[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 21. 04. 2024   Meniny má Ervín      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pred 85 rokmi vypukol protižidovský pogrom známy ako Krištáľová noc
P:3, 09. 11. 2023 07:45, DOMKrištáľová noc

Foto: Bundesarchiv


Berlín/Bratislava 9. novembra (TK KBS/TASR/VaticanNews) V noci z 9. na 10. novembra 1938 vypukol v nacistickom Nemecku protižidovský pogrom, známy ako Krištáľová noc (Kristallnacht). Na pamiatku utrpenia Židov prenasledovaných a zavraždených počas Krištáľovej noci sa 9. november pripomína ako Medzinárodný deň boja proti fašizmu a antisemitizmu. Vo štvrtok 9. novembra uplynie od týchto udalostí, ktoré ďalej eskalovali nacistickú protižidovskú politiku, 85 rokov.

Tzv. Krištáľovej noci predchádzala tzv. Poľská akcia (Polenaktion, vyhostenie poľských Židov žijúcich v Nemecku) z októbra 1938 a násilná smrť nemeckého diplomata Ernsta von Ratha, ktorého v Paríži postrelil poľsko-židovský mladík. Koncom októbra 1938 nariadil nacistický režim zatknúť približne 15 000 Židov s poľským občianstvom, ktorí žili v Nemeckej ríši. Židov následne deportovali k poľským hraniciam, odkiaľ mali byť násilne transportovaní do Poľska. Toto nútené vyhnanie bolo prvou masovou deportáciou Židov z nacistického Nemecka.

Medzi deportovanými boli aj Sendel a Ryfka Grynszpanovci z Hannoveru, rodičia sedemnásťročného Herschela Grynszpana, žijúceho v Paríži. Keď sa v liste od sestry dozvedel o osude svojej rodiny, rozhodol sa pomstiť a 7. novembra 1938 na nemeckej ambasáde vážne postrelil Ernsta vom Ratha, ktorý na následky zranení o dva dni – 9. novembra – zomrel. O smrti nemeckého diplomata sa Hitler, Goebbels a ďalší nacistickí pohlavári dozvedeli na večeri pri spomienke na výročie Hitlerovho neúspešného pokusu o štátny prevrat, známom ako pivný puč z roku 1923. Značne podráždený nacistický vodca opustil sálu bez toho, aby predniesol prejav. Namiesto neho vystúpil ríšsky minister propagandy Joseph Goebbels, ktorý dal svojimi slovami v podstate príkaz na pogrom.

V noci z 9. na 10. novembra 1938 sa jeho vykonávateľmi stali oddiely SS (Schutzstaffel, ochranný oddiel), jednotky SA (Sturmabteilung, útočný oddiel), veľká časť nacistickej mládežníckej organizácie Hitlerjugend a členovia niekoľkých ďalších organizácií pridružených k nacistickej strane NSDAP. Neboli to však len oni. Novembrový pogrom sa mohol uskutočniť aj preto, lebo až na malé výnimky sa široká verejnosť besneniu nacistov iba nečinne prizerala. Počas pogromu došlo v Nemecku a čiastočne aj v Rakúsku, v Sudetách a v slobodnom meste Gdansk k ničeniu židovského majetku, obchodov, domov a synagóg, vrátane fyzických útokov na Židov. Nacisti zavraždili približne 100 Židov, pričom do koncentračných táborov Buchenwald, Dachau a Sachsenhausen deportovali okolo 30 000 ľudí. Vypálili viac ako 1000 synagóg a ďalších židovských ustanovizní a zničili i vydrancovali vyše 7500 židovských obchodov. Teror pokračoval aj po pogrome. Židia museli dokonca za materiálne škody spôsobené na ich vlastnom majetku zaplatiť "pokutu“ vo výške jednej miliardy ríšskych mariek.

Dnes je udalosť známa ako Krištáľová noc. Toto pomenovanie je ale výmyslom Goebbelsovej propagandy a vzniklo na základe množstva rozbitého skla, ktoré ostalo ráno po pogrome na uliciach miest. Krištáľová noc predstavovala druhú fázu antisemitskej kampane vo fašistickom Nemecku. Nadväzovala na prvú fázu, plánovanej likvidácie židovských obyvateľov Nemecka. Tou sa stali protižidovské Norimberské zákony, ktoré prijali nacisti 15. septembra 1935. Tieto zákony zbavili ľudských práv osoby tzv. neárijského, teda nenemeckého pôvodu.

Pápeži o ,Krištálovej noci‘

Pred 10 rokmi pripomenul protižidovský pogrom pápež František:

„Dnes je 75. výročie tzv. „Krištáľovej noci“. Násilnosti v noci z 9. na 10. novembra 1938 proti Židom, ich synagógam, príbytkom a podnikom sa stali smutným míľnikom na ceste vedúcej k tragédii Šoa. Obnovme našu blízkosť a solidárnosť so židovským ľudom, našimi staršími bratmi, a prosme Boha, aby nám pamiatka minulosti, pamiatka minulých hriechov, pomohla k stálej ostražitosti pred každou formou nenávisti a netolerancie,“ uviedol počas tradičnej modlitby Anjel Pána (10. 11. 2013).

Pred 15 rokmi túto smutnú udalosť pripomenul dnes už zosnulý pápež Benedikt XVI.:

„Dnes si pripomíname 70. výročie smutnej udalosti, ktorá sa odohrala v noci z 9. na 10. novembra 1938, kedy sa v Nemecku rozpútala nacistická fúria proti židom. Zničené boli obchody, úrady, obydlia a synagógy a usmrtené mnohé osoby, pričom to bol začiatok systematického a násilného prenasledovania nemeckých židov, ktoré sa zavŕšilo v Shoah. Ešte dnes pociťujem bolesť nad touto tragickou udalosťou, ktorej pamiatka musí slúžiť k tomu, aby sa podobné hrôzy už viac neopakovali a aby sme sa na všetkých úrovniach zasadzovali proti akejkoľvek forme antisemitizmu a diskriminácii, vychovávajúc predovšetkým mladých k rešpektu a k vzájomnej úcte. Okrem toho pozývam k modlitbe za vtedajšie obete a k zjednoteniu sa so mnou v prejavení hlbokej solidárnosti židovskému svetu,“ uviedol po modlitbe Anjel Pána (9. 11. 2008)

Zdroje: TASR / VaticanNews( TK KBS, VaticanNews, , tasr, ml; pz ) 20231109012   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]