[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je štvrtok 18. 07. 2024   Meniny má Kamila      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Betlehemské svetlo je už na Slovensku, prevzala ho aj prezidentka SR
P:3, 11. 12. 2023 10:55, DOM

Bratislava 11. decembra (TK KBS) Betlehemské svetlo je už na Slovensku. Slovenskí skauti ho priniesli v sobotu 9. decembra z Rakúska, kde ho pre všetkých ľudí na Slovensku odpálili počas medzinárodnej ekumenickej slávnosti v rímskokatolíckej Katedrále Mariendom v Linzi. Do ich rúk sa u nás dostalo už po tridsiatyštvrtýkrát.

V priebehu nasledujúcich dvoch týždňov skauti zabezpečia jeho distribúciu po celej krajine, hlavne prostredníctvom vlakových spojení. Už v nedeľu ho počas svätej omše v Zakopanom odovzdali poľským skautom. Tým sa nadväzuje na dlhoročnú tradíciu, kedy sa skauti z oboch krajín stretávajú a odovzdávajú si tento symbol Vianoc. Skauti priniesli Svetlo aj do Užhorodu, kde ho prebrali skauti z Ukrajiny.

Betlehemské svetlo zavítalo dnes do Prezidentského paláca v Bratislave, kde ho medzi prvými na Slovensku prijala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Plamienok z Betlehemu prevezme od skautskej delegácie na čele s Náčelníkom Slovenského skautingu Mariánom Lezom a skautmi z Levoče, ktorí vyhrali celoslovenskú súťaž s názvom Družina roka v aktuálnom roku 2023.  „Som veľmi šťastný, že môžeme prispieť k príchodu Betlehemského svetla na Slovensko a zúčastniť sa aj odovzdania pani prezidentke,“ hovorí Alexej Soľák, radca skautskej družiny z Levoče.

„Svetlo už z podstaty veci prináša nádej a prináša uvedomenie si všetkých dobrých a podstatných hodnôt, ktoré v spoločnosti veľmi potrebujeme,“ uviedla hlava štátu po prevzatí Betlehemského svetla. Podotkla, že sme svedkami mnohých rozdelení a napätí v spoločnosti a o to dôležitejšia je reč symbolov. Je to podľa nej práve plamienok sviečky, teraz v adventnom období. „Kedy sa všetci môžeme trošku stíšiť a uvedomiť si, čo je naozaj veľmi dôležité a to sú predovšetkým naše vzťahy a možnosť vďačnosť za to čo nám v živote bolo dané,“ dodala.

Počas predvianočného víkendu v sobotu 16. decembra budú už od skorého rána  skautské posádky roznášať vlakmi Svetlo po celom Slovensku a doručia ho do viac ako 300 miest a obcí. Betlehemské svetlo sa dostane aj do obcí, kde nie je vlakové spojenie, aby mal k nemu prístup čo najväčší počet ľudí. Skauti budú roznášať svetlo až do Štedrého dňa. Svetlo prinesú do nemocníc, azylových domov, domovov sociálnej a opatrovateľskej starostlivosti, budú ho odpaľovať veriacim na predvianočných svätých omšiach a pobožnostiach, doručia ho k ľuďom priamo domov a zavítajú už po 30-krát aj na pomyselnú strechu Slovenska – na Lomnický štít.

V predvianočnom období sa do šírenia Svetla k ľuďom, do obcí a do jednotlivých ustanovizní zapájajú stovky skautov. „Svetielko nádeje roznesieme po celom Slovensku už po tridsiatyštvrtýkrát ako symbol pokoja, lásky a mieru. S týmito hodnotami, ktoré Betlehemské svetlo nesie, chceme tento plamienok priniesť aj na naše východné hranice. Tam ho prevezmú ukrajinskí skauti, aby osvetlili svoju krajinu nádejou a pokojom,“ povedal Marián Suvák, koordinátor Betlehemského svetla na Slovensku.

Aj tento rok pripravujú skauti interaktívnu mapu s údajmi, kde a kedy bude v rámci Slovenska Betlehemské svetlo dostupné. Viac ako 300 železničných staníc tak doplnia desiatky kostolov či ďalšie nespočetné množstvo miest, kam si môžu prísť ľudia od 16. decembra vrátane, odpáliť Plamienok z Betlehema. „Všetky informácie sa snažíme zoskupiť aj v tomto roku na jedno miesto. Opäť chceme spoločne vytvoriť prehľadnú mapu s čo najväčším počtom miest, aby záujemci mali informácie, kde a kedy si po Betlehemské svetlo môžu prísť. Je to spoločná práca stoviek skautov na Slovensku, ktorí sa každoročne neúnavne snažia šíriť symbol Vianoc,“ hodnotí Suvák. Mapa so zoznamom je dostupná na internetovej stránke www.betlehemskesvetlo.sk a skautskí dobrovoľníci ju každým dňom aktualizujú. Potrebné je však dodať, že vzhľadom na spôsob šírenia Svetla odpaľovaním zo sviečky na sviečku, je v skutočnosti jeho dostupnosť mnohonásobne vyššia.

Prvýkrát prevzali slovenskí skauti Betlehemské svetlo od rakúskych skautov v roku 1990 a odvtedy ho každoročne distribuujú ľuďom po celom Slovensku. Tradične ho odpaľujú na ekumenickej slávnosti, kam ho prinesie z Baziliky Narodenia Pána v Betleheme Dieťa svetla – rakúske dievča alebo chlapec, ktorí toto vyznamenanie získali za svoje príkladné správanie, ochotu pomáhať druhým a povšimnutiahodné skutky. V tomto roku, už 16. novembra, odpálila dvanásťročná Pillar Jarayseh tohtoročné Betlehemské svetlo v Bazilike Narodenia Pána , ktoré následne putovalo lietadlom do Rakúska, kde si ho prevzal malý Michael. Tohtoročné Dieťa svetla Michael Putz kvôli aktuálnej situácii nemohol do Svätej zeme vycestovať, ako tomu býva zvykom, a práve preto sa tejto dôležitej úlohy ujalo miestne dievča Pillar.

Tradícia Betlehemského svetla v Európe vznikla už v roku 1099 v období krížových výprav. Jeden člen výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z „večného“ svetla, ktoré horí v Betleheme. Svoj sľub dodržal a na Vianoce v roku 1099 sa vrátil do Florencie so zapálenou sviecou, ktorej plamienok pochádzal z Betlehema. Sviecu umiestnili v kostole a odtiaľ si ostatní obyvatelia Florencie brali svetlo do svojich domovov. Táto tradícia pretrváva dodnes a Betlehemské svetlo sa tak stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia. Svetlo nesie posolstvo pokoja, lásky, mieru, jednoty – spoločné univerzálne hodnoty vlastné ľuďom bez ohľadu na to, akého sú vierovyznania, ku ktorej cirkvi sa hlásia alebo sú bez vyznania.

Slovenský skauting je jednou z najstarších organizácií pre deti a mládež na Slovensku. V rámci svojej činnosti ponúka svojim členom pestrý program a aktivity zamerané na rozvoj zručností, vedomostí a hodnôt. V Slovenskom skautingu je v súčasnosti registrovaných viac ako 8 000 členov, ktorí pracujú v takmer 100 skautských zboroch v 50 okresoch. Jeho členovia budú aj tento rok už po 34-krát distribuovať Betlehemské svetlo po Slovensku.

TK KBS informovala Mária Dirgová

Aktualizované( TK KBS, md, ml, tasr; pz ) 20231211022   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]