[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 17. 04. 2024   Meniny má Rudolf      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Odkaz Vatikánu nemeckým biskupom: nie o všetkom sa dá diskutovať
P:3, 27. 11. 2023 10:47, ZAHFoto: Vatican Media


Vatikán 27. novembra (VaticanNews) Svätá stolica pripomína nemeckým biskupom, že v Katolíckej cirkvi existujú otázky, o ktorých nemožno diskutovať, hoci ich spochybnili požiadavky synodálnej cesty. Patrí medzi ne napríklad nemožnosť vysväcovania žien alebo morálne hodnotenie homosexuálnych skutkov. Dočítame sa o tom v nóte, ktorú Štátny sekretariát Vatikánu zaslal Nemeckej biskupskej konferencii.

Nóta je datovaná 21. októbra. Zverejnil ju nemecký katolícky časopis Die Tagespost. Odkazuje na ďalšie stretnutia zástupcov nemeckého episkopátu s vedúcimi vatikánskych dikastérií na nemeckej synodálnej ceste. Tie sa uskutočnia v januári, apríli a v júni. Vatikánsky dokument v úvode pripomína potrebu rešpektovať synodálny proces v univerzálnej Cirkvi, aby nevznikol dojem, že Cirkev v Nemecku je voči nemu ľahostajná a vyvíja vlastné paralelné iniciatívy. Hojne sa cituje aj Františkov osobný list katolíkom v Nemecku z roku 2019, konkrétne táto pasáž, ktorá varuje pred pokušeniami otca lži a rozdelenia, ktoré pod rúškom dobra vedú k rozkolom v Cirkvi.

Svätá stolica ubezpečuje biskupov o svojej pripravenosti pokračovať v dialógu o otázkach obsiahnutých v návrhoch nemeckej synodálnej cesty. Ustanovuje však, že ku všetkým nemožno pristupovať rovnako. Niektoré môžu byť predmetom vážnej diskusie, zatiaľ čo iné sa týkajú záležitostí, ktoré nie sú predmetom diskusie. Patrí medzi ne napríklad vysvätenie žien za kňazky a homosexualita. Vatikánsky štátny sekretariát pripomína, že otázku kňazstva žien vyriešil Ján Pavol II. v exhortácii Ordinatio sacerdotalis a pápež František opakovane potvrdil, že ide o definitívne rozhodnutie, treba ho považovať za konečné slovo v tejto veci, „dvere sú zatvorené,“ a hoci nejde o dogmatickú definíciu, musia ju všetci akceptovať. Nóta tiež pripomína dokument Dikastéria pre náuku viery z roku 2021, ktorý špecifikuje sankcie stanovené za snahu alebo pokus o prijatie alebo udelenie kňazského svätenia žene. Ide o exkomunikáciu vyhradenú Svätej stolici.

S odkazom na homosexualitu vatikánska nóta zasa konštatuje, že aj v tomto prípade ide o otázku, ku ktorej miestna Cirkev nemôže mať samostatné stanovisko. Stále učenie Cirkvi zdôrazňuje, že „objektívne morálne hodnotenie sexuálnych vzťahov medzi osobami rovnakého pohlavia je presne a určite stanovené“.( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20231127025   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]