[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Teologicko-pastoračný časopis Ekklesía prináša tému Polarizácia
P:3, 18. 12. 2023 13:10, DOMFoto: Archív Nového mesta


Bratislava 18. decembra (TK KBS) Ako s polarizáciami? Ísť za hranice duálnej mentality, snažiť sa o harmóniu protikladov, vytvoriť priestor druhému s jeho odlišnosťami, nestratiť sa v labyrinte dualít – sú základné témy, ktorým sa venuje druhé číslo časopisu Ekklesía.

Skutočnosť, že na rôznych úrovniach si nerozumieme, neprijímame sa a často zaujímame protikladné postoje, svedčí o tom, že sme ešte nepochopili, že sme stvorení na to, aby sme do seba prijali a v sebe bdeli nad druhým v jeho odlišnosti. Rozmanitosť nás neraz mätie a znepokojuje, niekedy aj zraňuje. Ak ju však prijmeme pokorne, urobí nám obrovskú službu: rozbije škrupinu ega a otvorí nás mimo nás samých.

Tejto dôležitej téme so zreteľom na interkultúrne porozumenie čitatelia lepšie porozumejú prostredníctvom hlbokých myšlienok pápeža Františka a pohľadu spirituality jednoty, ktorej je venovaná hlavná časť časopisu Ekklesía. V týchto súvislostiach poukazuje aj na reakciu apoštola Pavla na konfliktnú situáciu v Korinte a protikladnosť pólov v diele Romana Guardiniho.

V rubrikách skúsenosti a dobrá prax ponúka čitateľovi zaujímavé svedectvá z rôznych krajov sveta, ale aj z oblasti ekumenizmu a medzináboženského dialógu. V závere prináša súhrn kontinentálnej etapy synodálneho procesu.

Autormi článkov sú exegéta Gérard Rossé, odborník na životopis a dielo svätého Pavla, filozof Massimo Borghesi, autor intelektuálnej biografie pápeža Františka, viacerí rehoľníci a laici a tiež evanjelicky farár a moslimský teológ.

Vydavateľstvo Nové mesto v budúcom roku plánuje vydať štyri čísla časopisu Ekklesía – v marci, júni, septembri a decembri. Najnovšie druhé vydanie ponúka v elektronickej forme zadarmo. Záujemcovia si ho môžu stiahnuť TU. Časopis v tlačenej verzii si môžu kúpiť v e-shope na portáli nm.sk. Zároveň sa môžu prihlásiť na odber newslettra TU. Budú tak informovaní o každej zaujímavej novinke.

Slovenská redakcia pod vedením Ľudovíta Pokojného preberá taliansku verziu časopisu, z ktorej robí výber článkov a predkladá tematicky relevantné čísla. Časopis Ekklesía je určený kňazom, diakonom, seminaristom, zasväteným osobám a všetkým laikom aktívne zapojeným do života a misie Cirkvi. Rovnako aj všetkým záujemcom o cestu Cirkvi v dnešnej spoločnosti, ktorým poslúži ako zdroj inšpirácie, formácie či pomôcka pri pastoračnom pôsobení.

TK KBS informovala Júlia Kubicová ( TK KBS, jku, ml; pz ) 20231218021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]