[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sv. Ondreja si pripomenuli v metropole východu, ale aj v Ružomberku
P:3, 04. 12. 2023 09:50, DOM

Bratislava 4. decembra (TK KBS) Adventnému obdobiu tento rok predchádzala liturgická spomienka na svätého Ondreja. Patróna Košickej arcidiecézy si pripomenuli na celodiecéznych rekolekciách v Košiciach i vo viacerých farnostiach, ktoré nesú jeho meno.

Ondrejovské celodiecézne rekolekcie v Košiciach

Kosice, rekolekcie, Ondrej

Svätý Ondrej apoštol je patrónom Košickej arcidiecézy a pravidelne okolo jeho sviatku sa v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach konajú celodiecézne kňazské rekolekcie. V sobotu 2. decembra sa tak stretli kňazi celej arcidiecézy so svojimi biskupmi. Program sa začal svätou omšou, ktorú celebroval košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober a spolu s ním pomocný biskup Mons. Marek Forgáč.

Rekolekcie patria medzi tie príležitosti v roku, keď majú kňazi možnosť prehĺbiť svoje bratské spoločenstvo a upevniť sa v prežívaní kňazstva. Arcibiskup Bernard Bober ich vo svojom príhovore pozval k neustálej snahe pracovať na sebe. „Bratia kňazi, sme súčasťou sveta, ktorý si prechádza mnohými zmenami a tie vplývajú aj na dnešného človeka. Potrebujeme ísť duchovne do hĺbky a formovať sa nielen vo viere, ale aj v tej ľudskej rovine. Neraz aj nám chýba celistvá komplexná formácia osoby. Neraz aj nám chýba ľudskosť a hlavne trpezlivosť. Sprevádzajme sa navzájom, stretávajme sa, zaujímajme sa jeden o druhého, nezostávajme ľahostajní voči samote blížnych, posilňujme svoje psychické i fyzike zdravie a duchovnú rovnováhu. Modlitba, eucharistia a spoločenstvo bratov dokáže veľmi pomôcť hlavne vo chvíľach, keď prídu nečakané otrasy a chvenia. A pamätajme, že našou jedinou istotou a pevným základom je Ježiš. On si nás povolal a my sme priťahovaní jeho hlasom. On nám ukazuje cestu a my sa snažíme ísť po nej, lebo Ježiš je náš učiteľ a my sme jeho žiakmi. Preto skúsme urobiť ešte aj to, čo vo vzťahu k Ježišovi urobil apoštol Ondrej. Skúsme viac sprevádzať a privádzať ľudí k Ježišovi a menej ich viazať na seba. Nech v Ježišovi nájdu pevný základ a najistejší prístav.“

Kosice, rekolekcie, Ondrej

V závere svätej omše arcibiskup poďakoval za službu prepošta Metropolitnej kapituly pri Dóme sv. Alžbety v Košiciach Mons. Pavlovi Drábovi, ktorý túto funkciu dodnes vykonával a bol mu dobrým pomocníkom i priateľom. Novým prepoštom Metropolitnej kapituly sa stal, na základe voľby a odporučenia kanonikov, Mons. Anton Fabian. „Svetu, ktorý je okolo nás, najviac preukážeme službu tým, že prinesieme dar rozlišovania, lebo kňazstvo to v sebe obsahuje Ducha Božieho a dar rozlišovania, že potrebné je v duchu rozlišovania uprednostniť skutky pred slová, uprednostniť prax vzájomnej lásky pred vieroučné teoretizovanie alebo špekulovanie. Chcem sa vám poďakovať aj za dôveru, ktorú ste mi prejavili menovaním za prepošta. Verím, že inštitúcie našej diecézy, či sú starobylé alebo novodobé, pomáhajú k živej evanjelizácii. A ja vás za kapitulu kanoníkov uisťujem o našej jednote s vami,“ povedal Anton Fabian. Katedrálna kapitula je kolégium kňazov, ktorí sú zodpovední za vykonávanie najslávnostnejších liturgických úkonov v katedrále. Je tiež na katedrálnej kapitule, aby plnila úlohy, ktoré jej zveruje diecézny biskup.

Po skončení liturgickej časti rekolekcií nasledovalo spoločné stretnutie kňazov v priestoroch Arcibiskupského úradu.

TK KBS informoval Jaroslav Fabian

Odpustovú slávnosť sv. Ondreja v Ružomberku

Ruzomberok, Ondrej, slavnost

Odpustová slávnosť svätého Ondreja slávili počas tohto víkendu vo farnosti Ružomberok. Farnosť sa na túto udalosť pripravovala deviatnikom k svätému apoštolovi Ondrejovi. Vrcholom slávnosti bolo odpustové trojdnie.

Vo štvrtok celebroval svätú omšu Mons. Rastislav Polák, generálny vikár Rožňavskej diecézy, ktorý dával dôraz na rodinu. „Rodina je základ spoločnosti, ale aj budovanie farskej rodiny je dôležité,“ povedal vo svojom príhovore, kde povzbudil ku vzájomnej všímavosti v rámci farskej rodiny. V piatok sa na svätej omši za účasti mladých prihovorili bohoslovci a diakoni spišského seminára. Neskôr nasledovala moderovaná adorácia a tzv. Nikodémova noc – priestor pre ľudí, ktorí z nejakého dôvodu nemôžu prichádzať ku sviatostiam, ale majú príležitosť porozprávať s kňazom alebo zasvätenou osobou.

Ruzomberok, Ondrej, slavnost

Slávnosť sv. Ondreja vyvrcholila sobotnou svätou omšou za účasti Mons. Zbignieva Stankevicza, lotyšského primasa a arcibiskupa Rigy, a spišského biskupa Mons. Františka Trstenského. Mons. Stankevicz vo svojej homílii zdôraznil: „Apoštoli boli osobnostne veľmi rozdielni, napríklad Peter bol impulzívny typ lídra, Ondrej zasa introvert, ale každý z nich dal svoj vklad v diele šírenia Evanjelia. Tak isto každý z nás je ako dielik skladačky puzzle, ktorý má nezameniteľné miesto v reevanjelizácii Európy. Spoločná synodálna cesta nás pozýva uvedomiť si svoju spoluzodpovednosť pri šírení Božieho kráľovstva na zemi. Najskôr sa však každý z nás musí stretnúť so zmŕtvychvstalým Ježišom, nechať sa vnútorne premeniť, naplniť sa Božím duchom, zapáliť sa horlivosťou, objaviť svoje dary a dať ich do služby rozširovania Božieho kráľovstva. To platí tak pre vašu farnosť sv. Ondreja, Katolícku univerzitu v Ružomberku, ako aj pre celé Slovensko, Európsku úniu a celú Európu.“

Ruzomberok, Ondrej, slavnost

Po svätej omši sa celá farnosť stretla na námestí pred kostolom, kde v priateľskom stretnutí strávili čas a spoločné agapé. Poobede bola pripravená medzinárodná konferencia O základoch a perspektívach Európy, organizovaná hnutím Europa Christi v spolupráci s Katolíckou univerzitou a farnosťou Ružomberok.

TK KBS informovala sr. Hermana Matláková, SMVS( TK KBS, jf, hm, ml; pz ) 20231204028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]