[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Malta privítala právnych expertov, svoje zastúpenie malo aj Slovensko
P:3, 04. 12. 2023 15:10, ZAH

Malta 4. decembra (TK KBS) Malta privítala právnych expertov, svoje zastúpenie malo aj Slovensko. Konferenciu biskupov Slovenska zastupoval kňaz Košickej arcidiecézy Andrej Kačmár, ktorý je riaditeľom Centra na ochranu maloletých pri Teologickej fakulte v Košiciach Katolíckej univerzity v Ružomberku. Prinášame záverečnú správu Rady európskych biskupských konferencií Európy (CCEE), ktoré podujatie zorganizovalo.

Právni poradcovia
Reformy pápeža Františka a ich dopad na biskupské konferencie v Európe
Stretnutie národných právnych expertov na Malte

Dopad reformy kúrie a procesu pre vyhradené delikty na organizáciu partikulárnych cirkví bol ústrednou témou stretnutia právnych poradcov biskupských konferencií Európy, ktoré sa konalo od 30. novembra do 1. decembra na Malte.

Toto stretnutie, organizované bezprostredne po skončení práce plenárneho zhromaždenia Rady európskych biskupských konferencií (CCEE), sa koná každé dva roky a poskytuje jednak prehľad o legislatívnej situácii v jednotlivých krajinách, jednak umožňuje pochopiť, ako biskupské konferencie pokračujú na ceste reformy.

Tentoraz bolo zamerané najmä na dve reformy pápeža Františka: reformu kúrie, promulgovanú 19. marca 2022, ktorá prehodnotila organizačnú schému rímskej kúrie a jej vzťah s biskupskými konferenciami, a reformu procesu pre vyhradené delikty, ktorý zahŕňa aj prípady zneužívania.

Zasadnutie otvoril arcibiskup Gintaras Grušas, predseda CCEE. Prvé zasadnutie uviedol Pablo Gefaell, profesor východného kánonického práva na Pápežskej univerzite Svätého kríža, prednáškou na tému „Zásady a kritériá služby rímskej kúrie,“  Generálny sekretár Španielskej biskupskej konferencie biskup Francisco César García Magán predstavil proces reformy biskupskej konferencie, ktorý uskutočnili španielski biskupi.

Maltský arcibiskup Charles J. Scicluna, ktorý je zároveň pomocný sekretár Dikastéria pre náuku viery, hovoril na tému „Procesy pre vyhradené delikty: súčasný stav a perspektívy“. Prelát sa podrobne venoval reformnému procesu týkajúcemu sa prípadov vyhradených deliktov, ktorý si želal pápež František, a vysvetlil aj to, ako majú biskupské konferencie tieto reformné procesy implementovať.

Dve pracovné zasadnutia boli popretkávané rozsiahlymi diskusiami. Právni poradcovia vysvetľovali, či a ako ich príslušné biskupské konferencie vykonali vo svojej organizácii zmeny vo svetle apoštolskej konštitúcie Praedicate evangelium, reformujúcej rímsku kúriu. Všetci boli potom vyzvaní, aby predstavili najdôležitejšie právne otázky vo svojich krajinách.

Zdroj: CCEE Preložila: Mária Spišiaková( TK KBS, ccee, ms, ml; pz ) 20231204045   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]