[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 20. 09. 2024   Meniny má Ľuboslav, Ľuboslava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  september  >>
poutstštpisone
       1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež František: Kánonické právo by malo byť viac pastoračné a misionárske
P:3, 01. 12. 2023 15:22, ZAH

Vatikán 1. decembra (VaticanNews) „Aj keď je potrebné uplatniť prísnu sankciu voči niekomu, kto spáchal veľmi závažný zločin, Cirkev, ktorá je matkou, mu ponúkne potrebnú pomoc a duchovnú podporu, aby sa v pokání stretol s milosrdnou tvárou Otca.“ Toto je jadro posolstva pápeža Františka Chiare Minelliovej, predsedníčke Consociatio Internationalis Studio Iuris Canonici Promovendo, združenia založeného pred päťdesiatimi rokmi s cieľom zjednotiť odborníkov na kánonické právo z cirkevných a štátnych univerzít z mnohých častí sveta pri propagácii disciplíny, ktorú pápež považuje za „dôležitú pre život Cirkvi“.

Pri príležitosti tohto mimoriadneho výročia sa združenie stretáva dnes, v piatok 1. decembra v Ríme na konferencii s názvom Päťdesiat rokov propagácie kánonického práva vo svetovej panoráme právnej vedy. Pápež pri tejto príležitosti vyjadruje nádej, že to bude prozreteľnostná chvíľa na zamyslenie sa, „aby ste obnovili svoju spoluprácu v takej citlivej oblasti Cirkvi“. A zdôrazňuje: „Pamätajte, že ste nástrojmi Božej spravodlivosti, ktorá je vždy neoddeliteľne spojená s milosrdenstvom.“

Nech je kánonické právo viac pastoračné a misionárske

„Človek naozaj môže byť kanonistom, ale môže byť bez viery v spôsobe svojho myslenia,“ spresňuje pápež František vo svojom posolstve a dodáva: „Všetky dimenzie a štruktúry Cirkvi sa musia pastoračne a misionársky obrátiť, aby svetu priniesli to jediné, čo potrebuje: evanjelium o Ježišovom milosrdenstve. Dokonca aj kánonické právo je obdarené týmto mandátom, ktorý dal Učiteľ svojej Cirkvi, preto musí byť viac pastoračné a misionárske.“

Byť pastoračný, poznamenáva ďalej pápež, neznamená, že normy by mali ísť bokom a že sa treba riadiť vlastnými, ale pri ich uplatňovaní treba dbať na to, aby v nich kresťania nachádzali prítomnosť milosrdného Ježiša, ktorý neodsudzuje, ale nabáda, aby už nehrešili, pretože dáva milosť.

Najvyšším zákonom je spása duší

Pápež nás nabáda, aby sme vždy uplatňovali zdravé duchovné rozlišovanie, ktoré nám pomôže rozoznať, čo je podstatné v každodennom živote Cirkvi, s vedomím, že „Boží ľud žije v dejinách, a preto formy jeho života a organizácie nemôžu byť nemenné.“ Vždy majte na pamäti, radí vo svojom posolstve, že najvyšším zákonom, ku ktorému sa musí vzťahovať každý cirkevný zákon, je spása duší.

„Jadrom kánonického a občianskeho práva je osoba; zvláštnosťou v kánonickom práve je osoba vykúpená v Kristovi ako veriaci v Cirkvi. Tak Cirkev, ako aj občianska spoločnosť sa prostredníctvom zákonov usilujú zabezpečiť spoločné dobro; v Cirkvi však nejde len o vonkajší poriadok, ktorý umožňuje jednotlivcovi plniť si svoje povinnosti a uplatňovať svoje práva, ale je výrazom prítomnosti Krista Spasiteľa, vnútornej skutočnosti milosti, ktorá je spoločným dobrom práve preto, že patrí každému veriacemu.“

Antonella Palermo Vatican News



( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; kj ) 20231201037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]