[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Bačkove sa konala výstava betlehemov s názvom V Viflejemi novina
P:3, 04. 12. 2023 14:40, DOM

Košice 4. decembra (TK KBS/TS KE) V sobotu 2. decembra zorganizovali Gréckokatolícka farnosť v Bačkove, Spolok sv. Cyrila a Metoda a obec Bačkov výstavu betlehemov s názvom V Viflejemi novina. Cieľom organizátorov tejto výstavy bolo pozbierať a vystaviť čo najväčší počet betlehemov a poukázať na ich rozmanitosť. Každý vystavený betlehem bol originálnym umeleckým dielom, pretože pochádzal z iného obdobia a regiónu.

Spevácky Zbor sv. Romana Sladkopevca vytvoril úvodnou piesňou sviatočnú atmosféru. Po nej nasledovala modlitba molebenu, ktorú viedol vladyka Cyril Vasiľ SJ, košický eparchiálny biskup. Po modlitbe pozdvihol ducha prítomných tematickou básňou doc. Michal Hospodár, podpredseda Spolku sv. Cyrila a Metoda. Predseda spolku Martin Mráz priblížil tradíciu stavania betlehemov. Sv. František z Assisi postavil v talianskom meste Greccio prvý betlehem v roku 1223. Živé postavy v ňom zobrazili chudobu a biedu, v akej sa narodil Ježiš Kristus.

Odborný výklad histórie obce Bačkov, od prvej písomnej zmienky až po začiatok 20. storočia, podal rektor Prešovskej univerzity Peter Kónya, ktorý je autorom knihy s názvom Bačkov. Priblížil striedanie pokojných i búrlivých historických období v obci Bačkov, zvlášť z konfesionálneho hľadiska. Prvá písomná zmienka sa datuje do roku 1245, kedy tu bol zemepánom Peter Peten. Prítomných zaujala etymológia názvu obce, zmienka o prvom kostole zo 14. storočia či prvom katolíckom farárovi Jánovi Kašajovi.

Prednášky sa prelínali s piesňami Zboru sv. Romana Sladkopevca, ktorého členmi sú bohoslovci Gréckokatolíckeho kňazského seminára v Prešove. Zbor bol založený pred tridsiatimi rokmi, momentálne má 12 členov a jeho dirigentom je Marián Baran. Podujatie svojou prítomnosťou poctil Slavomír Partila, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Na záver udelil vladyka Cyril všetkým prítomným požehnanie. Vo svojom príhovore nadviazal na slová Martina Mráza a zo svojich skúseností z dlhodobého pobytu v Taliansku priblížil, ako tam, zvlášť deti v rodinách i v školách, zhotovujú vždy rozmanité betlehemy. Zhodnotil, že túto tradíciu ohrozujú súčasné liberálne prúdy. Povzbudil príbehom z talianskej školy, kde sa kresťania rozhodli upustiť od stavania betlehema, vzhľadom na veľký počet moslimských žiakov. Paradoxne, moslimskí rodičia sa ohradili, aby sa na nich nevyhovárali, pretože betlehem je povzbudením aj pre ich vieru.

V mene Bačkovčanov sa hosťom poďakoval starosta obce, Jozef Nemčík. Po prehliadke vystavených betlehemov si prítomní pozreli ukážky odlievania sviečok z včelieho vosku a pečenia vianočných oblátok, s možnosťou zakúpenia predvádzaných výrobkov, informovala Martina Kubicová.

Fotogaléria( TK KBS, ts ke, mk, ml; pz ) 20231204044   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]