[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je piatok 21. 06. 2024   Meniny má Alojz      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Sr. Becquart po synode: V blízkej dobe sa môžu uskutočniť mnohé zmeny
P:3, 09. 11. 2023 13:00, ZAH

Vatikán 9. novembra (VaticanNews) Sestra Nathalie Becquartová, podsekretárka biskupskej synody, uviedla, že už teraz existuje priestor pre zmeny, ktoré možno začať realizovať okamžite, ako aj pre väčšiu účasť laikov, najmä žien, na živote katolíckych spoločenstiev.

„Je veľa vecí, ktoré sa dajú urobiť už zajtra alebo čoskoro na miestnej úrovni. Preto všetko, čo sa dá urobiť pre zavedenie potrebného štýlu synodality, pre (pastoračné) rady, pre spôsoby, ako zapojiť čoraz viac laikov, by sa malo urobiť na miestnej úrovni,“ povedala v rozhovore pre portugalskú agentúru Ecclesia.

Zdôraznila výzvu na „väčšiu účasť žien na vedení Cirkvi,“ čím by sa synodalita stala „spôsobom, ako byť Cirkvou pre dnešok a pre budúcnosť“. „Aby sme boli verní ohlasovaniu evanjelia, musíme byť čoraz viac synodálnou Cirkvou, Cirkvou, v ktorej sú všetci pokrstení povolaní spolupracovať ako bratia a sestry v Kristovi a byť protagonistami a slúžiť poslaniu Cirkvi,“ vysvetlila s. Becquartová.

Pripomenula výzvu účastníkov nedávneho (4. – 29. októbra) prvého zasadnutia 16. generálneho zhromaždenia Synody biskupov o synodalite, aby sa vo všetkých farnostiach a diecézach zriadila pastoračná rada, ktorá by rozšírila možnosti konzultácií a účasti.

Podľa nej prvé zasadanie tohto synodálneho zhromaždenia prinieslo „skúsenosť možnej jednoty“ vzhľadom na rôznorodosť účastníkov. „Skutočnosť, že počas týchto týždňov sme boli všetci spolu, nebojovali sme medzi sebou, ale snažili sme sa počúvať jeden druhého, aby sme pochopili pohľad niekoho, kto nemá rovnaký názor ako my, je veľmi silným znamením,“ zdôraznila podsekretárka biskupskej synody, pričom vyzdvihla dôležitosť metodiky prijatej pre „rozhovor v duchu“.

Upozornila na prítomnosť pápeža Františka, ktorý "väčšinu času počúval“. Uviedla tiež, že synodálne zhromaždenie „charakterizovala schopnosť počúvať, ako aj veľká sloboda vyjadrovania“. „Mohli sme vidieť, že tu bolo veľa rôznych pohľadov. Bolo veľmi zaujímavé, že táto rôznorodosť perspektív nebola medzi biskupmi na jednej strane a nebiskupmi na strane druhej,“ poznamenala francúzska xavieriánka.( TK KBS, VaticanNews, pl, ml; kj ) 20231109029   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]