[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež o Guadalupe: Prevoňajme dobrými skutkami našu krehkosť
P:3, 13. 12. 2023 13:15, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 13. decembra (VaticanNewsA) Katolícka cirkev slávila v utorok sviatok Guadalupskej Panny Márie. Pri tejto príležitosti pápež František už tradične predsedal svätej omši za prítomnosti zástupcov národov Latinskej Ameriky, ako aj severnej časti amerického kontinentu. Prinášame plné znenie homílie Svätého Otca.

Slávenie Eucharistie sa konalo v utorok 12. decembra v Bazilike sv. Petra. V homílii k viac ako trom tisícom veriacich a pútnikov Petrov nástupca uviedol:

„Prvá vec, ktorá vám napadne, je obraz Panny Márie vyobrazený na tilme. Je to obraz prvej učeníčky, matky veriacich aj Cirkvi. Je zobrazený v pokore toho, čo sme a čo máme, a čo nemá veľkú cenu, ale bude v Božích očiach niečím veľkým. To je vtlačené do tilmy.

Panna Mária prosí Juana Diega o malú vec, aby natrhal kvety. Kvety v mystike predstavujú čnosti, ktoré Pán vlieva do srdca, nie je to naše dielo. Ich zbieranie nám odhaľuje, že Boh chce, aby sme tento dar prijali, aby sme našu krehkú skutočnosť prevoňali dobrými skutkami, odstránili nenávisť a obavy.

Pri pozornejšom pohľade na Guadalupské posolstvo nadobúdajú nový význam slová Panny Márie: „Či tu nie som s tebou ja, ktorá som tvoja Matka?“ Toto Máriino „tu som“ má zostať natrvalo vtlačené do tilmy, týchto chudobných šiat, prevoňaných čnosťami zozbieranými vo svete, ktorý sa zdá byť neschopný ich tvoriť.

Sú to čnosti, ktoré napĺňajú našu chudobu v jednoduchosti malých gest lásky osvetľujúce našu tilmu, bez toho, aby sme si to uvedomovali, s obrazom Cirkvi, ktorá nosí Krista vo svojom lone. Obraz, tilma, ruže, to je posolstvo, také jednoduché, bez komentára, spolu s istotou, že ona je moja matka, že ona je tu. Toto posolstvo nás chráni pred mnohými sociálnymi a politickými ideológiami.

Niektorí Guadalupskú udalosť veľmi  zneužívajú, aby si na jej základe ospravedlňovali svoje konanie a zarábali peniaze. Guadalupské posolstvo netoleruje ideológie akéhokoľvek druhu. Ide len o obraz, tilmu, ruže.

Záznam

Zdroj: VaticanNews

Preklad Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu: Miroslava Holubíková, o. Martin Jarábek( TK KBS, VaticanNews, mh, mj, ml; kj ) 20231213015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]