Svätá zem 28. novembra (VaticanNews) „Nedávna kríza v Gaze ešte viac skomplikovala postavenie kresťanov vo Svätej zemi,“ zdôrazňuje Fra Sergio. Františkán, ktorý pôsobí v tomto regióne, priznáva, že Kristovi nasledovníci sa už aj tak nachádzali v čoraz dramatickejšej situácii, keď sa ich životné podmienky z roka na rok zhoršovali.
„Musíme si uvedomiť, že (...) predstavujeme len niečo vyše 1,5 percenta obyvateľstva,“ zdôrazňuje rehoľník. Upozorňuje tiež na pokračujúci trend odchodu Kristových nasledovníkov nielen z krajín Palestíny a Izraela, ale všeobecne z celého Blízkeho východu. „A naša prítomnosť ako kresťanov v tomto regióne sveta má zásadný význam, pretože hoci sme len malé stádo, naozaj málo početné, sme akýmsi pružným spojovacím článkom medzi rôznymi skupinami na Blízkom východe,“ poznamenáva františkán.
„V skutočnosti sme ako kresťania kvasom pre celú spoločnosť.“ Fra Sergio tým odkazuje nielen na evanjeliové príklady viery, ale aj na skutočnosť, že to boli často práve kresťania, ktorí boli predvojom arabskej kultúry, a to aj pri jej prebudení na konci osmanských čias a po kolonializme. Zdôrazňuje, že súčasné udalosti predstavujú pre miestne cirkvi ešte vážnejšie výzvy ako predtým.
„Táto veľká kríza v Gaze (...) je veľmi odlišná od predchádzajúcich, je oveľa komplexnejšia a (...) žiaľ, vyvoláva v nás obavy z možnosti výrazného predĺženia účinkov rôznych kríz z minulosti,“ vyznáva sa františkán. „Takáto situácia má ešte silnejší dopad na relatívne malý počet Kristových nasledovníkov vo Svätej zemi a zároveň v celom regióne.“
„Preto je každým okamihom naliehavejšie a potrebnejšie, aby sme ako ľudia Cirkvi zostali nablízku a podporovali tieto malé kresťanské komunity,“ zdôrazňuje Fra Sergio. Pripomína, že „keď dochádza k nepokojom, k takýmto zložitým a dramatickým situáciám, sú to často alebo dokonca vždy menšiny, ktoré za to v rôznych formách platia najvyššiu cenu.“