[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 24. 04. 2024   Meniny má Juraj      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Združenie molodŷ.Rusynŷ pokračuje v organizovaní rôznych podujatí
P:3, 13. 11. 2023 12:15, DOMFoto: OZ molod&#375;.Rusyn&#375;


Košice 13. novembra (TK KBS) Občianske združenie molodŷ.Rusynŷ pokračuje v organizovaní duchovno-vzdelávacích podujatí na internátoch Jedlíkova v Košiciach, ktoré v rámci projektu Cer´kov z molodŷma organizuje už siedmy rok.

Na prvé podujatie, ktoré sa konalo 11. novembra, prišiel Igor Pančak z Obščestva sv. Joanna Krestiteľa (OSJK). Slúžil cirkevnoslovanskú liturgiu s rusínskymi časťami a čítaniami. Po liturgii nasledovala krátka prednáška na tému symboliky liturgických farieb, kde Igor Pančak priblížil zaujímavosti o rozdieloch liturgických farieb vo východnej a západnej tradícii i o rôznych špecifikách v rámci samotnej východnej cirkvi, keďže každá môže do určitej miery definovať svoje liturgické farby. Špecifikom cirkvi vychádzajúcej z Mukačevskej eparchie je napríklad používanie čiernej farby, pričom Prešovská eparchia už niekoľko rokov namiesto čiernej používa bordovú farbu.

Druhé podujatie sa konalo 7. novembra. Cirkevnoslovanskú liturgiu s rusínskymi čítaniami slúžili jeromonach Jordan Ján Burda SJ a Martin Mráz. Témou prednášky bol život a smrť rusínskeho biskupa pochádzajúceho z Podkarpatia, bl. hieromučeníka Teodora Romžu, ktorý skrz ikonu s jeho relikviou bol doslova prítomný medzi účastníkmi.

„Dozvedeli sme sa o krátkom, no veľmi naplnenom živote tohto mukačevského biskupa, ktorého sa komunistický režim tak obával, že ho dal doslova zlikvidovať. Biskup T. Romža zomrel mučeníckou smrťou v noci z 31.10. na 1.11.1947 v nemocnici v Užhorode, keď po prvotnom neúspešnom atentáte nakoniec podľahol jedu, ktorý mu podala tajná agentka prezlečená za ošetrujúcu sestru. Taktiež nám o. Martin vysvetlil jednotlivé časti jeho ikony i celý proces objavenia jeho tela vo vyrabovaných kryptách užhorodského chrámu v 90-tych rokoch a následnej beatifikácii," uviedla Anna Zamutovská.

Do konca semestra sú v rámci projektu, ktorý je tiež podporený Fondom pre podporu kultúry národnostných menšín, pripravené ďalšie dve liturgie – 20. novembra 2023 s Martinom Tkačinom a Jordanom a 4. decembra 2023 s Jaroslavom Lajčiakom, kde bude možnosť aj predvianočnej svätej spovede. Bližšie informácie je možné nájsť na sociálnych sieťach a na nástenke pri Katedrále Narodenia Presvätej Bohorodičky na Moyzesovej ulilici v Košiciach. ( TK KBS, aza, ml; kj ) 20231113027   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]