[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Medzi klerikov Trnavskej arcidiecézy v sobotu pribudol nový diakon
P:3, 04. 12. 2023 10:35, DOM

Veľká Mača 4. decembra (TK KBS) Vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha prijal v sobotu 2. decembra oratorián Adrián Gál sviatosť vysviacky v stupni diakon. Na vysviacke vo farskom kostole Mučeníckej smrti sv. Jána Krstiteľa vo Veľkej Mači sa zúčastnilo mnoho kňazov a veriacich.

Arcibiskup Orosch vyjadril radosť, že vysviacka sa koná v kostole s oltárom, na ktorom slávil svätú omšu pápež sv. Ján Pavol II. počas svojej prvej návštevy na Slovensku v roku 1990, keď bolo ešte súčasťou Československej federatívnej republiky. Spomenul, že kandidát diakonátu práve pri tomto oltári slúžil ako miništrant, a tak sa pripravoval na svoje životné povolanie. Svätiteľ homíliu začal pripomenutím učenia Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý vyzdvihuje služobný aspekt diakonátu. Prízvukoval, aby sa nový diakon nebál služby, ale obetavou láskou slúžil Bohu i ľuďom. Pripomenul tiež dôležitosť celibátu, ktorý ponúka možnosť úplne sa obetovať Bohu v službe, do ktorej povoláva svojho služobníka. Povzbudzoval kandidáta, aby sa nebál podľa Božej vôle ohlasovať evanjelium vhod i nevhod, pričom má mať vždy na zreteli, že on je iba rozsievačom semena Božieho slova, ale rast dáva Pán.

Velka Maca, diakon, arcibiskup, Orosch, vysviacka

Po homílii nasledoval akt sviatosti vysviacky. Na záver svätej omše sa trnavský arcibiskup obrátil na prítomných kňazov a prosil ich, aby stáli ako bratia pri novovysvätenom diakonovi a budovali s ním bratské spoločenstvo. Adrián Gál bol ustanovený za diakona vo farnosti Veľký Meder, kde bude pôsobiť vo svojej komunite oratoriánov.

Zdroj: Arcibiskupský úrad v Trnave Peter Gál( TK KBS, abu tt, pg, ml; pz ) 20231204030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]