[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 25. 06. 2024   Meniny má Tadeáš, Olívia      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Seville blahorečili dvadsať mučeníkov občianskej vojny z roku 1936
P:3, 20. 11. 2023 09:19, ZAH

Sevilla 20. novembra (E-kai) Veriaci kresťan je schopný byť povolaný odpúšťať urážky a byť milosrdný, povedal v sobotu 18. novembra v Seville kardinál Marcello Semeraro, prefekt Dikastéria pre kauzy svätých, počas svätej omše, na ktorej vyhlásil za blahoslaveného pátra Emanuela Gonzáleza-Sernu Rodrigueza a jeho 19 spoločníkov, umučených z nenávisti k viere v roku 1936. Išlo o v poradí 20. kolektívne blahorečenie obetí španielskej občianskej vojny v rokoch 1936 – 1939.

„Mučeník v konečnom dôsledku nie je len ten, kto trpí prenasledovaním, ale je to aj ten, kto podobne ako Ježiš na kríži dokáže povedať ,Otče, odpusť‘,“ zdôraznil kardinál Semeraro. Pripomenul, že násilná smrť týchto mučeníkov je súčasťou kontextu španielskeho náboženského prenasledovania a že tieto jednotlivé prípady sprevádzalo ničenie obrazov svätých, požiare kostolov a iných náboženských budov.

Väčšina v sobotu blahorečených boli kňazi, ale boli medzi nimi aj laici, vrátane jednej ženy so synom seminaristom a ženy, veľmi angažovanej v dielach milosrdenstva, blízkej spolupracovníčky svojho farára pátra Manuela Gonzáleza-Serny Rodrigueza, prvého na zozname nových blahoslavených. S odkazom na jeho postavu kardinál prefekt zdôraznil, že tento kňaz chcel byť popravený s evanjeliom v ruke, ako aj ďalšie podrobnosti o ostatných obetiach.

Zdôraznil, že „všetci títo noví mučeníci v tejto rozhodujúcej chvíli prijali smrť ako výraz svojej vernosti Kristovi. Tieto podrobnosti z ich života nám umožňujú pochopiť predovšetkým jednu vec: "úcta vzdávaná mučeníkom a uvažovanie o ich osude a utrpení, ktoré prežívali pre dôslednosť svojej viery až po mučenícku smrť, by nás nemali odvádzať od uvažovania o našom kresťanskom stave,“ zdôraznil kazateľ.

Pripomínajúc starokresťanský hymnus na počesť mučeníkov, ktorý sa začína ich chválou ako Kristových svedkov, kardinál Semeraro zdôraznil, že zapálení pravou láskou boli silnejší ako ľudský strach zo smrti a po prežití mučeníckej smrti sú teraz v nebi a tešia sa nekonečnej radosti.
 

Zdroj: E-kai ( TK KBS, ekai, ml; pz ) 20231120026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]