[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V kostole v Piešťanoch je výstava fotografií Ján Pavol II. a Slovensko
P:3, 20. 11. 2023 14:05, DOM

Piešťany 20. novembra (TK KBS) Vo farskom Kostole sv. Cyrila a Metoda v Piešťanoch otvorili výstavu fotografií o vzťahu pápeža sv. Jána Pavla II. k Slovensku. Výstava Ján Pavol II. a Slovensko má pripomenúť návštevníkom 20. výročie poslednej návštevy svätého pápeža na Slovensku, kedy navštívil aj Trnavu a Trnavskú arcidiecézu. Vznikla pri príležitosti 100. výročia narodenia sv. Jána Pavla II.

Výstavu fotografií, ktorá je prístupná nielen veriacim, ale aj širokej verejnosti, otvoril mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Poľskej republiky na Slovensku Maciej Ruczaj. Pripomenul, že sv. Jána Pavla II. spájalo so Slovenskom mnohé - miloval slovenské hory, ako krakovský arcibiskup všemožne pomáhal prenasledovanej Cirkvi na Slovensku, ako pápež vyhlásil sv. Cyrila a Metoda za spolupatrónov Európy či beatifikoval alebo kanonizoval viaceré osobnosti, ktorých život bol so Slovenskom a Slovákmi spojený. Bol prvým pápežom, ktorý navštívil Slovensko. Ako pápež na Slovensko zavítal trikrát.

Výstava je vyhotovená na deviatich obojstranných výstavných samonosných paneloch. Séria fotografií a sprievodný text na paneloch približujú vzťah sv. Jána Pavla II. k Slovensku a jeho obyvateľom. Veriaci a ďalší záujemcovia Piešťanského kostola sv. Cyrila a Metoda môžu výstavu navštíviť do 15. decembra 2023 vždy v čase pred a po svätých omšiach, ktoré sú v tomto kostole slávené.

Zaujímavosťou je, že výstava v Piešťanoch bola otvorená práve v predvečer sviatku 17. novembra, keď si pripomíname pád železnej opony práve vďaka nežnej revolúcii. Aj osobnosť pápeža sv. Jána Pavla II. sa vo veľkej miere podieľala na páde komunizmu v strednej Európe.

Výstavu Ján Pavol II. a Slovensko pripravilo Veľvyslanectvo Poľskej republiky v Bratislave pri príležitosti 20. výročia jeho poslednej návštevy Slovenska. Výstava bola prezentovaná už na niekoľkých miestach po celom Slovensku. Do Piešťan zavítala na pozvanie a vďaka podpore Trnavskej arcidiecézy a trnavského arcibiskupa Mons. Jána Oroscha.

Zdroj: Farnosť Piešťany – sv. Cyrila a Metoda( TK KBS, fp, ml; pz ) 20231120047   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]