[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 04. 2024   Meniny má Dana, Danica      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  apríl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Gemerské gotické kostoly so svojimi freskami vyobrazené na známkach
P:3, 08. 11. 2023 09:45, DOMFoto: Archív KOCR


Banská Bystrica/Košice 7. novembra (TK KBS/TASR) Gemerské gotické kostoly budú spolu so svojimi vzácnymi freskami vyobrazené na poštových známkach. Slávnostné predstavenie dvojice známok sa uskutoční v piatok 10. novembra v rímskokatolíckom kostole v Rákoši v okrese Revúca, informovala riaditeľka krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Banskobystrický kraj Turizmus Zuzana Jóbová.

„V emisii Umenie sa uvedie do života známka s freskovým výjavom Najsvätejšej Trojice zo 14. storočia z rímskokatolíckeho kostola v Rákoši a zároveň aj známka s detailom gotického oltára z dielne Majstra Pavla z Levoče, ktorý sa nachádza v rímskokatolíckom kostole v Chyžnom,“ priblížila Jóbová. Ako dodala, súčasťou podujatia bude aj prehliadka kostola v Rákoši či sprievodné slovo autorov samotných známok, ktorými sú Rudolf Cigánik a František Horniak.

Slávnostné predstavenie dvojice slovenských poštových známok s motívmi z gemerských gotických kostolov je súčasťou série podujatí s názvom Rok nástennej maľby. V obchodnom centre Optima v Košiciach v rámci cyklu v stredu 8. novembra predstavia výstavu fotografií z fotografických workshopov, ktoré sa v uplynulých mesiacoch konali v štyroch lokalitách Gotickej cesty spájajúcej stredoveké kostoly v regióne Gemer-Malohont. Banícke múzeum v Rožňave sa zas do série aktivít tento mesiac zapája organizáciou poznávacieho zájazdu pre seniorov po kostoloch v Plešivci, Štítniku, Ochtinej a Koceľovciach.

V gemersko-malohontskom regióne sa dodnes zachovalo vyše 20 historických kostolov so stredovekými nástennými maľbami, rozdelené sú do Rožňavského, Štítnického, Jelšavského a Rimavského okruhu. Značkou Európske dedičstvo boli v roku 2022 ocenené maľby v 12 gotických kostoloch. Cieľom tematického programu Rok nástennej maľby je priblížiť širokej verejnosti fresky gotických kostolov v regióne a prezentovať a podporovať hodnoty, ktoré značka reprezentuje. Podujatia v rámci programu spoločne pripravili Banskobystrický samosprávny kraj a Košický samosprávny kraj.

Zdroj: TASR( TK KBS, tasr, ml; kj ) 20231108026   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]