[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V africkom meste Gikongoro vyhorel biskupský úrad, príčiny vyšetrujú
P:3, 18. 12. 2023 12:25, ZAHFoto: Archív pallotínov


Rwanda 18. decembra (TK KBS) V budovách biskupského úradu v Gikongoro v Rwande došlo k požiaru. Príčiny požiaru sa vyšetrujú. Ordinárom diecézy je od roku 2014 Mons. Célestin Hakizimanam.

Na Slovensku je dobre známy veriacim, keďže už viackrát absolvoval pastoračné návštevy a stretával sa najmä s adoptívnymi rodičmi zapojenými do projektu Adopcia srdca. Tento projekt podporuje v Rwande prostredníctvom Misijného sekretariátu pallotinov viac ako 3000 chudobných deti. Na území diecézy Gikongoro, v dedinke Kibeho, sa nachádza prvé oficiálne schválené mariánske pútnické miesto zjavenia Panny Márie na  africkom kontinente. Mnohí pútnici a dobrovoľníci zo Slovenska osobne poznajú toto cenné miesto.

„V tejto náročnej chvíli vyjadrujeme náš hlboký súcit a podporu biskupovi Celestinovi a všetkým dotknutým touto tragédiou. Nech sila a nádej sprevádzajú ich cestu cez túto ťažkú situáciu. Ak máte možnosť, prosíme, pridajte sa k nám v prejavovaní podpory a solidarity. Modlíme sa, aby sa čo najrýchlejšie obnovili zasiahnuté budovy, a aby táto ťažká chvíľa bola prekonaná s odvahou a pôsobením Božieho požehnania,“ informoval Misijný sekretariát – pallotíni.

Budovu súčasného biskupského úradu diecézy Gikongoro vybudovali misionári pallotíni. Oblasť je jednou z najchudobnejších regiónov v Rwande, kde v roku 1976  pallotíni prijali ponuku biskupa Gahamanyj a začali na území filiálky farnosti Cyanika v diecéze Butare organizovať od základov farské štruktúry.

V roku 1978 tam vybudovali farské budovy a následne v roku 1981 bol posvätený nový farský kostol. Pri vzniku novej diecézy v Gikongoro bol dovtedy farský kostol ustanovený za katedrálny chrám. Stal sa tak centrálnym diecéznym a aj biskupským chrámom. Sídlom biskupského úradu sa stali farské budovy, do ktorých sa nasťahoval prvý diecézny biskup Agostino Misago.

Z farnosti Gikongoro pochádza prvý rwandsky pallotín P. František Harelimana SAC.( TK KBS, mp, ml; pz ) 20231218018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]