[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V  Abranovciach si pripomenuli storočnicu biskupa Jána Hirku 
P:3, 13. 11. 2023 15:21, DOM

Abranovce 13. novembra (TK KBS) Osobnosť biskupa Jána Hirku si pripomenuli v  sobotu 11. novembra v  jeho rodisku v  Abranovciach. Siedmy sídelný biskup Prešovskej archieparchie by sa v  tomto čase dožil 100 rokov a  pri tejto príležitosti slávil v  miestnom Chráme Narodenia Presvätej Bohorodičky vladyka Peter Rusnák, apoštolský administrátor Prešovskej archieparchie svätú liturgiu. Spolu s ním koncelebroval košický arcibiskup metropolita a  predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober, emeritný biskup Košickej eparchie vladyka Milan Chautur CSsR a viac ako 40 kňazov.

V  homílii vladyka Peter veriacim pripomenul aké je dôležité nerobiť z  Boha len postavičku, ktorá vyplní každé ľudské prianie. Zvlášť človek v čase, keď má prijať kríž či ťažkosť, vyjednáva s Bohom, aby ho od neho odňal. Aby ho uzdravil, aby ho požehnal. Lež príklad v  pokore a  v prijímaní kríža všetkým ukázal Kristus, ktorý prijal celý plán, skrze ktorý chcel nebeský Otec spasiť celé ľudstvo. Kristus prišiel napraviť neveru a  nedôveru ľudí tým, že vyplnil Otcovu vôľu a  dal všetkým večný život. 

Po skončení svätej liturgie sa najprv prítomným prihovoril Andrej Rusnák, bývalý osobný tajomník biskupa Jána Hirku. V  skratke priblížil jeho život a zdôraznil, že vladyka Hirka bol mužom modlitby. Aj napriek všetkým príkoriam a  ťažkostiam, ktoré zažil počas obdobia komunizmu jeho srdce stále milovalo Krista a  jeho nevestu Cirkev. 

Predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner vo svojom príhovore vyjadril radosť z  tejto slávnosti, pretože na hrdinov vtedajšej temnej komunistickej doby netreba zabúdať. Veriacim priblížil, že biskup Hirka si prešiel viacerými väznicami napríklad v  Prešove, Ilave či v  Košiciach, no aj tam nezabudol na to že je kňaz a počas vychádzok spovedal spoluväzňov či viedol s nimi duchovné rozhovory. Taktiež vyzdvihol knihu, ktorá bola vydaná po smrti biskupa Jána Hirku – Pod ochranou Márie, ktorá približuje život a  osobnosť vladyku Jána Hirku. 

Viceprimátor mesta Prešov Peter Krajňák ml. ocenil dobré vzťahy a  vynikajúcu spoluprácu medzi mestom Prešov a Bbiskupským úradom, keď na biskupskom stolci bol biskup Ján Hirka. „V dnešnom sekularizovanom svete potrebujeme osobnosti, aby ukazovali smer aj dnešnej mládeži. To bol aj zámer pri osadení busty otca biskupa Jána Hirku v  strede obce, ktorá tak bude všetkým okolo idúcim pripomínať osobnosť 7. sídelného biskupa Prešovskej eparchie,“ povedal v  príhovore Peter Krajňák ml. 

Po príhovoroch nasledovalo odhalenie pamätnej tabule na priečelí miestneho chrámu, ktorú pokropením svätenou vodou požehnal vladyka Milan Chautur. Vladyka Milan, ktorý prijal biskupskú vysviacku vo februári 1992 bol počas piatich rokov pomocným biskupom v Prešove pri biskupovi Jánovi Hirkovi. Prítomní biskupi, kňazi a veriaci sa potom presunuli k hrobu biskupa Hirku, kde sa pomodlili panychídu a   v liturgickom sprievode sa následne pohli do stredu obce, kde bola odhalená busta otca biskupa Jána Hirku. Jej autorom je Ľubomír Purdeš. 

TK KBS informoval Michal Pavlišinovič 

Fotogaléria( TK KBS, mpa, ml; pz ) 20231113039   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]