrna pamiatka. „Rehoľníkom daroval do správy toto územie uhorské knieža Koloman. Usadili sa tu dvanásti rehoľníci, čo malo symbolizovať dvanásť apoštolov. S prestávkami teda premonštráti pôsobia v Jasove už asi osemsto rokov,“ hovorí knihovníčka a historička jasovského opátstva Veronika Timuľáková.

Vo sviatočnom vydaní sa rozprávajú aj s futbalistom Petrom Pekaríkom. Čo znamenajú Vianoce pre neho a jeho rodinu? „Slávnosť narodenia Božieho Syna Ježiša Krista, ktorý nám prináša lásku, dobrotu a štedrosť. Sú obdobím pokoja a každý rok sa na túto slávnosť s manželkou Lujzou tešíme,“ približuje slovenský futbalový reprezentant.

Na reportáž sa vybrali aj na faru Horskej záchrannej služby v Nízkych Tatrách. Patrónom slovenských horských záchranárov je už jedenásť rokov svätý Ján Pavol II. Jeho meno nesie aj netypická farnosť so sídlom v Pavčinej Lehote v Nízkych Tatrách.

Rozprávajú sa aj s nitrianskym pomocným biskupom Petrom Beňom. „Božiu prítomnosť vnímam stále veľmi intenzívne. Je to pre mňa také celoročné prežívanie Vianoc,“ hovorí nitriansky pomocný biskup, ktorý pozýva hľadať v živote semienka radosti, aby sme nevideli len to zlé.

Prinášajú profil rehoľnej sestry Antónie Lednickej, ktorá už vyše dvadsať rokov pôsobí ako misionárka v Rusku. „Keď som pred dvadsiatimi rokmi nastúpila do misií, niektorí ľudia sa ma aj báli, pretože nikdy predtým rehoľnú sestru nevideli. Nevedeli, kto katolícka sestra je. Ťažko som to znášala. Bavili sa s nami len alkoholici alebo ľudia z nižších sociálnych vrstiev.“

TK KBS informoval Ján Lauko( TK KBS, jla, ml; pz ) 20231220008   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]