[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je streda 01. 05. 2024   Meniny má Sviatok práce      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  máj  >>
poutstštpisone
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Pápež v katechéze hovoril o „spiritualite bicykla“ Madeleine Delbrêlovej
P:3, 08. 11. 2023 14:30, ZAH



Foto: Vatican Media


Vatikán 8. novembra (VaticanNews) V katechéze pri generálnej audiencii v stredu 8. novembra pápež František predstavil osobnosť Francúzky Madeleine Delbrêlovej.

Jej príklad nadšeného ohlasovania evanjelia definoval ako „spiritualitu bicykla“, pretože len na ceste, pri jazde, môže človek zažiť stabilitu viery, ak sa zastaví, stratí ju. Ak sa zastaví, stratí ju. Medzi veriacimi na Námestí svätého Petra nechýbali ani Slováci, medzi nimi aj 50-členná skupina pútnikov z rôznych častí našej vlasti.

Pápež František opäť vyzval k ukončeniu vojen, ktoré prebiehajú vo svete: 

„Myslime na národy, ktoré trpia vojnou a modlime sa za ne. Nezabúdajme na sužovanú Ukrajinu a myslime na palestínsky a izraelský ľud: nech Pán prinesie spravodlivý mier. Je tu toľko utrpenia: trpia deti, trpia chorí, starí a zomiera mnoho mladých ľudí. Vojna je vždy porážkou: nezabúdajme. Vždy je to porážka.“

Pred záverečným apoštolským požehnaním Svätý Otec pripomenul: „Zajtra budeme sláviť liturgický sviatok Posvätenia Baziliky svätého Jána Lateránskeho: je to katedrála Ríma, katedrála pápeža ako rímskeho biskupa. Nech toto výročie vzbudí vo všetkých túžbu stať sa živými kameňmi v službe Pánovi.“

V úvode katechézy zaznel úryvok z Evanjelia podľa Matúša (5,13 – 16): [Ježiš povedal svojim učeníkom:] Vy ste soľ zeme. Ak soľ stratí chuť, čím ju osolia? Už nie je na nič, len ju vyhodiť von, aby ju ľudia pošliapali. Vy ste svetlo sveta. Mesto postavené na návrší sa nedá ukryť. Ani lampu nezažnú a nepostavia pod mericu, ale na svietnik, aby svietila všetkým, čo sú v dome. Nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach.

Videozáznam

Zdroj: Vatican News

Katechéza o evanjelizačnom nadšení: apoštolskej horlivosti veriaceho človeka
25. Madeleine Delbrêlová radosť z viery medzi neveriacimi

V úvode katechézy zaznel úryvok z Evanjelia podľa Matúša (5,13 – 16)

[Ježiš povedal svojim učeníkom:] „Vy ste soľ zeme. Ak soľ stratí chuť, čím ju osolia? Už nie je na nič, len ju vyhodiť von, aby ju ľudia pošliapali. Vy ste svetlo sveta. Mesto postavené na návrší sa nedá ukryť. Ani lampu nezažnú a nepostavia pod mericu, ale na svietnik, aby svietila všetkým, čo sú v dome. Nech tak svieti vaše svetlo pred ľuďmi, aby videli vaše dobré skutky a oslavovali vášho Otca, ktorý je na nebesiach.“

Drahí bratia a sestry, dobré ráno!

Medzi mnohými svedkami nadšenia pre ohlasovanie evanjelia, medzi nadšenými evanjelizátormi, dnes predstavujem postavu jednej francúzskej ženy z 20. storočia, ctihodnej Božej služobníčky Madeleine Delbrêlovej. Narodila sa v roku 1904 a zomrela v roku 1964. Bola sociálnou pracovníčkou, spisovateľkou a mystičkou a viac ako tridsať rokov žila na chudobných robotníckych predmestiach Paríža. Očarená stretnutím s Pánom napísala: „Keď sme raz spoznali Božie slovo, nemáme právo ho neprijať; keď sme ho prijali, nemáme právo nedovoliť, aby sa v nás vtelilo; keď sa v nás vtelilo, nemáme právo nechávať si ho pre seba: od tej chvíle patríme k tým, ktorí ho očakávajú.“ (Svätosť bežných ľudí, Miláno 2020, 71) Pekne to napísala.

Po dospievaní prežitom v agnosticizme – teda v nič  neverila – sa Madeleine v približne svojich dvadsiatich rokoch stretáva s Pánom, zasiahnutá svedectvom niektorých veriacich priateľov. Vydáva sa teda na cestu hľadania Boha, pričom dáva hlas hlbokému smädu, ktorý v sebe cítila, a pochopila, že „prázdnota, ktorá v nej vyvolávala úzkosť“, bol Boh, ktorý ju hľadal (Očarená Bohom. Korešpondecia 1910 – 1941, Miláno 2007, 96). Radosť z viery ju viedla k tomu, aby dozrela k rozhodnutiu žiť život úplne darovaný Bohu, v srdci Cirkvi a v srdci sveta, jednoducho bratsky zdieľať život „ľudí z ulíc“.

Poeticky sa obracala na Ježiša slovami: „Preto, aby sme boli s tebou na tvojej ceste, treba kráčať, aj keď nás naša lenivosť láka zostať na mieste. Vyvolil si si nás, aby sme boli v zvláštnej rovnováhe, v takej rovnováhe, ktorá sa dá vytvoriť a udržať jedine v pohybe, v rozlete. Podobne ako bicykel, ktorý nemožno riadiť, len ak je v pohybe (...) Môžeme sa na ňom udržať rovno len pri pohybe vpred, v rozlete lásky.“ Toto nazýva „spiritualitou bicykla“ (Humor v láske. Meditácie a básne, Miláno 2011, 56). Jedine na ceste, v behu žijeme v rovnováhe viery, ktorá je istou nerovnováhou, no je to tak ako na bicykli. Ak sa zastavíš, neudržíš sa.

Madeleine mala srdce neustále vychádzajúce a dala sa osloviť volaním chudobných. Cítila, že živý Boh evanjelia má horieť a páliť v našom vnútri, až kým jeho meno neprinesieme tým, ktorí ho ešte nenašli. V tomto duchu, obrátená k záchvevom sveta a volaniu chudobných, sa Madeleine cítila povolaná „žiť Ježišovu lásku úplne a do bodky, od oleja milosrdného Samaritána až po ocot Kalvárie, dávajúc mu lásku za lásku (... ), aby tým, že ho milujeme bez výhrad a necháme sa milovať až do krajnosti, sa v nás vtelili dve veľké prikázania lásky a stali sa len jedným“ (La vocation de la charité, 1, Œuvres complètes XIII, Bruyères-le-Châtel, 138 – 139).

Madeleine nás napokon učí ešte jednej veci: že evanjelizáciou sme evanjelizovaní. Preto vravela, opakujúc slová svätého Pavla: „Beda mi, ak ma evanjelizácia neevanjelizuje.“ Keď evanjelizujeme iných, evanjelizujeme sami seba. Je to pekná náuka.

Pri pohľade na túto svedkyňu evanjelia sa aj my učíme, že v každej situácii a osobných či spoločenských okolnostiach nášho života je Pán prítomný a volá nás, aby sme žili náš čas, mali účasť na životoch iných, radosti i bolesti sveta. Osobitne nás učí, že aj sekularizované prostredie je nám nápomocné pri obrátení, pretože kontakt s neveriacimi podnecuje veriaceho človeka k neustálej revízii svojej viery a k znovuobjaveniu viery v jej podstate (porov. My z ulice, Miláno 1988, 268f).

Nech nás Madeleine Delbrêlová učí žiť túto vieru takpovediac „v pohybe“, túto plodnú vieru, ktorá z každého skutku viery robí skutok lásky pri ohlasovaní evanjelia.

Preklad katechézy Slovenská redakcia Vatikánskeho rozhlasu Vatican News, Andrej Klapka, Zuzana Klimanová, Miroslava Holubíková



( TK KBS, VaticanNews, ak, zk, mh, ml; kj ) 20231108046   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]