[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 05. 03. 2024   Meniny má Fridrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Arcibiskup Gallagher: Európa hľadá samu seba a kresťania by k tomu mali prispieť
P:3, 28. 11. 2023 15:24, ZAHFoto: Kathpress.at


Viedeň 28. novembra (TS ČBK) Krízy vo svete sa dajú vyriešiť len úsilím o mier a solidaritu a kresťania by sa mali angažovať týmto smerom. Arcibiskup Paul Richard Gallagher, vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi, to zdôraznil v rozhovore pre Kathpress pri príležitosti dvojdňového stretnutia generálnych sekretárov stredoeurópskych biskupských konferencií vo Viedni (24. – 25. novembra).

Vatikánsky sekretár pre vzťahy so štátmi označil nový svetový poriadok, ktorý vznikol v dôsledku ruskej agresívnej vojny proti Ukrajine, za neporiadok. Nikto nečakal, že by v Európe mohla vzniknúť ďalšia veľká vojna. Európa stojí pred výzvou nájsť samu seba. Kresťania a cirkevní predstavitelia by k tomu mali pokorne prispieť.

Tvárou v tvár krízam je potrebné prehodnotiť a oživiť európsky projekt. „Akú Európu chceme spoločne budovať?“ je kľúčová otázka pre cirkvi a pre náš kontinent s jeho židovsko-kresťanskými koreňmi. Ide o zásady, hodnoty a priority, zdôraznil arcibiskup Gallagher. „Pápež František má veľké obavy o budúcnosť Európy, ale zároveň zostáva nadšený zakladateľskou víziou Európy zjednotenej v mieri, udržiavanej spoluprácou a vyhýbajúcej sa konfliktom,“ pokračoval arcibiskup Gallagher. „Európa potrebuje mier a solidaritu a Cirkev by o tom mala nielen hovoriť, ale aj svedčiť. Dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme tvorcov pokoja,“ zdôraznil šéf vatikánskej diplomacie.

V súvislosti so stretnutím generálnych sekretárov biskupských konferencií krajín strednej Európy arcibiskup Gallagher upozornil na rozdielne postoje a perspektívy v jednotlivých miestnych cirkvách. Nemecká cirkev sa v súčasnosti veľmi sústreďuje na projekt synodálnej cesty, ktorý okrem iného vyvoláva obavy. Rôzne perspektívy a postoje v rámci cirkvi sú však pochopiteľné a opodstatnené. V tomto zmysle je vzájomná výmena veľmi dôležitá, povedal arcibiskup Gallagher.

Okrem spomínaného P. Stanislava Pribylu sa na stretnutí zúčastnili aj biskup Gjergj Meta (Albánsko), Mons. Ivo Tomaševič (Bosna a Hercegovina), Dr. Beate Gilles (Nemecko), P. Krunoslav Novak (Chorvátsko), Robert Pastyik (Srbsko), Ivan Ružička (Slovensko), sestra Mojca Maria Simenc (Slovinsko). Prvé takéto stretnutie sa uskutočnilo v roku 2017 vo Viedni z iniciatívy Rakúskej biskupskej konferencie.( TK KBS, cirk, ml; pz ) 20231128037   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]