[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Do Spolku svätého Vojtecha zavítal apoštolský nuncius Nicola Girasoli
P:3, 07. 12. 2023 16:25, DOM

Trnava 7. decembra (TK KBS) Deň pred sviatkom sv. Mikuláša 5. decembra 2023 zavítal do Spolku svätého Vojtecha (SSV) v Trnave apoštolský nuncius na Slovensku Nicola Girasoli.

„Prišiel som k vám s jediným cieľom,“ prihovoril sa na začiatku svätej omše zamestnancom najväčšieho katolíckeho vydavateľstva v Kaplnke Sedembolestnej Panny Márie, „chcem vám vyjadriť vďaku za všetko, čo robíte. A to nielen pre evanjelizáciu, ale aj pre kultúru.“ V homílii apoštolský nuncius vyzdvihol dôležitosť kresťanskej nádeje, ktorá je symbolom Adventu. Citoval pápeža Františka, ktorý nás nabáda, aby sme Advent neprežívali ako indiferentní, vlažní a ospalí kresťania, ktorí sa na dianie navôkol pozerajú akoby opretí o zábradlie balkóna, všetko komentujú a kritizujú, ale nič nerobia. Kresťania majú byť podľa pápeža Františka dynamickí, lebo práve dynamizmus je znakom nádeje „Nádej je medzi tromi teologálnymi čnosťami najmenšia, ale najdôležitejšia,“ povedal Nicola Girasoli odvolávajúc sa na francúzskeho mysliteľa Charlesa Péguyho a dodal, že nádej je čnosťou pokorných. „V duchu pokory vydávate knihy a prostredníctvom nich sa dotýkate sŕdc ľudí,“ zdôraznil.

Trnava, Spolok, nuncius

Na konci svätej omše, ktorú celebroval s riaditeľom SSV Ivanom Šulíkom a tajomníkom SSV Danielom Dianom, odovzdal apoštolský nuncius riaditeľovi SSV pamätný list na svoju návštevu, ako aj medailu pápeža Františka.

Trnava, Spolok, nuncius, ocenenie, velka fotografia

Po svätej omši priblížil pracovníkom SSV synodalitu v chápaní pápeža Františka. „Synodalita kladie dôraz na Cirkev ako spoločenstvo, znamená kráčať spolu. Do nášho spoločenstva máme priberať druhých a nikoho nevylučovať. Synodálna cirkev nesúdi, ale váži si ľudí nie pre to, čo robia, ale preto, že sú.“ Apoštolský nuncius odpovedal aj na otázky prítomných a sám sa opýtal, čo je na ich práci v súčasnosti najťažšie.

Nicola Girasoli sa narodil v Bari, teda v meste, kde je pochovaný sv. Mikuláš, a zároveň je spojené s úctou k tomuto obľúbenému svätému. „Slávime dokonca dva sviatky sv. Mikuláša – jeden 8. mája na pamiatku prenesenia jeho tela do Bari a druhý 6. decembra. Svätý Mikuláš je uctievaný aj v Pravoslávnej cirkvi, preto ho možno chápať ako patróna jednoty,“ povedal apoštolský nuncius, ktorý dostal meno práve po sv. Mikulášovi.

TK KBs informovala Martina Grochálová( TK KBS, mg, ml; pz ) 20231207024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]