[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Brat Alois odovzdal vedenie komunity Taizé nástupcovi br. Matthewovi
P:3, 05. 12. 2023 08:05, ZAH

Taizé 5. decembra (VaticanNews) Počas večernej modlitby Prvej adventnej nedele v Kostole zmierenia v Taizé odovzdal prior brat Alois vedenie tejto ekumenickej rehoľnej komunity svojmu nástupcovi bratovi Matthewovi. Už viac ako polstoročie prijíma množstvo mladých ľudí, ktorí hľadajú odpovede na otázky o zmysle života, priateľstve a povolaní, ktoré im dal Boh.

Brat Alois, pôvodom z Nemecka, prevzal zodpovednosť za komunitu v auguste 2005 po dramatickej smrti jej zakladateľa brata Rogera, ktorý si ho vybral za svojho nástupcu, pripomína brat Marek. „Brat Alois bol pripravený bratom Rogerom, už dlhé roky vedel, že bude prior. Aj to mu veľmi pomohlo, hoci aj teraz mi povedal, že si nikdy nesadli za stôl, aby sa spolu porozprávali o tom, aká má byť služba priora: bol preniknutý tým, ako bol brat Roger medzi nami prior,“ vyznáva sa prvý Poliak, ktorý vstúpil do komunity Taizé.

Po modlitbe medzi bratmi sa v sprievode vybrali do Kostola zmierenia. Tam sa verejne uskutočnilo odovzdanie zodpovednosti za komunitu z brata Aloisa jeho nástupcovi. Všetci mnísi sa pre neho modlili za dary Ducha Svätého, zatiaľ čo miestny katolícky biskup a zástupcovia pravoslávnej, anglikánskej a protestantskej cirkvi sa modlili za brata Mateja o potrebné milosti.

Brat Matthew o očakávaniach od nového priora povedal: „Prvým a najdôležitejším povolaním našej komunity je byť bratmi: bratmi navzájom a bratmi Krista. Pre nás je brat Matthew, nový prior, v prvom rade zodpovedný za to, aby sme boli schopní byť bratmi jeden pre druhého každý deň v našom najpokornejšom jednoduchom živote. On je a musí byť tým, kto nás musí zjednocovať, kto nám musí pomáhať nachádzať Krista, kto nám musí pomáhať žiť Ducha Svätého, jeho dary každý deň, aby sme spoločne boli schopní prinášať jeho ovocie,“ uviedol brat.

V pondelok sa všetci bratia spolu s pozvanými hosťami zúčastnili na svätej omši, ktorej predsedal biskup z Autunu, Chalonu a Mâconu Benoît Rivière. Jej účastníci vyznali svoju vieru v jednu, svätú a Katolícku cirkev.

Brat Alois má v úmysle odísť z Taizé, aby rešpektoval nového predstaveného. Ako informoval agentúru KNA, najprv odíde do severného Talianska, kde žije niekoľko spolubratov, a nakoniec sa presunie na Kubu a bude patriť do trojčlennej komunity vzdialenej niekoľko hodín jazdy od Havany.

Nový predstavený bratov z Taizé naopak pochádza zo Spojeného kráľovstva a má 58 rokov. Do tejto burgundskej dediny prišiel prvýkrát vo veku 20 rokov. Do komunity vstúpil o rok neskôr, v roku 1986. Dnes komunitu tvorí približne 90 mužov z 30 krajín. Patria ku Katolíckej cirkvi alebo rôznym protestantským denomináciám. Štvrtina bratov žije v malých komunitách v Ázii, Afrike a Latinskej Amerike.

Stanislaw Tasiemski OP – Francúzsko/Krzysztof Bronk – Vatikán( TK KBS, VaticaNews, st, kb, ml; pz ) 20231205016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]