[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Betlehemské svetlo spojilo východ i západ, prijali ho aj viacerí biskupi
P:3, 18. 12. 2023 11:15, DOMFoto: Archív Bratislavskej arcidiecézy


Bratislava 18. decembra (TK KBS) Slovenskí skauti previezli Betlehemské svetlo zo západu na východ Slovenska. Plamienok tak pomyselne spojil našu krajinu.

Bratislava

Betlehemské svetlo privítal v Katedrále svätého Martina bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Do hlavného chrámu arcidiecézy ho priniesli členovia skautských organizácií pôsobiacich na území hlavného mesta.

Betlehemské svetlo prijal arcibiskup Zvolenský na začiatku svätej omše, kedy mu ho v procesii priniesli skauti. Požehnal ho a umiestnil pred hlavný oltár katedrály. Arcibiskup Zvolenský Rádiu LUMEN vysvetlil, čo predstavuje toto svetlo pre veriaceho katolíka. „Predstavuje svetlo Ježiša Krista. Boh prišiel medzi nás. To je najväčšie svetlo nášho jestvovania a sme vďační, že každý rok pri slávení Vianoc môžeme aj týmto spôsobom, svetielkom, ktoré sa prinesie z Betlehema, prežívať posolstvo Božieho príchodu medzi nás,“ uviedol.

Vo svojej homílii priblížil, čo znamenalo narodenie Krista na tento svet. Židia očakávali politického mesiáša, ktorý urobí poriadok so svetom a oni sa stanú dôležitým národom pre svet. Ako dodal arcibiskup Zvolenský, ak by sme sa premenili v našom vnútri podľa Božej vôle, aj naša spoločnosť by vyzerala inak. Jedným zo skupín skautov v katedrále boli aj členovia federácie skautov Európy. A Peter Dérer, vedúci Zboru Silvestra Krčméryho vysvetlil, čo pre nich znamená prinášať každoročne betlehemské svetlo ľuďom. „Myslím si, že všetci, čo sme tu prítomní, to berú ako službu, keďže služba je jeden z pilierov skautingu, je to služba Bohu v blížnych,“ uviedol.

Betlehemské svetlo tak začalo svoju púť do všetkých farností Bratislavskej arcidiecézy.

Zdroj: Rádio LUMEN Ľudovít Malík

Nitra

Symbolicky na Tretiu adventnú nedeľu, ako nedeľu radosti z priblíženia sa Pánovho narodenia, 17. decembra 2023 priviezli členovia nitrianskej Skautskej oblasti kniežaťa Pribinu Betlehemské svetlo aj do Katedrály – Baziliky sv. Emeráma na nitrianskom hrade. Niekoľko desiatok chlapcov a dievčat v skautských uniformách svetlo odovzdalo počas svätej omše, ktorú za účasti širokej verejnosti celebroval kanonik katedrálnej kapituly a súčasne rektor Kňazského seminára sv. Gorazda Mons. Marián Dragúň.

V úvode svetlo prevzal a požehnal a skauti od neho zapálili sviece na oltári. Betlehemské svetlo tak prišlo už aj do srdca Nitrianskej diecézy. Na tému významu svetla v živote človeka a kresťana sa prítomným prihovoril aj diakon z Kňazského seminára sv. Gorazda a v rámci svojho uvažovania vyslovil aj záverečnú myšlienku: „Svetlo chorému oku blíži, ale zdravému oku dáva schopnosť vidieť,“ ktorú si v srdciach mohli prítomní veriaci odniesť aj do svojich životov. V závere liturgickej slávnosti zaznela aj pápežská hymna na počesť narodenín Svätého Otca Františka.

Nitrianski skauti Betlehemské svetlo priviezli priamo z rakúskeho Linzu, kam ho do Európy priviezli rovno z Betlehema. V týchto dňoch ho už postupne roznášajú do farských chrámov v celej Nitrianskej diecéze, aby jeho jas a teplo prežiarilo chrámy a ľudské príbytky, a aby tak sprítomnilo Betlehem ako miesto kde sa narodil Ježiš Kristus všade, kde si ho ľudia dobrej vôle prinesú a nechajú svietiť. Nitrianske biskupstvo podporuje túto skautskú tradíciu, a aj na svojom území vytvára podmienky k tomu, aby sa mohla realizovať a udržiavať v záujme šírenia posolstva Vianoc aj v súčasnosti.

Zdroj: Biskupstvo Nitra Tibor Ujlacký

Žilina

V Katedrálnom chráme Najsvätejšej Trojice v Žiline na tretiu adventnú nedeľu zažiarilo vďaka žilinským skautom svetlo, ktoré na Slovensko aj tento rok doputovalo z Betlehema. Na začiatku svätej omše, ktorú slávil diecézny biskup Mons. Tomáš Galis, predstavili skauti tradíciu betlehemského svetla a odpálili od neho sviece na oltári a adventnom venci. Biskup vo svojom príhovore povzbudil veriacich, aby sme všetci prinášali svetlo, ktoré je symbolom Krista, prostredníctvom malých skutkov lásky všade tam, kde sa nachádzame, a prežiarili tak temnotu smútku a beznádeje dnešných dní.

Cirkev vstúpila slávením dnešnej nedele do obdobia bezprostrednej prípravy na vianočné sviatky. Táto nedeľa má prívlastok Gaudete, vychádzajúci zo slov apoštola Pavla Filipanom, ktoré sa stali vstupným spevom dnešnej liturgie: „Ustavične sa radujte v Pánovi! Opakujem: Radujte sa! Pán je blízko (Flp 4,4-5).“ Ružová liturgická farba používaná v dnešný deň pripomína radosť z blížiacich sa sviatkov, blízke Svetlo, ktoré je živou nádejou a osvetľuje temnotu noci.

Zdroj: Facebook Žilinská diecéza

Plamienok z Betlehema bude postupne až do Štedrého dňa k dispozícii na odpálenie vo väčšine slovenských kostolov. Skauti všetkým ľuďom, ktorí si chcú odniesť plamienok z Betlehema domov, odporúčajú vziať so sebou sviečku alebo lampu chránenú pred vetrom a doma Betlehemské svetlo nechať na bezpečnom, dobre vetranom mieste s nehorľavým okolím. Počas uplynulého víkendu vyniesli skauti plamienok z Betlehema opäť aj na Lomnický štít, rovnako aj na Hrebienok a do Tatranského ľadového dómu. V tomto roku to bolo už jubilejné tridsiate vynesenie na jeden z tatranských štítov.

Zdroje: Arci/diecézy/Slovenský skauting ( TK KBS, ba, ml; pz ) 20231218014   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]