[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 25. 05. 2024   Meniny má Urban      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi Slovenska požehnali tisícky koledníkov Dobrej noviny
P:3, 12. 12. 2023 12:35, DOMFoto: ČaV,Zuzana Kostková


Bratislava 12. decembra (TK KBS) Tisícky koledníkov Dobrej noviny prijali uplynulý víkend požehnanie biskupov. Na svätých omšiach a liturgiách ich vyslali hlásať radostnú zvesť do farností na celom Slovensku. Prinášame spravodajstvo z jednotlivých miest.

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský vyslal v sobotu koledníkov Dobrej noviny Bratislavskej a Trnavskej arcidiecézy. Deti sa zriekli sladkostí a hračiek, ktoré potešia deti zo sociálne znevýhodnených rodín. Deti čakal po svätej omši spoločný obed, divadielko Klbko z Televízie LUX, svedectvo dobrovoľníka za Afriky, eRko tance a tvorivé dielne.

V sobotu sa v banskobystrickej katedrále konala vysielacia pobožnost koledníkov Dobrej noviny. Banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec povzbudil ohlasovateľov radostnej zvesti, aby sa nebáli byť v dnešnom svete rukami a nohami Božieho Syna.

Prešov

Biskup Marek Forgáč požehnal koledníkov v Prešove

Prešov, kolednici, biskup,Forgáč

Košický pomocný biskup Marek Forgáč na prešovskom sídlisku Sekčov požehnal a symbolicky vyslal koledníkov Dobrej noviny zo severnej časti Košickej arcidiecézy.

Asi štyri stovky dievčat a chlapcov sa spolu so svojimi animátormi zišli na druhú adventnú nedeľu okolo oltára Kostola Krista Kráľa v Prešove na sídlisku Sekčov. Deti, ktoré prišli na svätú omšu, sa usilovne pripravujú na koledovanie počas vianočných sviatkov. Chceli prosiť Pána o jeho ochranu, inšpiráciu a požehnanie, ktoré skrze otca biskupa Mareka Forgáča aj dostali. „Chceme prinášať svetlo všade tam, kam prídeme,“ povedala otcovi biskupovi jedna z koledníčok a dodala: „a to nielen počas Vianoc, ale vždy.“

Svätú omšu spolu s košickým pomocným biskupom celebroval aj sekčovský farár Pavol Kožuško spolu so štyrmi ďalšími kňazmi a za asistencie dvoch diakonov. Otec biskup vo svojej homílii vyzdvihol to, že koledníci osobne navštívia domácnosti. Hovoril, že v dnešnej dobe stále viac a viac potrebujeme stretnutie, skutočnú ľudskú blízkosť. Povedal: „To je najkrajší vianočný pozdrav, aký môžeme urobiť. Keď sme blízko, keď sme s druhými.“

Slávenie sprevádzal spevom a hrou Mládežnícky zbor Krista Kráľa. Ďalší mladí z farnosti sa postarali o agapé pre hostí v miestnom Pastoračnom centre sv. Jána Pavla II. Koledníci mali možnosť sa občerstviť, porozprávať sa a vymeniť si svoje skúsenosti s ostatnými. Pokračovali tak v uskutočňovaní slov otca biskupa z úvodu svätej omše: „Chceme tu spolu vytvoriť jedno rodinné spoločenstvo, hoci sme z viacerých farností.“ Biskup sa taktiež na čas zastavil v centre, a aj takto ešte osobnejšie pozdravil koledníkov a ich animátorov.

Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober vyslal koledníkov z južnej časti arcidiecézy v tú istú nedeľu pri svätej omši v Sečovciach v okrese Trebišov.

TK KBS informoval Peter Haľko

Prešov

V  Prešove požehnal vladyka Peter koledníkov Dobrej noviny 

Prešov, koledníci, vladyka, Rusnák

V  nedeľu 10. decembra sa v  Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v  Prešove slávila svätá liturgia pri príležitosti vyslania a  požehnania koledníkov Dobrej noviny Prešovskej archieparchie. Na liturgii sa zúčastnilo okolo 170 koledníkov z 9 farností. Hlavným celebrantom bol vladyka Peter Rusnák, apoštolský administrátor archieparchie. Spolu s ním koncelebrovali svätú liturgiu viacerí kňazi. 

Vladyka Peter v homílii zdôraznil, že v rozdávaní radostnej zvesti ohlasujeme príchod Spasiteľa na túto zem. Povzbudil koledníkov, aby radosť z koledovania prenikala ich srdcia a potom aj domovy. Pripomenul tiež, že narodením Pána Ježiša sa začal s nami plniť Boží plán.  

Vysielaciu liturgiu piesňami aj koledami doprevádzal zbor detí a mladých z  Čirča pod vedením Márie Šimovej. Koledníckym pásmom vinšov a  kolied sa predstavili koledníci z  farnosti Snakov. Súčasťou prípravy na koledovanie bol aj obetný dar, ktorým boli trvanlivé potraviny a drogéria pre rodiny v núdzi. Tie prevzala a ich  odovzdanie sprostredkuje koordinátorka farských charít a  dobrovoľníctva Gréckokatolíckej charity Sandra Prošuchová.

Súčasťou programu bol aj vstup Jozefa Magdu, projektového manažéra Dobrej noviny, ktorý slovom i obrazom ponúkol prítomným nahliadnuť do krajiny, na miesta i k ľuďom, ktorým každý rok pomáhajú. Po skončení nasledovalo občerstvenie a  po ňom sa deti a mladí rozišli do svojich domovov. Koledníkov čaká ešte príprava na samotné koledovanie vo svojich farnostiach. 29. ročník Dobrej noviny sa nesie v téme „Staň sa svetlom aj ty.“ 

TK KBS informovala Beáta Baranová 

Rožňava

Vysielacia svätá omša koledníkov Rožňavskej diecézy

Gelnica, kolednici, biskup, Stolarik

V nedeľu 11. decembra sa konala v Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave za účasti biskupa Mons. Stanislava Stolárika, viacerých kňazov Rožňavskej diecézy, koledníkov a veriacich slávnostná svätá omša.

Biskup v úvode kázne nadviazal na úryvok zo sv. Evanjelia podľa Marka. V čase Adventu by sme sa mali usilovať pripraviť cestu Pánovi, vyrovnať chodníky, hrbole, jamy. Nie však doslovne, krompáčmi a motykami, ale v duchu pokánia by sme si mali vnútorne pripraviť cestu do vlastného srdca, aby doň mohol Ježiš bezbariérovo vstúpiť.

Následne biskup objasnil veriacim dôvod, prečo sa vysielacia svätá omša konala práve v Gelnici a zároveň v rovnakom čase vo Fiľakove s generálnym vikárom Mons. Rastislavom Polákom.

V týchto dvoch farnostiach Rožňavskej diecézy totiž pôsobia bratia františkáni, ktorí si tento rok pripomínajú jubilejné 800. výročie od založenia tradície živých jasličiek. Svätý František z Asissi v roku 1223 v Grecciu prvýkrát spravil jasličky ako pripomienku toho, že Boh prišiel na svet. Z tohto dôvodu môžu veriaci, ktorí od 8. decembra do 2. februára navštívia kostol zverený františkánom kdekoľvek na svete, získať úplne odpustky.

Biskup tiež deťom a veriacim priblížil ťažiskový projekt Dobrej Noviny, ktorý bude tento rok podporený vykoledovanou finančnou zbierkou. Podporené bude Ekologické vzdelávacie a počítačové centrum sv. Petra Clavera v Rumbeku (Južný Sudán), ktoré poskytuje študentom odborné vzdelávanie v oblasti elektrických a solárnych technológií, ekologického vodného hospodárstva a počítačovej gramotnosti.

V závere kázne odznela aj výzva na vyprosovanie pokoja pre krajiny zmietané vojnou. Na konci svätej omše koledníci z Gelnice koledovali pred celým kostolom a biskup Stolárik udelil koledníkom požehnanie.

Po svätej omši prebiehal v priestoroch neďalekej základnej školy sprievodný program, na ktorom sa zúčastnilo približne 50 detí a 30 dospelých. Pre deti bolo pripravené od domácich farníkov sladké občerstvenie s teplým čajom. Nasledovala interaktívna prezentácia o Keni, kde na projekte podporovanom Dobrou Novinou pôsobil dobrovoľník Matúš Basanda. Potom si deti za doprovodu gitary zaspievali Pieseň o Dobrej Novine a následne si zatancovali veselý eRkotanec. V závere prišiel pozdraviť deti a ich rodičov biskup v sprievode kňazov. Deťom sa milo prihovoril, s dospelými zažartoval a porozprával. Program bol ukončený spoločným zaspievaním najznámejšej koledy.

TK KBS informovala Lucia Ťažká

Tvrdošín

Vyslanie koledníkov Dobrej noviny 

Tvrdosin, kolednici, biskup, Trstensky

V sobotu 9. decembra 2023 sa vo farskom kostole Najsvätejšej Trojice v Tvrdošíne stretlo 330 koledníkov a ich animátorov z 27 obcí Oravy a Liptova, na vysielacej svätej omši. Jej hlavným celebrantom bol spišský biskup Mons. František Trstenský. 

Vo svojej homílii koledníkom pripomenul, že sú súčasťou veľkého diela a aj napriek námahe, ťažkostiam a nepohodliu majú pamätať, že robia niečo významné, hoci častokrát v skrytosti. Všetkých prítomných, osobitne deti, otec biskup poprosil, aby si zachovali vďačnosť vo svojich srdciach. Vďačnosť aj za veci samozrejmé, ktoré nepovažujeme za niečo výnimočné. Do tretice biskup František koledníkom zdôraznil, aby nezabudli, aká je skutočná podstata Vianoc – narodenie Ježiša. A práve túto radostnú správu majú zvestovať všetkým.

Obetným darom od koledníkov boli zubné kefky, ktoré budú prostredníctvom OZ Misia mladých odovzdané charitným zariadeniam a rodinám v núdzi. So svojím koledníckym programom sa predstavila skupina z farnosti Sedliacka Dubová, konkrétne filiálky Horná Lehota.

Po svätej omši sa všetci presunuli do Strednej priemyselnej školy, kde bol pre koledníkov pripravený program. Deti si mohli vybrať zo šiestich stanovíšť. Okrem tradičných, ako tvorivé, tanečné, hravé či hudobné, mali možnosť koledníci zažiť aj ekologické stanovište, na ktorom sa viac dozvedeli o solárnej energii, ktorá úzko súvisí s témou a ťažiskovým projektom tohto ročníka. Ten je zameraný na podporu Centra sv. Petra Clavera v Južnom Sudáne. O svoju skúsenosť z Kene sa s nami na africkom stanovišti podelil dobrovoľník Juraj Ledecký.

TK KBS informovala Miroslava Siteková

Nitra

Biskup Judák požehnal a vyslal koledníkov Dobrej noviny

Nitra, biskup, Judak, kolednici

Viac ako 520 malých aj veľkých chlapcov a dievčat z farností Nitrianskej diecézy v sprievode animátorov eRka sa už tradične na 2. adventnú nedeľu opäť objavilo na Nitrianskom hrade, keď prišli na svätú omšu, pri ktorej boli vyslaní koledníci 29. ročníka Dobrej noviny 2023.

Biskupom, ktorý vysielal koledníkov, bol biskup Mons. Viliam Judák, ktorý pri tejto príležitosti celebroval slávnostnú svätú omšu v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma spolu s prítomnými kňazmi. V jej závere udelil prítomným koledníkom svoje požehnanie a vyslal ich splniť aj v tomto roku ich hlavnú úlohu, ktorou je koledovať vo vianočnom období a zrealizovať zbierku na podporu humanitárnych a rozvojových projektov v subsaharskej Afrike. Koledníci ako obetné dary priniesli školské pomôcky pre deti zo sociálne slabších rodín.

Na záver slávnosti biskupovi Viliamovi predviedli aj ukážku koledníckeho vystúpenia. Po skončení slávnosti bolo pre nich pripravené občerstvenie a mali možnosť navštíviť areál hradu, Diecézne múzeum a priestory Kňazského seminára sv. Gorazda.

TK KBS informoval Tibor Ujlacký 

Čo je Dobrá novina? 

eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí dnes, na sviatok svätého Františka z Assisi, otvoril tento rok 29. ročník koledníckej akcie Dobrá novina. V duchu motta „Staň sa svetlom aj ty“ podporia koledníci rozvojové projekty v Južnom Sudáne a v ďalších krajinách východnej Afriky. 

Koledovanie detí pod názvom Dobrá novina každoročne organizuje detské hnutie eRko. Tento rok zdôrazní rozmer svetla v duchovnom i tradičnom zmysle v období Vianoc aj pri príprave koledníkov.

Slovensko si ešte živo pamätá na návštevu Svätého Otca spred dvoch rokov. Rovnaké potešenie a povzbudenie zažili začiatkom roka 2023 aj obyvatelia Južného Sudánu. Pápež František ich počas svätej omše v hlavnom meste Džube oslovil slovami nádeje: „Táto krásna a sužovaná krajina potrebuje svetlo, ktoré má každý z vás, alebo skôr svetlo, ktorým každý z vás je.“

Sväté písmo, liturgia, ako aj tradície počas Vianoc sú plné svetla. Kresťania slávia Vianoce s veľkou radosťou. Oslavujú tajomstvo vtelenia Božieho Syna, ktorého príchod evanjelista Ján pripodobnil k svetlu: Pravé svetlo, ktoré osvecuje každého človeka, prišlo na svet. (Jn 1, 9). Narodené dieťa Ježiš sa stáva svetlom pre všetkých. A toto Svetlo chcú koledníci Dobrej noviny opäť prinášať do rodín po celom Slovensku. Delením sa o vianočnú radosť prostredníctvom kolied a vinšov túžia prežiariť nielen ľudské príbytky, ale najmä ľudské srdcia.

Dobrá novina pripravuje koledovanie detí s rozmerom solidarity, teda zapája deti do koledovania, aby šírili radostnú zvesť Vianoc a neboli ľahostajné k svojim blížnym v afrických krajinách. Koledníkov, navštívené rodiny a ďalších darcov pozýva k spoločnému dielu solidarity. Tentokrát bude pozornosť venovaná Južnému Sudánu.

Južný Sudán je najmladšou krajinou sveta, a zároveň patrí medzi tie najchudobnejšie. Železnice tu prakticky neexistujú, asfaltové cesty iba vo väčších mestách. Mnohé oblasti sú dostupné len v období sucha. Počas vytrvalých dažďov sú doslova odrezané od zvyšku sveta na niekoľko týždňov.

Elektrifikované sú len niektoré oblasti. Elektrickú energiu pre osvetlenie domácnosti, rádio či mobilný telefón si musia domácnosti jednoducho vyrobiť sami. Ideálnym riešením sa v tejto slnečnej krajine javia solárne panely. Elektroinštalatéri a mnohí iní odborníci však v krajine chýbajú, pretože školy boli dlhý čas zatvorené kvôli niekoľkoročnej vojne za nezávislosť či nedávnej pandémii.

Dobrá novina si túto akútnu potrebu uvedomuje a už niekoľko rokov podporuje Vzdelávacie centrum sv. Petra Clavera v meste Rumbek, ktorý vedie rehoľa jezuitov. Pod vedením skúsených učiteľov sa tu z mladých Juhosudáncov stávajú šikovní elektroinštalatéri solárnych panelov, ktorí dokážu priniesť svetlo do príbytkov, škôl, farností či nemocníc. Svojimi rukami a vytrvalým úsilím tvoria svetlejšiu budúcnosť tejto utrpeniami skúšanej krajiny.

Dobrá novina pozýva slovami „Staň sa svetlom aj ty“ všetky deti, mladých ľudí, rodiny a farské spoločenstvá na Slovensku, aby sa zapojili do ďalšieho ročníka koledovania.  Pre animátorov a spolupracovníkov je pripravený Kolednícky kurz Dobrej noviny a materiály, ktorými sa môžu inšpirovať pri organizovaní koledníckych stretiek počas Adventu. Ďalšie informácie o sprievodných podujatiach, stretnutiach koledníkov s biskupmi budú zverejnené na www.dobranovina.sk a v priamej komunikácii s prihlásenými farnosťami.

Kolednícku akciu organizuje eRko – Hnutie kresťanských spoločenstiev detí v spolupráci s katolíckymi farnosťami v mestách a obciach po celom Slovensku.  Finančne je možné zbierku podporiť na čísle účtu SK77 1100 0000 0029 4045 7894. Viac o možnostiach podpory na www.dobranovina.sk/podporim. Verejná zbierka Dobrá novina – 29. ročník je zapísaná v registri verejných zbierok MV SR pod č. 000-2023-030764 zo dňa 3. 5. 2023 na všeobecne prospešný účel rozvojovej spolupráce a humanitárnej pomoci.

Zdroje: Dobrá novina, Arci/diecézy, Archi/eparchie( TK KBS, dn, ar, ml; pz ) 20231212027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]