[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 05. 03. 2024   Meniny má Fridrich      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  marec  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Na Nitrianskom hrade sa konali zádušné sväté omše v kryptách a requiem
P:3, 03. 11. 2023 08:45, DOMFoto: Archív Biskupstvo Nitra


Nitra 3. novembra (TK KBS) Všetkých svätých a Pamiatku zosnulých si aj v tomto roku tradične pripomenuli na Nitrianskom hrade. V stredu 1. novembra 2023 sa v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma slávili sväté omše aj za účasti širokej verejnosti.

Vo štvrtok 2. novembra 2023 v ranných hodinách celebroval svätú omšu opäť v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma spolu s kanonikmi katedrálnej kapituly nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.  Zosnulých nitrianskych biskupov a kňazov si biskup Viliam s katedrálnymi kanonikmi uctili aj priamo v biskupskej krypte pri svätej omši, ktorú celebroval kanonik Mons. Marián Šuráb.

V kanonickej krypte si na kanonikov katedrálnej kapituly spomenuli pri svätej omši celebrovanej veľprepoštom Mons. Štefanom Vallom. Nechýbali modlitby za zosnulých a tradičné zapálenie sviec.

Slávenie pamiatky zosnulých na Nitrianskom hrade vyvrcholilo v podvečer, keď počas tradičnej liturgie v latinskom obrade v Katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade zaznela starobylá Missa pro Defunctis pre 5 hlasov od španielskeho renesančného skladateľa Cristóbala de Morales v podaní Nitrianskeho komorného orchestra a Gregoriánskej schóly nitrianskych Františkánov.

Svätú omšu celebroval Anton Ďatelinka, farár farnosti Nitra – Horné mesto. Slávnostným kazateľom bol nitriansky biskup Mons. Viliam Judák.

V závere slávnosti si prítomní v modlitbe uctili aj pamiatku blahej pamäti Jána Chryzostoma kardinála Korca pri jeho hrobe v dolnej lodi Katedrály – Baziliky sv. Emeráma. Kanonická krypta na Nitrianskom hrade bude naďalej až do 8. novembra 2023 otvorená aj pre verejnosť k tichej modlitbe za zosnulých.

Bohoslovci si uctili kňazov

Bohoslovci Kňazského seminára sv. Gorazda v Nitre si pri príležitosti tohtoročnej spomienky na zosnulých uctili aj kňazov, ktorí nás predišli na ceste do večnosti a sú pochovaní na nitrianskych cintorínoch.

V predvečer sviatku Všetkých svätých 31. októbra 2023 navštívili Mestský cintorín v Nitre, kde sa postarali o dôstojný vzhľad pomníkov zosnulých kňazov a kanonikov Katedrálnej kapituly sv. Emeráma, ktorých je tam pochovaných dvadsaťjeden. Navštívili aj Cintorín sv. Cyrila a Metoda, kde je popri členoch Spoločnosti Božieho Slova – verbistoch pochovaný aj bývalý rektor seminára Mons. Rudolf Bošnák.

Po úprave pomníkov sa za zosnulých kňazov spolu s rektorom seminára Mons. Mariánom Dragúňom pomodlili a zapálili im kahance so sviecami s vyjadrením prosby „Odpočinutie večné daj všetkým zosnulým, Pane, a svetlo večné nech im svieti. Nech odpočívajú v pokoji. Amen.“

TK KBS informoval Tibor Ujlacký ( TK KBS, tu, ml; kj ) 20231103016   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]