[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Bratislava obnovila Božiu muku Najsvätejšej Trojice pri mlyne Klepáč
P:3, 16. 12. 2023 14:05, DOM

Bratislava 16. decembra (TK KBS/TASR) Mestské lesy v Bratislave v spolupráci s Mestským ústavom ochrany pamiatok (MÚOP) v Bratislave obnovili tzv. Božiu muku Najsvätejšej Trojice na Ceste mládeže za Klepáčom. Ide o prícestný stĺp a národnú kultúrnu pamiatku. Denne sa tam chodí modliť mnoho ľudí, dlhší čas však už postupne chátrala.

„Je obľúbenou zastávkou mnohých návštevníkov. Čas sa však podpísal na jej postupnom chátraní a hrozilo, že ak nezasiahneme, celá sa zvalí a nenávratne poškodí. Keďže nám záleží na našich historických pamiatkach, rozhodli sme sa ju v spolupráci s odborníkmi citlivo obnoviť,“ skonštatoval riaditeľ mestských lesov Marek Páva. Na základe historických podkladov bol vypracovaný návrh na jej statické zabezpečenie a reštaurátorskú obnovu. Objekt očistili a jeho súčasti ošetrili. Vybudovalo sa tiež nové železobetónové lôžko na zabezpečenie statiky. Na základe dobovej fotografie bola vytvorená laterna – lampa na sviečky v tvare šesťcípej hviezdy –, vytvoril sa tiež reliéf v technickom kameni zobrazujúci anjela s bratislavským erbom v tvare barokovej kartuše.

Počas renovácie sa skúmaním dobovej fotografie zistilo, že v nike sa nachádzalo súsošie Najsvätejšej Trojice. To vyvracia doterajší domnelý názov Božia muka Panny Márie. Obrázok Panny Márie sa preto pri príležitosti obnovy stĺpa vymenil za repliku sochy Najsvätejšej Trojice. „Historické a sakrálne pamiatky sú dôležitou súčasťou lesoparku. Či už ide o bunkre z prvej svetovej vojny, pamätníky Rakúsko-pruskej vojny, historické kamenné studničky, alebo Božie muky,“ doplnil námestník primátora pre životné prostredie Jakub Mrva s tým, že v rámci obnovy pribudli aj dve masívne lavičky z lokálneho dreva.

Na základe nápisu na stĺpe táto Božia muka vznikla v roku 1740 a jej renovácia sa uskutočnila v roku 1940. MÚOP zrealizoval výskum v Archíve mesta Bratislavy. Keďže sa pamiatka nenachádza na historických mapách, je pravdepodobné, že k mlynu Klepáč bola v minulosti presunutá z iného miesta. Náklady na realizáciu, úpravu či obnovu akéhokoľvek diela financovaného mestom sa vždy evidovali v účtovníctve mesta. O autorovi tohto diela však v zachovaných dokumentoch účtovníctva zatiaľ neboli nájdené jednoznačné informácie. Pôvod a autor Božej muky tak i naďalej ostávajú záhadou.

Zdroj: TASR( TK KBS, tasr, ml; kj ) 20231216005   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]