[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 23. 07. 2024   Meniny má Oľga      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

V Trnave sa začína program deväťdňovej pobožnosti Trnavská novéna
P:3, 10. 11. 2023 07:30, DOM

Trnava 10. novembra (TK KBS) V nedeľu 13. novembra sa začína program deväťdňovej pobožnosti Trnavská novéna. Tento ročník je tematicky spätý s apoštolským listom Svätého Otca Františka, ktorý napísal pri príležitosti 400. výročia smrti sv. Františka Saleského Totum amoris est – Všetko je z lásky (Všetko prináleží láske). Už tradične bude na jej začiatku prenesený na hlavný oltár Baziliky sv. Mikuláša zázračný obraz Bohorodičky, ktorý zachránil v minulosti Trnavu pred viacerými vojnovými a morovými ranami. Matka Božia na obraze na hlavnom oltári bude opäť bdieť nad pútnikmi do 21. novembra.

Trnava, novena, Lux, plagat, velke foto

Počas Trnavskej novény 2023 sa budú môcť veriaci v Bazilike sv. Mikuláša zúčastniť na desiatkach svätých omší, ktoré sa od pondelka 13. novembra budú sláviť denne ráno, predpoludním, popoludní a večer (o 6:30, 8:00, 10:00, 16:00 a 18:00). Kazateľmi hlavných svätých omší o 18:00 hodine budú známe osobnosti súčasného cirkevného života na Slovensku – kňazi i biskupi. V priebehu Novény budú pútnikom k dispozícii mnohí kňazi, aby sprostredkovali Božie odpustenie úprimným kajúcnikom, ktorí prídu k nohám Božej Matky do Trnavy. Otváraciu slávnostnú svätú omšu tohtoročnej Trnavskej novény v pondelok 13. novembra (o 18:00) bude celebrovať Mons. Nicola Girasoli, apoštolský nuncius na Slovensku, ktorý bude zároveň i slávnostným kazateľom. Svätá omša v maďarčine pre veriacich hovoriacich týmto jazykom bude slávená v sobotu 18. novembra o 11:30. Jej hlavným celebrantom bude Mons. Kornél Fábry, ostrihomsko-budapeštiansky pomocný biskup. Na tejto svätej omši bude i slávnostným kazateľom. V ten istý deň je na programe i gréckokatolícka liturgia o 15:30, ktorej hlavným celebrantom bude Marián Sabol, farár Gréckokatolíckej farnosti sv. Lukáša v Trnave. Po nej bude nasledovať o 17:00 akatist k Presvätej Bohorodičke. Nový spišský diecézny biskup Mons. František Trstenský bude hlavným celebrantom a kazateľom hlavnej svätej omše o 18:00. Mládežnícka svätá omša o polnoci bude vyvrcholením uvedeného dňa. Jej hlavným celebrantom a kazateľom bude Marián Kuffa, farár v Žakovciach a zakladateľ Inštitútu Krista Veľkňaza.

V nedeľu 19. novembra sa o 9:30 h uskutoční slávnostná svätá omša, po ktorej bude nasledovať procesia s milostivým obrazom Panny Márie ulicami mesta Trnava. Sláviť ju bude trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch. Slávnostným kazateľom bude kňaz Spoločnosti Ježišovej P. Jozef Šuppa SJ. Koncelebrovať s ním budú kňazi Trnavskej arcidiecézy i hosťujúci kňazi zo slovenských diecéz. V utorok 21. novembra, na záver poslednej svätej omše Novény, ktorej hlavným celebrantom a kazateľom bude trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch, prenesú milostivý obraz Bohorodičky z hlavného oltára do bočnej kaplnky a zakončia tak tohoročnú novénu k Trnavskej Panne Márii.

Veriaci, ktorí nebudú môcť prísť z rozličných príčin do Trnavy, hlavne chorí a seniori, budú môcť sledovať priame prenosy z Trnavskej novény na televíznych obrazovkách vďaka slovenskej katolíckej Televízii LUX alebo počúvať cez rozhlasové prijímače vďaka slovenskému katolíckemu rádiu LUMEN. Svätú omšu v maďarskom jazyku (s titulkami v slovenskom jazyku) z Baziliky sv. Mikuláša v priamom prenose sprostredkuje domácnostiam na RTVS. 

Obraz Bohorodičky dal podľa viacerých predpokladov namaľovať ostrihomský arcibiskup František Forgáč po svojom návrate v roku 1585 z Ríma do Trnavy. Je kópiou ikony z Kostola sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme, ktorú podľa tradície namaľoval evanjelista sv. Lukáš. Počas roka je umiestnený v samostatnej barokovej kaplnke gotickej baziliky. Novéna v trnavskej Bazilike sv. Mikuláša je každoročne príležitosťou na duchovnú obnovu a zároveň aj pripomenutím si mimoriadnych historických udalostí slzenia tohto obrazu Trnavskej Panny Márie, ktoré siahajú až do roku 1663. Vtedy bola na jej príhovor Trnava zachránená pred tureckými vojskami, 21. novembra 1710 opäť na jej príhovor prestal v meste pustošiť mor. Na pripomenutie si týchto udalostí sa v Trnave bude v tomto roku 2023 sláviť už 80. deväťdňová pobožnosť, ktorá nesie názov Trnavská novéna.

Plagát k Trnavskej novéne 2023( TK KBS, abutt, ml; pz ) 20231110015   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]