[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 19. 05. 2024   Meniny má Gertrúda      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež: „Nie“ repatriáciám migrantov do krajín, kde im hrozí smrť
P:3, 15. 12. 2023 11:45, DOMFoto: Vatican Media


Vatikán 15. decembra (TK KBS) Pápež František napísal posolstvo účastníkom druhého Globálneho fóra o utečencoch, ktoré sa koná v Ženeve. „Nech je prioritou zachrániť životy. Všetci by však mali mať možnosť žiť dôstojný život vo svojej krajine.“

Ako zdôrazňuje Svätý Otec, každý jednotlivec „si zaslúži miesto, ktoré môže nazývať domovom. Byť utečencom by nemalo byť len udelením štatútu, ale uznaním plnej ľudskej dôstojnosti“.

„Ochrana a záchrana životov musí zostať našou najvyššou prioritou.“ A v tomto zmysle by „nikto nemal byť repatriovaný do krajiny, kde by mohol čeliť vážnemu porušovaniu ľudských práv či dokonca smrti“.

Pápež František vo svojom posolstve k Druhému svetovému fóru o utečencoch, ktoré sa koná od 13. do 15. decembra v Ženeve, opäť opakuje svoju výzvu v prospech tých, ktorí sú nútení migrovať zo svojej vlasti.

Ide o podujatie organizované každé štyri roky na podporu praktickej realizácie cieľov Globálneho paktu o utečencoch, na ktorom sa stretávajú zástupcovia štátov a organizácií.

Za Svätú stolicu bol prítomný kardinál štátny sekretár Pietro Parolin, ktorý prečítal pápežovo posolstvo.

Pápež v posolstve zdôrazňuje „zásadu bezpečnej a dobrovoľnej repatriácie tých, ktorí sú nútení utiecť“, ktorá sa podľa neho „musí prísne dodržiavať“. Okrem toho, „všetci sme povolaní vytvárať komunity pripravené a otvorené prijímať, podporovať, sprevádzať a integrovať tých, ktorí zaklopú na naše dvere“.

„Utečenci sú osoby s právami a povinnosťami, nielen objektom pomoci.“ Práve naopak, títo muži a ženy sa vďaka svojmu nadaniu a schopnostiam môžu stať „pre hostiteľské komunity zdrojom“, píše pápež v posolstve.

Článok Salvatoreho Cernuzia spracovala Zuzana Klimanová( TK KBS, VaticanNews, sc, zk, ml; kj ) 20231215024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]