[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 19. 07. 2024   Meniny má Dušana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Romanelli: V Gaze sa všetci modlia za to, aby svet pracoval na mieri
P:3, 10. 11. 2023 14:47, ZAH

Izrael 10. novembra (VaticanNews) Farár Kostola Svätej rodiny v pásme Gazy hovorí o nádeji ľudí žijúcich pod náletmi: všetci cítia blízkosť Ježiša, Cirkvi a pápeža, ktorý sa s nimi denne kontaktuje. Otec Faltas, vikár Kustódie Svätej zeme: V Jeruzaleme nikto nevychádza von a Betlehem je zatvorený.

Farníci Kostola Svätej rodiny v Gaze a približne 700 ľudí, ktorí sa tam uchýlili, aby sa ukryli pred bombardovaním, sú v takom bezpečí, ako len môžu byť v čase a na mieste vojny. Vedia, že nikde v celom pásme Gazy nie je bezpečne, ani na severe, ani na juhu, ale cítia prítomnosť a blízkosť Ježiša a celej Cirkvi, a preto sa cítia bezpečnejšie, povedal pre vatikánske médiá páter Gabriel Romanelli, kňaz v Gaze, ktorý bol mimo pásma v deň útokov Hamasu na izraelských civilistov a zatiaľ sa nemohol vrátiť, aby bol nablízku komunite veriacich.

Poďakovanie veriacich pápežovi Františkovi

Romanelli sa niekoľkokrát denne snaží hovoriť s veriacimi, ale komunikácia je často nemožná alebo ťažká. Vždy ďakujú Svätému Otcovi, ktorý im každý deň volá, aby ich pozdravil, opýtal sa, ako sa majú, a odovzdal im svoje požehnanie, potvrdenie a modlitbu za pokoj. Vo svojej farnosti v Gaze slávia jednu svätú omšu ráno, jednu popoludní a neustále sa modlia ruženec. A všetkým farníkom, vrátane stoviek utečencov, hovorí, že je potrebný mier, a prosí diplomatov, politikov, novinárov, ľudí dobrej vôle, mužov, ženy na celom svete, aby sa nielen modlili, ale aj pracovali za mier.

Desivé čísla z prvého mesiaca násilia

Mesiac po útokoch Hamasu a začiatku izraelského bombardovania sú čísla desivé, zdôrazňuje páter Ibrahim Faltas, vikár Kustódie Svätej zeme v Jeruzaleme. Viac ako 1 400 zabitých izraelských civilistov a 5 000 zranených islamistami z Hamasu, ktorí stále držia 250 ľudí ako rukojemníkov. Viac ako desaťtisíc obetí izraelského bombardovania v Gaze, z toho 70 % detí, žien a starších ľudí. Viac ako 30 000 zranených, zdôrazňuje páter Faltas, bez možnosti ošetrenia a záchrany, pretože v Gaze bolo zasiahnutých 18 nemocníc. Vážna situácia je aj na Západnom brehu Jordánu, kde bolo zabitých 163 ľudí, päťtisíc zranených a rovnaký počet zatknutých.

Otec Faltas: Kresťania nezostanú vo Svätej zemi

Situácia je hrozná, hovorí otec Faltas, v uliciach Jeruzalema nie je nikto. Ľudia sa boja vychádzať von ešte viac ako počas pandémie. Betlehem je uzavretý, stal sa väzením pod holým nebom. Nikto nemôže vstúpiť ani odísť. Mesiac pred Vianocami mal byť Betlehem plný pútnikov, ale žiaľ, nikto tam nie je a obyvatelia sa boja. Nemyslia na Vianoce, nemyslia na nič iné, len na útek z tohto miesta. Ak bude situácia takto pokračovať, nezostane tu žiaden kresťan, vysvetľuje vikár kustódie a na záver apeluje: Prosím všetkých mocných tohto sveta: pre lásku Božiu, zastavte vojnu!

Roberto Cetera a Michele Raviart( TK KBS, VaticanNews, cz, ml; pz ) 20231110041   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]