[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 18. 06. 2024   Meniny má Vratislav, Vratislava      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  jún  >>
poutstštpisone
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Biskup Forgáč: Synoda o synodalite je aj ukážkou univerzálnosti cirkvi
P:3, 08. 11. 2023 07:24, DOM

Bratislava 8. novembra (TK KBS/Rádio LUMEN) Synoda o synodalite je aj ukážkou univerzálnosti Cirkvi. Podľa slovenského delegáta košického pomocného biskupa Mareka Forgáča nás učí žiť synodálne, komunikovať a počúvať sa navzájom. Redaktorku Rádia LUMEN Júliu Kaveckú zaujímalo aj to, aký prínos môže mať synoda pre Cirkev na Slovensku.

Celý mesiac diskutovali v Aule Pavla VI. vo Vatikáne zástupcovia miestnych cirkví. Medzi nimi aj veriaci, laici či ženy o budúcom smerovaní cirkvi. Bol medzi nimi aj pápež František. Slovensko zastupovali dvaja delegáti – gréckokatolícky pomocný biskup Milan Lach a košický pomocný biskup Marek Forgáč, ktorý hovorí, že išlo o úžasný zážitok univerzálnosti cirkvi.

„To znamená, že bol to čas, kedy som mohol osobne sa stretať s ľuďmi, s delegátmi na synode zo všetkých možných končín sveta,“ povedal biskup Forgáč Rádiu LUMEN. Výsledkom rokovaní bol schválený záverečný text, ktorý pomenúva rôzne aktuálne témy v živote Cirkvi. Zhŕňa aktuálnu situáciu a nabáda k ďalšiemu výskumu a zhodnoteniu reality.

Podľa Mareka Forgáča o ňom budú teraz opäť rokovať jednotlivé diecézy vo svete. „S týmto textom by sme sa mali oboznámiť a mali by sme s ním pracovať, k nemu sa aj vyjadriť, aby potom náš hlas zaznel aj na tom záverečnom druhom stretnutí synody,“ uviedol. Je presvedčený, že najväčším prínosom je to, že sa synoda vôbec konala a stále pokračuje.

„Myslím, že to je aj myšlienka pápeža Františka, takto sa aj predtým vyjadril, že to, čo sa rozbehlo prostredníctvom synody v jednotlivých spoločenstvách, teda aj vo farnostiach, v diecézach a v krajinách, to samé je tým ovocím. Tzn., aby sme sa naučili synodálne žiť, aby sme sa naučili synodálne komunikovať, rozprávať a počúvať sa navzájom. Tak myslím si, že toto už teraz by malo prinášať prínos, malo prinášať teda ovocie aj u nás na Slovensku,“ uviedol. Synodálne zhromaždenie bude pokračovať druhým zasadnutím v októbri 2024.

Zdroj: Rádio LUMEN, Júlia Kavecká( TK KBS, rl, jk, ml; pz ) 20231108016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]