[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Svätý Otec František požehnal vo Vatikáne zástupcov slovenských rodičov
P:3, 11. 11. 2023 15:34, ZAHPredsedkyňa Slovenskej rady rodičovských združení Júlia Lindtnerová na audiencii pozdravila pápeža Františka za všetkých rodičov detí/žiakov zo škôl a školských zariadení na Slovensku a odovzdala dar pápežovi Františkovi.

Foto: Archív Júlie Lindtnerovej


Vatikán 11. novembra (VaticanNews) „Stať sa rodičom je jednou z najväčších životných radostí, (...) prebúdza novú energiu, dynamiku a nadšenie“. Takto privítal Svätý Otec František účastníkov generálneho zhromaždenia združenia európskych rodičov EPA (European Parents' Association), ktorých prijal v sobotu 11. novembra vo Vatikáne.

Požehnanie pre slovenských rodičov

Po príhovore Svätého Otca sa s pápežom osobne pozdravili všetci prítomní hostia z EPA. Predsedkyňa Slovenskej rady rodičovských združení (SRRZ) Júlia Lindtnerová na audiencii pozdravila pápeža Františka za všetkých rodičov školopovinnných detí na Slovensku a odovzdala dar pápežovi Františkovi - slovenskú kryštálovú vázu s emblémom a textom Evanjelia (Jn 10, 25), obraz s detskou maľbou zo Slovenska knihu sakrálnych stavieb na Slovensku. „Pápež poďakoval za podrav a dary a požehnal prítomných s odkazom požehnania pre všetkých rodičov v Európskej únii," informovala TK KBS Júlia Lindtnerová. 

Pozdrav pápeža Františka 

Vo svojom príhovore sa s nimi podelil o úvahy nad povolaním a poslaním rodičov. „Rodič čelí vzdelávacím úlohám, na ktoré často nie je pripravený,“ poznamenal pápež František a vzápätí dodal, že s tým súvisí veľmi veľa záležitostí, ako: starať sa o deti s láskou, pomáhať im získať zdravé návyky a správny životný štýl, rešpektovať ich osobnosť a nadanie bez vnucovania vlastných očakávaní, či pomáhať im pokojne zvládnuť školy. Ako pápež uviedol, „chrániť deti pred hrozbami, ako je šikanovanie, alkohol, fajčenie, pornografia a pod.“ je náročné, preto sú dôležité „podporné siete pre rodičov“, ktoré realizuje aj toto združenie. „Tým, že si vymieňajú skúsenosti a školenia, pomáhajú rodičom, aby boli lepšie pripravení a predovšetkým, aby sa necítili osamelí a nenechali sa odradiť“, uviedol Petrov nástupca a upozornil:

„Výchovnému poslaniu rodičov dnes kultúrny kontext rozhodne nepraje, prinajmenšom v Európe. Je totiž poznačené etickým subjektivizmom a praktickým materializmom. Dôstojnosť ľudskej osoby sa vždy potvrdzuje, ale niekedy sa v skutočnosti nerešpektuje. Rodičia si čoskoro uvedomia, že ich deti sú ponorené do tejto kultúrnej atmosféry. To, čo 'dýchajú‘, čo absorbujú z médií, je často v rozpore s tým, čo sa ešte pred niekoľkými desaťročiami považovalo za 'normálne‘, ale dnes sa zdá, že to tak už nie je.“

„Tvárou v tvár týmto skľučujúcim ťažkostiam“, pokračoval pápež,  je potrebné „opäť v rodičoch zapáliť „vášeň pre vzdelávanie“. „Vzdelávať znamená poľudšťovať, znamená to robiť človeka plne človekom“, zdôraznil Svätý Otec a dodal:

„Úlohu výchovy možno považovať za úspešnú, keď deti objavia základnú pozitívnosť svojej existencie, svojho bytia vo svete, a keď posilnené týmto presvedčením čelia dobrodružstvu života s dôverou a odvahou, presvedčené, že aj ony majú poslanie, v ktorom nájdu svoje naplnenie a šťastie.(...) A toto všetko predpokladá objavenie veľkej Božej lásky k nám. Tí, ktorí objavia, že koreňom ich bytia je láska Boha Otca, spoznávajú aj to, že život je dobrý, že narodiť sa je dobré, a že milovať je dobré.“

Podľa pápeža „je dôležité, aby sa sociálna úloha rodičov uznávala na všetkých úrovniach“. „Výchova dieťaťa je skutočnou sociálnou prácou, pretože znamená výchovu vzťahov, úcte k druhým, (...) k zodpovednosti, zmyslu pre povinnosť, hodnote obety pre spoločné dobro“, poznamenal pápež a zdôraznil, že je preto „potrebné chrániť právo rodičov slobodne vychovávať a vzdelávať svoje deti bez toho, aby boli nútení v akejkoľvek oblasti, najmä v školskom prostredí, prijímať vzdelávacie programy, ktoré sú v rozpore s ich presvedčením a hodnotami“. A to je v súčasnosti veľmi veľká výzva“ dodal Svätý Otec.

Na záver pápež František potvrdil, že „Cirkev kráča po boku rodičov a rodín v ich výchovnej úlohe“ a prítomných členov združenia rodičov povzbudil, aby „kráčali vpred s odvahou“ a „nachádzali inšpiráciu a oporu v evanjeliových svedectvách svätých rodičov Márie a Jozefa“.

Čo je EPA? 

EUROPAEN PARENTS ASSOCIATION bola založená na kongrese v Miláne v roku 1985. Vznikla na základe schváleného Štatútu, ktorý podlieha Belgickým zákonom. V spolu-práci s EPA sa podieľa na realizácii aj medzinárodných projektov a v obsahu svojej činnosti aktuálne pokračuje v plnení cieľa – spoločne s rodinou a školou pracovať na zvyšovaní kvality edukačného procesu detí/žiakov. Členstvo v EPA majú rodičia z národných rodičovských organizácii členských štátov Európskej únie a otvára sa aj krajinám Európy mimo EÚ – hlavne asociovaným krajinám. EPA je pluralistická organizácia, ktorá nemá politickú a ani religióznu príslušnosť. Jej cieľom je pracovať spoločne pre zvýšenie kvality výchovno-vzdelávacieho procesu našich detí – žiakov. V roku 1996 podpísala EPA v Kodani spoločnú deklaráciu pod názvom Deklarácia o partnerstve s ETUCE /Europaen Trade Union Commitee for Education – Európskou učiteľskou organizáciou/. Poukazujú na význam partnerstva vo vzdelávaní medzi rodičmi a učiteľmi. V tejto deklarácii je vyzdvihnutý význam dialógu na regionálnej, národnej a európskej úrovni.

Čo je SRRZ - Slovenská rada rodičovských združení? 

Slovenská rada rodičovských združení (ďalej len SRRZ) je nezávislé, apolitické, pluralistické, bez religióznej príslušnosti občianske združenie, ktoré združuje a reprezentuje rodičovské združenia pri školách a školských zariadeniach na Slovensku. Do dnešného dňa má registrovaných 1862 organizačných jednotiek rodičovských združení, zastúpených 1.240.000 rodičov – zákonných zástupcov. SRRZ je najmohutnejším občianskym združením na Slovensku. Pomáha zvyšovať kvalitu výchovy a vzdelávania, zabezpečovať ochranu záujmov rodičov, pedagógov a detí, poukazuje na práva a povinnosti zákonných zástupcov, rodičov a detí/žiakov, podieľa sa na riešení výchovno-vzdelávacích problémov, zhromažďuje námety, pripomienky a požiadavky rodičov, týkajúce sa výchovy a vzdelávania detí/žiakov v škole a školských zariadeniach, spolupracuje s orgánmi štátnej správy, samosprávy a s inštitúciami, podieľajúcimi sa na výchove a vzdelávaní mladej generácie, pomáha pri rozvoji záujmovej činnosti, podporuje projekty škôl a školských zariadení - to je stručne zhrnutá činnosť, ciele a poslanie SRRZ so sídlom Široká 1920/2, Poprad. SRRZ vznikla 19. júna 1991, a od 31. marca 1996 je plnoprávnym členom Európskej asociácie rodičov EPA v Bruseli.

Zdroje: Miroslava Holubíková - Vatikán/SRRZ - Júlia Lindtnerová ( TK KBS, VaticanNews mh; pz ) 20231111004   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]