[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Najnovšie Katolícke noviny sa tentoraz venujú téme starostlivosti o telo
P:3, 13. 12. 2023 09:00, DOMBratislava 13. decembra (TK KBS) Najnovšie Katolícke noviny (50) sa venujú téme starostlivosti o telo. Spišský biskup a biblista František Trstenský vysvetľuje, že v biblickom ponímaní je človek jednota tela a duše. „Samotná duša nie je človek, ako ani samotné telo nie je človek. Človek svoju plnosť dosahuje iba v jednote tela a duše.“ Naše telo je vzácny dar, ktorý nám Boh zveril, a my sa oň máme rozumne starať. Možno prvým krokom je podeliť sa.

Často sa stretávame aj s pojmom syndróm vyhorenia. Ako tomuto nežiaducemu javu v našom živote predísť, radí psychiater a psychoterapeut Igor Smelý. „Je to dlhodobejšia práca na sebe samom. Vyhorenie súvisí s nesprávnymi návykmi alebo prehnanými ambíciami, ktoré sa prejavia v takom konaní, ktoré nás poškodzuje. Aj v ostatných duševných poruchách sme súčasťou ľudského rodu a týkajú sa nás rovnako depresie, schizofrénie, úzkostné poruchy, demencie či závislosti. Náboženská viera môže napomáhať. Závisí to od osobného prežívania vzťahu s Bohom,“ hovorí Igor Smelý.

Katolícke noviny sa pozreli aj na dôležitosť prevencie zdravia v troch zdravotníckych oblastiach. Jednou z nich je onkologická prevencia. Kľúčom k odhaleniu nádorových ochorení je skríning, takzvaná onkokontrola. „Ide o vyhľadávanie onkologického ochorenia vo včasnom štádiu, ešte v čase, keď nie sú prítomné žiadne symptómy,“ rozpráva lekárka Mária Rečková, riaditeľka Národného onkologického inštitútu.

V rubrike Kultúra ponúkajú príbeh kunsthistorika Bohumíra Bachratého, ktorý ako kurátor má za sebou 1350 výstav. Onedlho to bude šesťdesiat rokov, čo otváral tú prvú – v roku 1964 ako štvrták na vysokej škole. Seriál diecéz v závere roka zakončujú Banskobystrickou diecézou. Tá spája západ s východom a sever s juhom. O jej súčasnej situácii porozprával KN Peter Lupták, tajomník biskupa Banskobystrickej diecézy. Ako z pohľadu starostlivosti o telo treba vnímať pôst? Kde sú zdravé medze pôstu, striedmosti? A čo už je škodlivé? Odpoveď na čitateľskú otázku ponúka františkán Filip Andrej Čierny.

TK KBS informovala Monika Šimoničová( TK KBS, ms, ml; pz ) 20231213009   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]