[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je utorok 16. 07. 2024   Meniny má Drahomír      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Novým tajomníkom Rady pre univerzity KBS sa stal kňaz Juraj Sedláček
P:3, 02. 11. 2023 10:40, DOM

Nitra 2. novembra (TK KBS) Rada pre univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS) má nového tajomníka. Stal sa ním kňaz Juraj Sedláček z Univerzitného Pastoračného centra sv. Andreja Svorada a Benedikta v Trenčíne.

Na zasadnutí členov Rady, ktorí sa zišli v zariadení občianskeho združenia Dobrý Pastier Nitra pod Fačkovským sedlom, ho do funkcie vymenoval predseda rady žilinský biskup Mons.Tomáš Galis. 

Vo funkcii vymenil dlhoročného tajomníka rady Mareka Vargu, ktorého preložili do farskej pastorácie.

„Som veľmi vďačný za doterajšiu službu duchovnému otcovi Marekovi Vargovi. Cením si jeho schopnosť vždy hľadať, akým smerom by sme sa mali pustiť ďalej. A novovymenovanému tajomníkovi Jurajovi žehnám rozvahu a múdrosť,“ uviedol biskup Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity KBS.

Trencin, Rada, univerzity, KBS

Hostiteľom spoločného zasadnutia bolo Centrum univerzitnej pastorácie v Martine. Na stretnutí sa zúčastnili šestnásti kňazi takmer zo všetkých UPC spolu s biskupom Galisom. Kňazi si v rámci programu vypočuli svedectvo Vladimíra Masláka, ktorý sa stará v zariadeniach Dobrý Pastier o stovky sociálne odkázaných klientov. 

Františkova ekonomika

Prítomní si vypočuli informácie o projekte Františkovej ekonomiky, ktorý má na Slovensku zastúpenie pod názvom HUB. Zabezpečuje komunikáciu s Talianskom a pôsobí ako koordinátor podujatí a diania Františkovej ekonomiky na Slovensku. Zuzana Eliašová, zodpovedná za jej implementáciu, členom rady prezentovala možnosť zapojiť do projektu aj študentov v UPC na Slovensku, kde môžu realizovať odvážne a inovatívne vízie o lepšej ekonomike na Slovensku. 

„V myšlienke Františkovej ekonomiky vidím dlhodobú túžbu pápeža Františka po tom, aby sociálne učenie Cirkvi nebolo len témou, ktorej sa venuje pár nadšencov, ale bolo životom a myslením každého kresťana. Preto sa veľmi teším, že aj na Slovensku vstupujeme do novej dimenzie spolupráce a projektov, ktoré budú rozvíjať túto víziu Svätého Otca,“ povedal tajomník Rady pre mládež a univerzity Matúš Reiner.  Podľa jeho skúseností sú mladí ľudia na univerzitách veľmi šikovní, majú množstvo nápadov, preto je samozrejmé, že Cirkev do nich vkladá mnoho nádejí. 

Patrónom projektu je svätý František z Assisi, ktorý dostal za úlohu naplniť víziu „Obnov môj dom“. Mediálne zázemie k projektu tvorí portál nm.sk, ktorý v uplynulých dňoch streamoval Štvrté celosvetové online stretnutie v Assisi s názvom 25. hodina. Záujemcovia, jednotlivci, UPC aj celé farnosti, ktoré by sa chceli do projektu zapojiť, môžu kontaktovať Zuzanu Eliašovú na telefónnom čísle 0949 307 018.

Zdroje: Ivan Moďoroši / Júlia Kubicová ( TK KBS, im, ml; kj ) 20231102024   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]