[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 13. 07. 2024   Meniny má Margita      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Patrónku farnosti a mesta Košice si uctili spolu s biskupom Eisenstadtu
P:3, 20. 11. 2023 13:05, DOM

Košice 20. novembra (TK KBS) V metropole východu slávili v nedeľu odpustovú svätú omšu ku cti svätej Alžbety Uhorskej, patrónky farnosti a mesta Košice. Svätú omšu na pozvanie košického arcibiskupa metropolitu Mons. Bernarda Bobera a dómskeho farára a dekana Allana Tomáša celebroval biskup diecézy Eisenstadt Ägidius Zsifkovics. 

V kázni, ktorú Zsifkovics predniesol v slovenčine, vyzdvihol tri ,S‘ zo života sv. Alžbety – spiritualitu, synodalitu a solidaritu. Pripomenul jej odkaz. Alžbeta je svojou vlastnou spiritualitou, službou, ktorú možno chápať ako „synodálnu“, a konkrétne ukázanou solidaritou s najchudobnejšími vzorom aj pre dnešok, uviedol hlavný celebrant a kazateľ. 

Biskup Zsifkovics povedal: „Spiritualita, synodalita a solidarita by mali byť a stať sa duchovným štandardom pre nás kresťanov na ceste do budúcnosti. Alžbeta nám túto cestu ukazuje. Ona je na tejto ceste s nami. Pripomína nám, že ako jednotlivci, diecézy, farnosti, kresťanské spoločenstvá, ako cirkev a spoločnosť nesmieme zabúdať na spiritualitu, synodalitu a solidaritu v každodennom živote.“

Na svätej omši boli okrem hojnej účasti veriacich prítomní aj zástupcovia mesta s primátorom mesta Košice a predstavitelia verejného života. Účinkoval zbor svätej Cecílie spolu s orchestrom pod vedením Viliama Gurbáľa. Bola to druhá návšteva biskupa Zsifkovicsa v Košiciach v krátkom čase. 

Naposledy biskup navštívil Košice krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine v marci 2022 spolu s vladykom Hansom Petrom Doskozilom. 

Na úzke väzby medzi Eisenstadtskou a Košickou diecézou poukázal Zsifkovics aj v pozdrave k Dňu svätej Alžbety, ktorý pomáhal sláviť v Košiciach – otec bývalého košického biskupa Žigmunda Bubicsa (1821-1907) pochádzal z územia Eisenstadtskej diecézy. Z Košíc pochádza aj riaditeľ pastoračných služieb Eisenstadtskej diecézy Miroslav Mochna. 

Tridsaťtisíc eur na obnovu katedrály v Košiciach

Eisenstadtská diecéza podporí naliehavo potrebnú rekonštrukciu strechy košickej katedrály sumou 30 000 eur. Príspevok v nedeľu odovzdal biskup Ägidius Zsifkovics z prostriedkov pôstnej kampane Eisenstadtskej diecézy. Gotický kostol je najväčším chrámom na Slovensku. 

Biskup Zsifkovics tiež odovzdal dar 5 000 eur z prostriedkov Caritas Eisenstadtskej diecézy pre ľudí v núdzi v Košickej arcidiecéze na východnom Slovensku pri príležitosti Svetového dňa chudobných. 

Zdroje: Košická arcidiecéza Tomáš Harbuľak/KathPress ( TK KBS, ke, th, ka, ml; pz ) 20231120042   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]