[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 22. 05. 2024   Meniny má Júlia, Juliana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Nemeckí biskupi sa postavili proti mimosúdnej regulácii potratov
P:3, 24. 11. 2023 12:58, ZAHNemecko 24. novembra (VaticanNews) Nemeckí biskupi sú presvedčení, že ochrana nenarodeného života by mala byť naďalej chránená trestným právom. Plánovaná úprava nemeckej vlády mimo trestného zákonníka by dostatočne nezaručila ústavou požadovanú ochranu nenarodeného života, uvádza sa v osemstranovom vyhlásení nemeckých biskupov pripravenom na rokovania v nemeckom parlamente, ktoré sa začínajú na túto tému.

Biskupi v ňom vysvetľujú, že v súčasnej diskusii sa oprávnene zdôrazňuje právo tehotnej ženy na sebaurčenie. Nenarodený život možno skutočne chrániť len spolu so ženou, ale – ako biskupi zdôrazňujú – k rovnakej ochrane nenarodeného života opakovane vyzval aj Spolkový ústavný súd. Ďalej píšu: „Prenatálny život je od samého začiatku individuálnym životom, ktorý má podľa kresťanského názoru právo na rovnakú ochranu svojho života a na rovnakú dôstojnosť.“

Nemeckí biskupi sa obávajú, že plánovaná úprava mimo trestného zákonníka upustí od ochrany nenarodeného života. V odbornom stanovisku pre parlamentný výbor zdôrazňujú, že nie je pravda, že súčasný právny stav kriminalizuje alebo stigmatizuje ženy, ktoré otehotnejú a uvažujú o interrupcii, alebo lekárov, ktorí ju vykonávajú.

Podľa nich tiež nie je zrejmé, že sa právna a faktická situácia tehotných žien zlepší v dôsledku odstránenia príslušného paragrafu z trestného zákona. Zlepšenie situácie žien s nechceným tehotenstvom by si skôr vyžadovalo „iné úsilie zo strany spoločnosti a sociálneho štátu.“ Okrem toho biskupi vyzývajú, aby sa do diskusie zahrnulo aj to, ako možno lepšie chrániť nenarodené deti s diagnostikovaným postihnutím.

Vyhlásenie je adresované parlamentnej expertnej komisii zriadenej nemeckou vládou, ktorá začína svoju prácu. Má objasniť, či – a ak áno, za akých podmienok – je možné regulovať potraty mimo trestného zákonníka. Evanjelická cirkev v Nemecku nedávno uviedla, že za určitých podmienok by bolo možné uvažovať o regulácii mimo trestného zákona. V súčasnosti je podľa nemeckého trestného zákonníka potrat nezákonný. Zostáva však beztrestný, ak sa vykoná v prvých dvanástich týždňoch tehotenstva.

Okrem toho musí žena predtým absolvovať poradenstvo; medzi poradenstvom a interrupciou musia uplynúť najmenej tri dni. Interrupcia je legálna po znásilnení a v prípadoch ohrozenia života, fyzického alebo duševného zdravia tehotnej ženy. Všetky vládnuce strany (SPD – Zelení – FDP) vo svojich volebných programoch ohlásili liberalizáciu nemeckého zákona o interrupciách.

Tomasz Kycia - Berlín( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; pz ) 20231124030   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]