[verzia pre mobil]
TK KBS

Dnes je sobota 02. 12. 2023   Meniny má Bibiana      Pošlite tip TK KBS [RSS][Email][Mobile][Twitter][Instagram][Mastodon][Facebook] Vyhľadávanie

Home Najnovšie Domáce Zahraničné Foto Video Audio Press

  Kalendár správ
<<  december  >>
poutstštpisone
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

  Život Cirkvi
Program biskupov
Pozvánky na akcie
Programové tipy
Podcast:
Google|Apple|Spotify

  Sekretariát KBS
Konferencie KBS
Synoda
Zamyslenia KBS
Financovanie Cirkvi

  Pápež František
Životopis
Generálne audiencie
Anjel Pána [audio]
Urbi et Orbi
Aktivity
Ranné homílie

Kardinál z Kinshasy: Synoda je časom pre nový začiatok v Cirkvi
P:3, 13. 10. 2023 15:05, ZAHFoto: Print Screen YouTube


Vatikán 13. októbra (TK KBS) Fridolin Ambongo Besengu, arcibiskup metropolita konžského hlavného mesta, predniesol homíliu na svätej omši, ktorú dnes ráno slávil vo vatikánskej bazilike pre účastníkov synodálneho zhromaždenia: proti zlu môžeme bojovať „zbraňami synodality, ktoré si vyžadujú jednotu, spoločné kráčanie, rozlišovanie v modlitbe“.

Zdroj: VaticanNews 

Synoda je „časom milosti a rozlišovania“, aby sme sa pozreli na to, čo sa udialo, „na úspechy i zlyhania“. Je to čas „vyvodiť poučenie pre nový začiatok“. Synoda je to, čo Cirkev potrebovala. Kardinál Fridolin Ambongo Besengu, arcibiskup metropolita Kinshasy v Konžskej demokratickej republike, predniesol homíliu na svätej omši pre účastníkov synodálneho zhromaždenia, ktorú slávil dnes ráno 13. októbra na oltári Katedry v Bazilike svätého Petra pred ôsmou generálnou kongregáciou. Synodu o synodalite označil za „nové Turíce, za ktoré patrí vďaka Bohu“. Tie sú obnovou Cirkvi, ktorej členovia sa zišli v Ríme zo všetkých kontinentov a napriek kultúrnej rôznorodosti sa zhromaždili „ako jedna rodina“. Táto Cirkev je povolaná plakať nad vlastnými slabosťami a prosiť Boha o odpustenie za svoje chyby.

Zbrane synodality

Kardinál pri pohľade na dnešné evanjelium hovorí o Ježišovom boji proti diablovi, ktorý je „vždy prítomný a aktívny vo svete“, silný vo svojej neviditeľnosti a schopnosti ukázať sa v rôznych podobách, dokonca aj v tých „najzvodnejších a najpresvedčivejších“, a je pripravený zasievať nezhody. Vyzýva k odvahe bojovať proti nemu prostredníctvom „zbraní synodality, ktoré si vyžadujú jednotu, spoločné kráčanie, rozlišovanie v modlitbe, vzájomné počúvanie a načúvanie tomu, čo Duch hovorí Cirkvi“.

Sila Ducha Svätého

Duch Svätý, uzatvára kardinál Ambongo, je mocnou zbraňou, ktorú má Cirkev k dispozícii. Je tiež protagonistom synodálnej Cirkvi, aby mohla prejsť „od sna k realite, od slov ku konkrétnemu životu“, kde sa dá „kráčať v spoločenstve, účasti a poslaní“.

Lisa Zengarini - Città del Vaticano

Preložila Katarína Jančišinová( TK KBS, kj, ml; kj ) 20231013047   |   Upozorniť na chybu v správe |

[naspäť]