[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je pondelok 22. 07. 2024   Meniny má Magdaléna      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Ekumenické spoločenstvo cirkví zorganizovalo konferenciu v Košiciach
P:3, 15. 11. 2023 13:20, DOM

Košice 15. novembra (TK KBS) Ekumenické spoločenstvo (ES) cirkví a náboženských spoločenstiev na území mesta Košice zorganizovalo v utorok 14. novembra na Teologickej fakulte v Košiciach medzinárodnú konferenciu s názvom O bratstve a sociálnom priateľstve vo svetle ekumenického pohľadu a odkaz života Bl. Sáry Salkaházy.

Pripravilo ju v spolupráci s Katedrou spoločenských vied Teologickej fakulty Katolíckej univerzity v Košiciach KU v Ružomberku, Vysokou školou zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety – ústavu Bl. Z.G. Mallu v Košiciach,  Husitskou TF Karlovej univerzity, Teologickou fakultou Trnavskej univerzity a Spoločnosťou sociálnych sestier.

Témy, ktoré sa na konferencii rozobrali, boli prepojené cez sociálnu a teologickú oblasť z pohľadu ekumenizmu. Konferenciu otvoril moderátor ES Dušan Havrila. Blok prednášok začal doc. Radoslav Lojan, dekan Teologickej fakulty v Košiciach. Doc. Nataša Bujdová z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave vystúpila s prednáškou Hranice pomáhania. Sr. Renáta Jamborová z Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave hovorila na tému Counseling - sprevádzanie zamerané na podporu jednotlivca a rodiny v kontexte sociálnej solidarity rodiny Salkaháziovcov.

O sociálnom priateľstve v pomáhaní hovorila doc. Stanislava Hunyadiová z Ústavu bl. Z. Ch. Mallu v Košiciach. Monika Nová z Husitskej teologickej fakulty Karlovej univerzity v Prahe prednášala online na tému Rozvojová spolupráce a poskytování sociální a charitatívní práce - trendy a inovace v současnosti.

Bohuslava Havrilová zo Zboru Cirkvi bratskej v Košiciach a Zboru Cirkvi bratskej v Spišskej Novej Vsi prednášala tému Neoddeliteľnosť telesných a duchovných potrieb ľudí na okraji spoločnosti. Daniela Kimličková zo Spoločnosti sociálnych sestier obohatila konferenciu s témou Fratellli tutti – o bratstve a sociálnom priateľstve v kontexte odkazu bl. Sáry Salkaházi.

Slavomíra Svobodová z Teologickej fakulty v Košiciach Katolíckej univerzity v Ružomberku priblížila tému Psychoterapia a iné formy pomoci ženám s nechcenou príťažlivosťou k rovnakému pohlaviu a doc Lýdia Lešková z rovnakej fakulty tému Prosociálnosť a prosociálne vlastnosti – výsada pomáhajúcich profesií. Z tejto konferencie vznikne Zborník v CD podobe.

Na konferencii sa zúčastnili študenti Katedry spoločenských vied TF v Košiciach a organizácie, ktoré pracujú na rôznych formách a metódach v sociálnej oblasti života a tak splnila svoj účel. Konferencia bola súčasťou sprievodného podujatia Sakrálneho festivalu v Košiciach a Mesto Košice finančne podporilo podujatie.

TK KBS informovala Marieta Koščíková



( TK KBS, mk, ml; pz ) 20231115020   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]