[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je nedeľa 14. 07. 2024   Meniny má Kamil      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Threads][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  júl  >>
poutstštpisone
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Teológ Piero Coda predstavuje novosť a dôležitosť Synody o synodalite
P:3, 27. 10. 2023 13:00, DOM

Bratislava 27. októbra (TK KBS) Člen Teologickej komisie synody Piero Coda predstavil globálny pohľad na aktuálne prežívanie Cirkvi, pričom zdôraznil novosť a dôležitosť súčasnej Synody o synodalite.

V rámci prípravy synody bol zo 16. riadneho všeobecného zhromaždenia biskupmi vypracovaný dokument Instrumentum laboris, ktorý zahŕňa plody prvej etapy procesu. Príležitosť naučiť sa spoločne načúvať Duchu Svätému a podeliť sa o dary, ktoré každý dostal, využila len menšina Božieho ľudu, ale s veľkým prebudením nádeje.

V dokumente autori poukázali na „rozhovor v Duchu“. Rozhovor – lat. conversatio – neznamená len viesť dialóg, ale spoločne žiť na jednom mieste, spoločne zakúsiť nový život, oživovaný Duchom Svätým, na ceste našich dejín. V službe tým, ktorí najviac trpia a potrebujú lásku a svetlo. Takto sa otvára priestor na počúvanie Božieho slova a hlasu Ducha Svätého. Teda nie podľa rôznych názorov vo vzájomnej dialektike, ale spoločne načúvať tomu, čo nám vnukne Duch Svätý.

„Táto nová prebúdzajúca sa dynamika, nové a spoločné vedomie toho, čo znamená byť Cirkvou, je znakom a nástrojom bratstva. Píše sa nová stránka – pretože je stará ako evanjelium! –, aby sa v tejto náročnej a sľubnej zmene epochy ľudských dejín ohlasovala pravdivá radosť a svedčilo sa o nej,“ vyzýval Coda. Celý text jeho príspevku si záujemcovia môžu prečítať na portáli nm.sk.

Minulý rok Mons. Piero Coda zavítal na Slovensko, kde bol hlavným rečníkom na Medzinárodnej konferencii o synodalite, ktorú spoluorganizovali Rímskokatolícka cyrilometodská bohoslovecká fakulta Univerzity Komenského, Slovenská spoločnosť pre katolícku teológiu a Vydavateľstvo Nové mesto. Jej záznam si záujemcovia môžu pozrieť na YouTube kanáli portálu Nové mesto.

Piero Coda odporúča vidieť všetko „očami Paschy“, ktoré umožňujú vidieť v skúškach a krížoch zárodok vzkriesenia a otvorenie nových ciest. Prednášku, ktorú mal Mons. Coda s názvom Synodálna obnova Cirkvi pripravenú v Bratislave, vydalo Vydavateľstvo Nové Mesto v pôvodnej verzii. Túto publikáciu je možné si zakúpiť s 20 % zľavou v e-shope vydavateľstva.

TK KBS informovala Júlia Kubicová( TK KBS, jk, ml; pz ) 20231027028   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]