[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 15. 07. 2024   Meniny má Henrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nikaragujská diktatúra zverejnila fotografie väzneného biskupa Álvareza
P:3, 01. 12. 2023 14:17, ZAH

Nikaragua 1. decembra (CNA) V reakcii na žiadosti o dôkaz, že biskup Rolando Álvarez je nažive, nikaragujské ministerstvo vnútra zverejnilo nové fotografie biskupa, ktorý bol obvinený z vlastizrady a odsúdený na 26 rokov a štyri mesiace väzenia. Tento krok ostro kritizoval biskup Silvio Báez, ktorý zdôraznil, že video a fotografie neospravedlňujú zločin režimu.

Báez, pomocný biskup z Managuy žijúci v exile, 28. novembra na sieti X napísal, že diktatúra by si nemala myslieť, že jej cynický jazyk a fotografie a videá pochybnej autenticity ospravedlnia jej zločin a umlčia nás. „Biskup Rolando Álvarez je nevinný a my budeme naďalej kričať o tejto nespravodlivosti pred celým svetom. Musí byť okamžite a bezpodmienečne prepustený,“ vyzval.

Diktatúra zverejnila snímky, keď rôzni aktivisti a inštitúcie žiadali, tak ako nedávno, dôkaz, že biskup z Matagalpy je stále nažive. V tlačovom vyhlásení z 28. novembra ministerstvo vnútra uviedlo, že video a fotografie dokazujú, že podmienky Álvarezovho väznenia sú privilegované a že harmonogram návštev u lekára sa prísne dodržiava, rovnako ako návštevy rodiny, posielanie a prijímanie balíkov, v rozpore s tým, čo sa tvrdí v ohováračskej kampani.

Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že ministerstvo vnútra bude naďalej plniť svoju povinnosť držať Rolanda Álvareza v podmienkach, ktoré zabezpečujú jeho práva v najširšom zmysle slova. Boli zverejnené fotografie z 25. marca, 13. mája, 28. júla, 31. augusta, 2. októbra a 2. novembra, na ktorých je vidno Álvara so svojimi bratmi, a ďalšie fotografie, na ktorých sa zdá, že mu je poskytovaná lekárska starostlivosť.

Tieto snímky vyvolávajú nové obavy

Na videozázname je vidieť chudého, nehybného väzňa, ktorý sedí a neprítomne hľadí na televízor v obývačke s nábytkom a stolom s rôznymi predmetmi. Martha Patricia Molina, právnička, výskumníčka a autorka správy Nikaragua: Prenasledovaná cirkev? sa pýta: „To isté prostredie slúži ako ordinácia lekára, obývacia izba, jedáleň. Môže mi to niekto vysvetliť? Menia sa veci len kvôli fotografiám?“ 

Félix Maradiaga, deportovaný bývalý prezidentský kandidát a predseda Nikaragujskej nadácie pre slobodu žijúci v exile v Spojených štátoch, odmieta pravdivosť záberov zverejnených nikaragujskou diktatúrou a vyjadril obavy o biskupa s tým, že boli prezentované v reakcii na sťažnosti na neľudské podmienky jeho väznenia a sú jasným pokusom o skreslenie skutočnosti.

„Je nám jasné, že tieto fotografie neodrážajú skutočnú situáciu biskupa Álvareza. Ich zverejnenie, ktoré reaguje na medzinárodné úsilie požadujúce dôkaz, že je nažive, a na vyhlásenia dôležitých subjektov, ako sú Kongres Spojených štátov a Európsky parlament, dokazuje zámer diktatúry vytvoriť falošný dojem v protiklade s realitou,“ zdôraznil vo vyhlásení zaslanom agentúre ACI Prensa.

Maradiaga vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zostalo ostražité a nenechalo sa oklamať týmito manévrami. Zároveň ich požiadal, aby naďalej požadovali okamžité a spravodlivé prepustenie biskupa Rolanda Álvareza a všetkých politických väzňov v Nikarague. „Boj za spravodlivosť a pravdu musí neúnavne pokračovať,“ povedal bývalý prezidentský kandidát.

V roku 2021, keď kandidoval na prezidenta, bol Maradiaga zatknutý Ortegovým režimom a strávil 20 mesiacov vo väzení, kým ho vo februári spolu s ďalšími 221 politickými väzňami deportovali do USA na základe dohody s americkým ministerstvom zahraničných vecí.

Zdroj: CNA ( TK KBS, cna, ml; kj ) 20231201034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]