[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež Frantšek schválil štrnásť dekrétov Dikastéria pre kauzy svätých
P:3, 15. 12. 2023 12:40, ZAH

Vatikán 15. decembra (VaticanNews) Pápež František schválil štrnásť dekrétov Dikastéria pre kauzy svätých. Šesť z nich sa týka mučeníctva obetí komunistického a fašistického prenasledovania. Uznané boli aj hrdinské čnosti brata svätej Gianny Berettovej Mollovej, ktorý bol lekárom a kapucínskym misionárom v Brazílii, ako aj laického mystika, ktorý zomrel v Ríme v roku 2008, a guatemalského otca rodiny, lekára a univerzitného profesora, člena Opus Dei.

Nám najbližšou postavou je Ján Havlík, bohoslovec Misijnej spoločnosti sv. Vincenta de Paul, ktorý zomrel v roku 1965 ako 37-ročný na následky mučenia v komunistických väzniciach. 

Ďalšími oficiálne uznanými mučeníkmi sú páter Giueppe Rossi, ktorého v roku 1945 zavraždili fašistické milície, tzv. čierne brigády, a štyria misionári zavraždení v roku 1964 komunistickými povstalcami v dnešnej Konžskej demokratickej republike.

Alberto Beretta, brat svätej Gianny, ktorý je predmetom ďalšieho vatikánskeho dekrétu, bol kapucín. Svoje povolanie objavil po ukončení štúdia medicíny. V Brazílii pôsobil ako misionár 33 rokov. Po mozgovej príhode žil posledných 19 rokov v Taliansku. V roku 1994 sa ešte zúčastnil na blahorečení svojej sestry. Zomrel v roku 2001.

Francesca Lancellottiová, ktorá zomrela v Ríme pred 15 rokmi, bola zasa laická mystička, ktorej archanjel Michal povedal, aby sa s rodinou presťahovala z Basilicaty do Ríma, kde, ako vyhlásil, privedie mnohých ľudí bližšie k Bohu. Usadila sa v centre mesta, neďaleko Kolosea, kde 40 rokov vykonávala poslanie, ktoré jej Boh zveril, medzi chorými a ľuďmi vzdialenými od viery. Svojimi modlitbami a obetami im získavala obrátenie a uzdravenie tela i duše.

Francesca Lancellottiová bola veľmi jednoduchá žena, mala ukončené len dve triedy základnej školy, považovala sa za analfabetku, a predsa ju mnohí ľudia vyhľadávali, aby im poradila a pomohla. Ona sama si nepripisovala žiadne zásluhy. Všetkých odkazovala na Boha a hovorila im, aby u neho hľadali záchranu.

Ďalším laikom, ku ktorého prípadu sa Svätá stolica vyjadrila, bol Guatemalčan Ernesto Guglielmo Cofiño Ubico. Bol lekárom a 24 rokov viedol katedru pediatrie na Lekárskej fakulte Univerzity San Carlos. Bol ženatý a mal päť detí. V roku 1956 vstúpil do Opus Dei a odvtedy ešte viac zintenzívnil svoj vzťah s Bohom prostredníctvom hlbokého sviatostného života a mariánskej úcty. Zomrel v roku 1991.

Ďalšie dekréty Dikastéria pre kauzy svätých sa týkajú zázrakov pripisovaných príhovoru mexického kňaza Moisésa Lira Serafína, zakladateľa Kongregácie misionárok lásky Panny Márie Nepoškvrnenej, a španielskej bosej karmelitánky sestry Anny od Ježiša, ktorá žila na prelome 16. a 17. storočia.

Krzysztof Bronk Vatikán( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; kj ) 20231215028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]