[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 02. 2024   Meniny má Alexander      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na sv. Andreja odovzdal kardinál Koch v Konštantínopole pápežov pozdrav
P:3, 30. 11. 2023 12:58, ZAHFoto: cirkev.cz


Vatikán 30. novembra (VaticanNews) V dňoch 28. až 30. novembra sa už tradične uskutočnila návšteva delegácie Svätej stolice pri príležitosti osláv sv. apoštola Andreja, patróna Konštantínopolského ekumenického patriarchátu.

Ako uvádza tlačová správa Dikastéria na podporu jednoty kresťanov, delegácia vedená prefektom kardinálom Kurtom Kochom, sa zúčastnila na slávnostnej svätej Božskej liturgii, ktorej predsedal ekumenický patriarcha Bartolomej. Kardinál Koch mu odovzdal posolstvo s podpisom Svätého Otca, ktoré verejne prečítal na záver liturgie.

Pápež František píše o cite bratskej lásky, ktorý pripomína „starobylé a hlboké puto viery a lásky medzi Rímskou a Konštantínopolskou cirkvou,“ tak ako tomu bolo u bratov a apoštolov Petra a Andreja.

Zároveň pápež adresuje „prianie radosti a pokoja“ patriarchovi i biskupom, duchovenstvu, mníchom a laickým veriacim, zhromaždeným na slávnosti v patriarchálnom chráme svätého Juraja.

V posolstve Svätý Otec František vyzdvihuje historický moment objatia pápeža Pavla VI. a ekumenického patriarchu Atenagora  v januári 1964 slovami: „Toto stretnutie bolo zásadným krokom vpred pri prekonávaní bariéry nepochopenia, nedôvery a dokonca nepriateľstva, ktoré existovalo takmer tisíc rokov. Stojí za zmienku, že dnes si pripomíname ani nie tak slová a vyhlásenia týchto prorockých pastierov, ale predovšetkým ich vrelé objatie. V skutočnosti je veľmi príznačné, že táto cesta zmierenia, zvyšovania blízkosti a prekonávania prekážok, ktoré stále bránia plnému a viditeľnému spoločenstvu, sa začala objatím, gestom, ktoré výrečne vyjadruje vzájomné uznanie cirkevného bratstva.“

Vo svojom posolstve nadväzuje na nedávne stretnutie s ekumenickým patriarchom v Ríme, keď píše: „obnovujem svoju vďačnosť za vašu účasť na ekumenickej modlitbovej vigílii, ktorá sa konala v predvečer otvorenia XVI. generálneho zhromaždenia Biskupskej synody a bola venovaná téme: Za synodálnu cirkev: spoločenstvo, účasť a poslanie.“

V tento sviatok pápež prosí o mier, „aby prestalo rinčanie zbraní, ktoré prináša len smrť a ničenie, a aby vládni a náboženskí predstavitelia vždy hľadali cestu dialógu a zmierenia.“ Na patriarchu Bartolomeja sa pápež v závere posolstva obracia vyprosovaním spoločnej pripravenosti prijať Boží dar plnej jednoty:

„Milovaný brat v Kristovi, ochotne obnovujúc svoje najvrúcnejšie priania, vymieňam si s tebou bratské objatie pokoja v Kristovi, našom Pánovi.“

Posolstvo pápeža je datované dnes 30. novembra z rímskeho Lateránu. Ekumenické vyjadrenie bratských vzťahov vzájomnou výmenou delegácií sa deje každoročne na sviatky patrónov: sv. Petra a Pavla 29. júna v Ríme a sv. Andreja 30. novembra v Istanbule.

Ako informovalo Dikastérium na podporu jednoty kresťanov, kardinála Kocha pri návšteve Ekumenického patriarchátu sprevádzajú sekretár biskup Brian Farrell a Mons. Andrea Palmieri, podsekretár. V Istanbule sa k delegácii pripojil arcibiskup Marek Solczyński z Apoštolskej nunciatúry v Turecku.

Martin Jarábek – Vatikán( TK KBS, VaticanNews, mj, ml; pz ) 20231130025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]