[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 07. 2024   Meniny má Vladimír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Trenčín privíta konferenciu Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom
P:3, 14. 11. 2023 10:49, DOM

Trenčín 14. novembra (TK KBS) V stredu 15. novembra sa v Kultúrno-kreatívnom centre Hviezda v Trenčíne uskutoční XV. ročník slávnostnej študentskej konferencie s názvom Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom.

Sedemnásť tímov zo Slovenska a dva tímy zo Slovinska predstavia príbehy ľudí, ktorí nám prinavrátili slobodu. Okrem toho zaznejú aj štyri príbehy z Ukrajiny. Táto konferencia, ktorú organizuje Občianske združenie Nenápadní hrdinovia, Konfederácia politických väzňov Slovenska, Múzeum obetí komunizmu sa koná pod záštitou politického väzňa a spisovateľa Rudolfa Dobiáša. „Spisovateĺ a politický väzeň Rudolf Dobiáš neodmysliteľne patrí k Trenčínu a jeho tvorba k slovenskému i svetovému kultúrnemu dedičstvu. Som veľmi rád za jeho aktívnu podporu tohto projektu a príklad odvahy a statočnosti,“ uviedol autor a gestor projektu František Neupauer. Pozvanie na podujatie prijala aj režisérka Alena Čermáková, ktorá je autorkou filmu o Rudolfovi Dobiášovi Svetlo na konci dňa (2019).

Program tohtoročnej konferencie začne 14. novembra diskusiou v Centre Hviezda na tému: Moc a pravda pre aktívnych účastníkov konferencie. Medzi diskutujúcimi budú politológ Grigorij Mesežnikov a riaditeľ Nadácie Konrada Adenaura, Tomislav Delinić. Študentov bude zastupovať Eliška Kocíncová z Bratislavy a Michal Lábaj zo Žiliny.

Slávnostná študentská konferencia sa uskutoční 15. novembra od 8:30 v Kultúrno-kreatívnom centre Hviezda v Trenčíne za prítomnosti Richarda Rybníčka, primátora mesta Trenčín i Michala Srholca, predsedu Nadácie Antona Srholca ANTÓNIO. Samotná konferencia bude prenášaná online na YouTube kanáli OZ Nenápadní hrdinovia. O 14:00 si študenti uctia pamiatku obetí komunistického režimu počas pietneho aktu s mestom Trenčín a Konfederáciou politických väzňov Slovenska. Počas podujatia je pre študentov a učiteľov naplánovaná prehliadka mesta a hradu, kde sa budú môcť študenti zoznámiť aj s históriou Trenčína.

Projekt Nenápadní hrdinovia v zápase s komunizmom je najstarším projektom v krajinách V4, ktorý má za cieľ mladým ľuďom sprostredkovať stretnutie s generáciou bývalých politických väzňov a inak prenasledovaných komunistickým režimom. Stálym partnerom projektu je Nadácia Konrada Adenauera, VŠZaSP sv. Alžbety a v tomto roku opäť aj ministerstvo spravodlivosti SR. OZ Nenápadní hrdinovia aktívne buduje tému pamäte a úcty k prenasledovaným ľuďom. Rovnako ako aj v minulom roku sa toto združenie venuje aj pomoci ľuďom z Ukrajiny na Slovensku. V roku 2023 predstavil verejnosti komixovú výstavu s názvom Nenápadní hrdinovia. Viac informácií o ďalších projektoch nájdete na stránke www.november89.eu a na facebooku Nenápadní hrdinovia.

TK KBS informovala Diana Godžaková( TK KBS, dg, ml; pz ) 20231114028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]