[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 05. 2024   Meniny má Zina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Vianočná zbierka Nadácie ACN sa venuje kresťanom v krajinách Biblie
P:3, 14. 12. 2023 09:00, DOMBratislava 14. decembra (TK KBS) Pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi venuje tohtoročnú vianočnú zbierku kresťanom vo Svätej zemi, Iraku, Sýrii, Libanone a Jordánsku. Ide o biblické krajiny, v ktorých však v dôsledku vysokej emigrácie hrozí zánik kresťanskej viery.

Obyvatelia krajín Blízkeho východu, ktoré sú zároveň krajinami Svätého písma, trpia následkami vojny, hospodárskej krízy aj prírodných katastrof. Zbierka je určená na pomoc v regióne na troch úrovniach.

Existenčná pomoc smeruje k najchudobnejším a najzraniteľnejším skupinám a pozostáva z potravinových balíkov, zdravotníckych potrieb a liekov, ale i opravy zničených domov a podpory sebestačnosti malých remeselníkov pomocou tzv. mikropôžičiek. Pomoc deťom a mladým sa sústredí najmä na vzdelávanie, podporu sirotincov a rozvoj duchovného života. Tretia kategória pomoci – zachovanie viery – je zameraná na podporu pastorácie, reholí, seminárov či opravu zničených kostolov.

„Z krajín, z ktorých sa rozšírilo evanjelium do celého sveta, je dnes ťažká situácia pre všetkých obyvateľov. Pre nás kresťanov je však dôležité vnímať, že ak z arabského sveta odídu aj poslední kresťania, v tomto regióne zanikne viera v Ježiša Krista. To nemôžeme dovoliť,” hovorí Miroslav Dzurech ml., riaditeľ ACN na Slovensku.

ACN, Vianoce, kampan, Biblia

Prečo je potrebná naša pomoc?

Sýria, ktorú po vojne s terorizmom sužuje chudoba, začiatkom roka 2023 zažila veľké zemetrasenie. V Iraku sa po dvadsiatich rokoch nestability a teroristickej hrozby chudobní kresťania pokúšajú znovu budovať svoje komunity. Jordánsko prijíma státisíce utečencov z oboch týchto krajín, čo spôsobuje preťaženosť systému a sociálnych služieb, vrátane nemocníc a škôl. Libanon sa v dôsledku hospodárskeho kolapsu a výbuchu prístavu v Bejrúte nachádza v ekonomickom bankrote, čo vedie k vysokej emigrácii a odlivu významného počtu kresťanov z arabského sveta. V Pásme Gazy a na Západnom brehu Jordánu poskytuje ACN okamžitú existenčnú pomoc kresťanským komunitám, ktoré na prežitie potrebujú predovšetkým stravu, lieky, palivo a hygienické potreby.

„Niekedy zabúdame, že toto sú tie krajiny, kde Ježiš a jeho učeníci putovali a pracovali, kde vznikali prvé kresťanské cirkvi. A dnes hrozí, že tieto komunity, ktoré tu majú dvetisícročné korene, budú musieť opustiť svoju zem,” vysvetľuje Regina Lynchová, výkonná prezidentka ACN International.

Nadácia preto pozýva všetkých ľudí dobrej vôle pridať sa k zbierke ľubovoľným finančným darom. Viac informácii je uvedených na webovej stránke kampane www.poslednevianoce.sk.

TK KBS informovala Lucia Froncová

K správe bolo vydané AUDIO( TK KBS, acn, lf, ml; kj ) 20231214018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]