[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 21. 05. 2024   Meniny má Zina      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Betlehemské svetlo čaká opäť tradičná cesta vlakmi po celom Slovensku
P:3, 13. 12. 2023 14:35, DOMFoto: Archív Slovenského skautingu


Bratislava 13. decembra (TK KBS) Počas tohto víkendu čaká Betlehemské svetlo už tradičná cesta vlakmi po celom Slovensku. Slovenskí skauti ho postupne doručia na jednotlivé vlakové stanice, kam si poň môže prísť každý, kto má záujem. Svetlo sa prostredníctvom skautských dobrovoľníkov dostane do viac ako 300 slovenských obcí a to aj na miesta, kde nie je priame vlakové spojenie. Spolu v 22 vlakoch a 4 autobusoch náhradnej autobusovej dopravy (NAD) ZSSK prenesie plamienok Betlehemského svetla naprieč celou krajinou.

V sobotu 16. decembra 2023 sa od skorého rána po celom Slovensku rozbehnú skautské posádky vo vlakoch, ktoré budú šíriť Betlehemské svetlo ľuďom. V priebehu dňa doručia skauti svetlo do viac ako 300 miest na Slovensku po 22 hlavných i vedľajších vlakových tratiach. „Na vlakových staniciach, kam v sobotu dorazí Betlehemské svetlo, už budú čakať skauti s lampášmi a až do Štedrého dňa ho budú roznášať v jednotlivých mestách a dedinách, do nemocníc, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, azylových domov, na sväté omše alebo ho doručia k ľuďom priamo domov, aby mohlo dotvárať atmosféru Vianoc,“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku. Ako doplnil, skauti svetlo roznesú aj do ďalších miest a okolitých dedín, ktoré nemajú vlakové spojenie, aby sa dostalo k čo najväčšiemu počtu ľudí.

Vlakový rozvoz začne v Bratislave o 7:52 rýchlikom 833 Urpín na trase Bratislava – Banská Bystrica. Betlehemské svetlo svoju púť vlakmi tohto roku ukončí v stanici Bardejov, a to o 19 hodine a 30 minúte. Vlakmi budú pokryté aj regióny ako Záhorie, Kúty a Skalica, Šurany, Trstená na Orave, Horná Nitra, Prievidza aj východné Slovensko ako Bardejov, Medzilaborce, Prešov, Vranov nad Topľou, Humenné, Trebišov, Michalovce a tiež aj Čierna nad Tisou a Stakčín. „Sme radi, že aj v tomto roku môžeme rozviesť Betlehemské svetlo vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko po celej krajine. Aj vďaka tomuto ekologickému spôsobu prepravy, ktorým môžu skautky a skauti cestovať, sa Betlehemské svetlo dostane do jednotlivých staníc, kde si ho ľudia môžu odpáliť,” zhodnotil Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku. Bližšie informácie o vlakových spojeniach s Betlehemským svetlom a miestach, kam a kedy si ho môže prísť verejnosť odpáliť, sú na pravidelne aktualizovanej webstránke www.betlehemskesvetlo.sk a v mobilnej aplikácii.

Plamienok z Betlehema bude postupne až do Štedrého dňa k dispozícii na odpálenie vo väčšine slovenských kostolov. Skauti všetkým ľuďom, ktorí si chcú odniesť plamienok z Betlehema domov, odporúčajú vziať so sebou sviečku alebo lampu chránenú pred vetrom a doma Betlehemské svetlo nechať na bezpečnom, dobre vetranom mieste s nehorľavým okolím. Počas tohto víkendu, v nedeľu 17. decembra, vynesú skauti plamienok z Betlehema opäť aj na Lomnický štít a rovnako aj na Hrebienok a do Tatranského ľadového dómu. V tomto roku pôjde už o jubilejné tridsiate vynesenie na jeden z tatranských štítov. Ak to počasie umožní, tak z pomyselnej strechy Slovenska symbolicky rozžiaria celé Slovensko. Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo sú bez vyznania.

TK KBS informovala Mária Dirgová( TK KBS, md, ml; kj ) 20231213018   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]