[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 04. 12. 2023   Meniny má Barbora, Barbara      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskupi USA podporili návrh menovať Johna Newmana za učiteľa Cirkvi
P:3, 21. 11. 2023 11:59, ZAHUSA 21. novembra (CNA) Zástupcovia Komisie pre náuku viery Konferencie biskupov USA sa počas jesenného plenárneho zasadnutia v Baltimore opýtali kolégia biskupov, či podporia návrh, ktorý predložila Konferencia biskupov Anglicka a Walesu a v ktorom žiada Svätú stolicu, aby vymenovala svätého kardinála Johna Henryho Newmana za učiteľa Cirkvi.

Americkí biskupi väčšinou hlasovali za zaslanie listu pápežovi Františkovi, v ktorom vyjadria podporu návrhu britských biskupov. Newman, ktorý sa narodil v roku 1801, konvertoval na katolícku vieru z anglikánstva a čelil odporu a predsudkom zo strany svojej komunity a rodiny.

„Ak bude Newman vymenovaný za učiteľa Cirkvi, mali by sme to využiť a dôkladne preštudovať jeho spisy. Myslím si, že by to mohlo pomôcť zaceliť niektoré rozdelenia v našej Cirkvi,“ povedal biskup Barron pred hlasovaním amerických biskupov. Podporu návrhu vyjadrili aj ďalší biskupi vrátane arcibiskupa/metropolitu Borisa Gudziaka z ukrajinskej katolíckej eparchie vo Filadelfii a bostonského kardinála Seana O'Malleyho.

Pred svojou konverziou sa Newman preslávil ako známy a uznávaný oxfordský akademik, kazateľ a verejný intelektuál. Jeho konverzia na katolícku vieru v roku 1845 spôsobila, že stratil mnoho priateľov vrátane vlastnej sestry, ktorá s ním už nikdy neprehovorila. V roku 1847 sa stal kňazom a v Anglicku založil Oratórium svätého Filipa Neriho. Venoval sa najmä vzdelávaniu, založil dve chlapčenské školy a Írsku katolícku univerzitu. Newmanovo dielo Idea univerzity sa stalo základným textom katolíckeho vysokého školstva. Napísal mnoho ďalších kníh a listov a zomrel v Birminghame v roku 1890 vo veku 89 rokov. Pápež František ho kanonizoval v roku 2019. Ak bude kardinál Newman vyhlásený za učiteľa Cirkvi, pripojí sa k viac ako trom desiatkam svätých, ktorí nesú tento titul.

Titul Učiteľ Cirkvi sa tradične udeľuje na základe troch predpokladov: zjavnej svätosti kandidáta, potvrdenej jeho kanonizáciou; významu osoby v oblasti náuky, ktorý sa prejavuje zanechaním diela, ktoré významne a trvalo prispelo k životu Cirkvi; a formálneho vyhlásenia Cirkvou, zvyčajne pápežom.

Matthew Bunson, riaditeľ redakcie EWTN News, povedal, že podpora biskupov môže mať vplyv na vymenovanie kardinála Newmana. „Americkí biskupi sa obrátili na pápeža Benedikta XVI. v súvislosti so sv. Jánom z Avily, a ten bol násldne vymenovaný za učiteľa Cirkvi. V roku 2019 požiadali pápeža Františka, aby vymenoval svätého Ireneja z Lyonu za učiteľa Cirkvi, a to sa stalo o niekoľko rokov neskôr. Mohlo by to mať vplyv a biskupi zjavne chcú, aby sa to stalo čo najskôr,“ uzavrel Bunson.

Zdroj: CNA( TK KBS, cna, ml; pz ) 20231121034   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]