[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 27. 02. 2024   Meniny má Alexander      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  február  >>
poutstštpisone
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Podporujte Cirkev a napravujte ju svojím príkladom, píše pápež františkánskej rodine
P:3, 30. 11. 2023 11:25, ZAHPápež František podpisuje encykliku Fratelli tutti nad hrobom svätého Františka z Assisi.

Foto: Vatican Media


Vatikán 30. novembra (VaticanNews) Osemsto rokov po potvrdení Rádu menších bratov pápežom Honoriusom III. v Lateráne v Ríme píše pápež František list, v ktorom vyzýva rehoľníkov a rehoľníčky, ktorí nasledujú kroky bratov z Assisi, aby vyšli v ústrety svetu, kde mnohí bratia a sestry čakajú na útechu, lásku a starostlivosť. Pápež dáva zasväteným mužom a ženám tri odporúčania: zachovávajte evanjelium, poslúchajte Cirkev, vyjdite do sveta.

Vyjsť do sveta, podeliť sa o blahoslavenstvo chudoby, stať sa výrečným evanjeliovým znamením a ukázať našej dobe, smutne poznačenej vojnami a konfliktami, sebectvom všetkého druhu a logikou vykorisťovania životného prostredia a chudobných, že evanjelium je skutočne dobrou správou pre ľudstvo, aby spolu s odvahou vykročiť k Ježišovi našlo najlepší smer budovania nového ľudstva.

O to pápež žiada františkánsku rodinu v liste napísanom pri príležitosti ôsmeho výročia potvrdenia Rádu menších bratov pápežom Honoriusom III., ktoré sa uskutočnilo 29. novembra 1223 v Lateráne v Ríme.

Je to vhodná príležitosť oživiť toho istého ducha, ktorý inšpiroval Františka z Assisi, aby sa zbavil všetkého a dal vzniknúť forme života, ktorá je jedinečná a fascinujúca, pretože má korene v evanjeliu.

Pápež František dúfa, že toto jubileum môže byť časom vnútornej obnovy, obnoveného misionárskeho mandátu Cirkvi, ktorý ju vyzýva, aby vyšla v ústrety svetu, kde mnohí bratia a sestry čakajú na útechu, lásku a starostlivosť. Františkánskej rodine pápež venuje aj ďalšie dve povzbudenia, inšpirované slovami brata z Assisi pri konfirmácii: Zachovávajte evanjelium a poslúchajte Cirkev.

Zachovávať evanjelium

Pápež pripomína, že Dobrá zvesť bola stredobodom existencie svätého Františka, ktorý z nej urobil formu života, a vyzýva františkánsku rodinu, aby sa vrátila ku kresťanskému a krstnému záväzku, schopnému inšpirovať sa Pánovým slovom pri každom rozhodnutí. Kristus je ústredným bodom vašej spirituality, zdôrazňuje pápež františkánskej rodine. Buďte mužmi a ženami, ktorí sa v jeho škole skutočne učia „poriadku a životu.“

Počúvajte Cirkev

Brat František sľubuje poslušnosť a úctu pápežovi Honóriovi, jeho kánonicky zvoleným nástupcom a Rímskej cirkvi. A ostatní bratia sú povinní poslúchať brata Františka a jeho nástupcov: vyhlásil tento pokorný milovník Krista v konfirmovanom ráde po vyjadrení túžby nasledovať evanjeliové rady. Preto je podľa Majstrovho učenia potrebné zotrvať v Cirkvi, vysvetľuje pápež František a dodáva, že v tomto zväzku „poslušnosti a úcty“ voči pápežovi a Rímskej cirkvi rozpoznal svätec z Assisi základný prvok vernosti povolaniu a prijímaniu Krista v Eucharistii. Pri pohľade na dnešok pápež povzbudzuje františkánov, aby žili ducha rádu v počúvaní a dialógu, ako to navrhuje synodálna cesta, a pokračuje: Vytrvalo podporovať Cirkev, korigovať ju príkladom a svedectvom, aj keď to stojí viac.

Na záver pápež František odporúča osobitný program evanjelizácie: ísť do sveta v štýle bratstva a pokojného života, bez hádok a sporov medzi sebou alebo s inými, vydávajúc svedectvo „menšinovosti,“ s miernosťou a tichosťou, ohlasujúc Pánov pokoj a zverujúc sa Prozreteľnosti. S týmto zámerom pápež povzbudzuje k znovuobjaveniu krásy typicky františkánskej evanjelizácie, ktorá vychádza z bratstva, aby podporovala bratstvo. Láska darovaná v službe je najväčším spôsobom ohlasovania, píše pápež a povzbudzuje františkánsku rodinu, aby objavila silu v tomto osobitnom povolaní, vlastnom „menším“ a „chudobným,“ ktoré František dáva svojmu rádu a ktoré je v súlade s výzvou adresovanou v Evangelii gaudium kresťanskému spoločenstvu, aby bolo Cirkvou vychádzajúcou von.

Tiziana Campisi – Vatican News( TK KBS, VaticanNews, cz, tc, ml; pz ) 20231130021   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]