[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 20. 07. 2024   Meniny má Iľja, Eliáš      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Milujte Ježiša viac než čokoľvek iné, píše pápež francúzskym seminaristom
P:3, 01. 12. 2023 14:35, ZAH

Vatikán 1. decembra (VaticanNews) Jediným spôsobom, ako pokračovať v novej evanjelizácii dnes, keď aj vo Francúzsku postava kňaza pre mnohých stratila akúkoľvek prirodzenú autoritu a je dokonca očierňovaná, je prijať pastoračný štýl blízkosti, súcitu, pokory, nezištnosti, trpezlivosti, láskavosti, radikálneho darovania sa iným, jednoduchosti a chudoby. Stručne povedané, „nech je kňazov cítiť po ovečkách“. Tento štýl si v minulosti osvojilo nespočetné množstvo svätých kňazov, no dnes sa stal nevyhnutnosťou, aby sme sa vyhli nedôveryhodnosti alebo nepočúvaniu, píše pápež František v posolstve podpísanom kardinálom štátnym sekretárom Pietrom Parolinom, ktoré poslal francúzskym seminaristom, sa zišli v týchto dňoch v Paríži.

Milujte Ježiša a prekonáte každú krízu

Aby ste mohli žiť túto náročnú kňazskú dokonalosť a čeliť výzvam a pokušeniam, s ktorými sa na svojej ceste stretnete, existuje len jedno riešenie: pestujte osobný, silný, živý a autentický vzťah s Ježišom, zdôrazňuje pápež. Milujte Ježiša viac než čokoľvek iné, radí pápež seminaristom, aby vám jeho láska stačila a aby ste vyšli víťazne zo všetkých kríz, zo všetkých ťažkostí. Pápež vo svojom posolstve ďakuje za mimoriadne povolanie, ktoré Boh adresoval mladým francúzskym seminaristom, a za odvážnu odpoveď, ktorú sú ochotní dať na toto povolanie. Je to dôvod na vďaku, nádej a radosť, pokračuje, keď vidí, že mnohí mladí ľudia sa stále odvažujú s veľkorysosťou a odvahou viery a napriek ťažkým časom, ktorými prechádzajú naše cirkvi a naše sekularizované západné spoločnosti, zaviazať sa nasledovať Pána pre jeho službu a pre službu svojim bratom a sestrám.

Celibát v srdci vašej identity

Ďakujem vám, zdôrazňuje pápež, pretože dávate radosť a nádej Cirkvi vo Francúzsku, ktorá vás očakáva a potrebuje. V centre vašej identity, ktorá je ako Ježiš, pokračuje František, je celibát. Kňaz žije v celibáte jednoducho preto, že Ježiš žil v celibáte. Potreba celibátu nie je primárne teologická, ale mystická.

Spôsoby služby majú zohľadňovať spoločnosť

Posolstvo pripomína, že dnes je postava kňaza veľmi často skresľovaná, relativizovaná, niekedy sa v niektorých kruhoch považuje za menejcennú. Dodáva však, že povahu kňazstva nikto nikdy nezmení, aj keď spôsoby jeho vykonávania musia nevyhnutne zohľadňovať vývoj dnešnej spoločnosti a situáciu vážnej krízy povolaní, ktorú prežívame. Preto, aby sme mohli osloviť ľudí, s ktorými sa stretávame, a pokračovať v novej evanjelizácii, ku ktorej vyzýva pápež František, jedinou cestou je osvojiť si pastoračný štýl blízkosti, súcitu, pokory, nezištnosti, jednoduchosti a chudoby. To znamená kňaz, ktorý pozná vôňu oviec a ktorý s nimi kráča ich tempom. Práve takýmto spôsobom sa kňaz dotýka sŕdc svojich veriacich, získava si ich dôveru a umožňuje im stretnúť sa s Kristom.

Svätá Terézia od Dieťaťa Ježiša, učiteľka duchovného života

Preto láska k Ježišovi – viac než čokoľvek iné – vám umožní vyjsť víťazne zo všetkých kríz, radí rímsky biskup seminaristom. Ak mi stačí Ježiš, nepotrebujem veľké útechy v službe, ani veľké pastoračné úspechy, ani pocit, že som stredobodom rozsiahlych vzťahových sietí. Nepotrebujem ani chaotické náklonnosti, ani slávu, ani veľkú zodpovednosť, ani kariéru, ani byť lepší ako ostatní. Na druhej strane, ak podľahnem niektorému z týchto pokušení alebo slabostí, je to preto, že Ježiš mi nestačí a ja nedokážem milovať.

Drahí seminaristi, uzatvára pápež František, majte vždy na prvom mieste záujem odpovedať na Ježišovo pozvanie k spoločenstvu a posilňovať svoje spojenie s tým, ktorý vás chce spriateliť, ktorý je verný a urobí vás šťastnými. A odporúča im svätú Teréziu od Dieťaťa Ježiša a Svätej Tváre ako učiteľku duchovného života pri príležitosti 150. výročia jej narodenia. Ona, ktorá neustále vdychuje meno Ježiša, jeho jedinej lásky, vás povedie po ceste dôvery, ktorá vás bude podporovať každý deň a vďaka ktorej budete stáť pevne pred očami Boha, keď vás povolá k sebe. Pápež na záver udelil svoje požehnanie a zveril všetkých členov francúzskych seminárnych komunít príhovoru a ochrane Panny Márie Nanebovzatej, patrónky Francúzska.

Alessandro Di Bussolo Vatican News( TK KBS, VaticanNews, adb, ml; kj ) 20231201035   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]